bugün

görsel
görsel
görsel

Rusya'nın Arkhangelsk şehri, banyo küvetinde feci şekilde can veren 24 yaşındaki Olesya Semenova isimli genç kadını konuşuyor. Şarj olurken akıllı telefonunu küvete düşüren Rus kadın, elektrik çarpması nedeniyle hayatını kaybetti. Olay sosyal medyada da geniş yankı uyandırırken Rus yetkililer telefon merakı nedeniyle benzer vakaların artması nedeniyle yeni önlemler alarak uyarılar yayınlamaya başladı.

https://www.hurriyet.com....elefon-sonu-oldu-41684375
bazı korku filmlerinde böyle sahneler vardı, çok trajedik bir ölüm.
Telefon kaç amper elektrik çekiyorda karı ölüyor amk şarj aletinin ucunu suya soksan bile gıdıklamaması lazım. Bu arada kaçak akım rölesi çok önemli elektirik sigortasının sizi kurtarma garantisi yok.
hizli doldurma aleti olsa; o da 5 amper 4,5 volt degerlerine sahiptir. o da 22,5 watt eder.

sarj aletleri alternatif (~) 220 voltluk gerilimi dogru akima (-) cevirir. dogru akimda da öyle kalp ritim bozukluguna sebep verebilecek bir tehlike yoktur. dogru akim cok cok yakar onu da küvetteki su 22-23 watt´lik bir güc ile isitalamaz.

DIKKAT! böyle yazdim diye, dusa sarja takilmis telefonla girmeye kalkmayin! yüzbinde bir de olsa risk her zaman bulunur!

ne olmus olabilir?
sarj aleti bozulmustur ama sarj aleti bozulunca hicbir akimi iletmez ve sarji bitmekte olan kizimiz islak islak kalkip, sarj aletini islak elleriyle prize sokarken...

yada

sarj aleti isimsiz (noname) öyle oradan buradan alinmis bir sarj aletidir. Burada da bircok sarj aletinde topraklanmaya karsi 100 volt´a kadar gerilim ölcülebilinir fakat; dokunuldugunda buradaki gerilimin aniden durmasi gerekmekte. cogunlukla noname ürünlerinde ce-sertifikasi veya normlara uygun olmayan sartlara sahip ucuz sarj aletleri satilmakta. Büyük ihtimal böyle bir alet de kullanmis olabilir ve ...
evde de fi sigortasi da bulunmadigi icin...

baska da sebep bulamiyorum.

diger entrylerde de belirtildigi gibi, cep telefonlari düsük gerilimde düsük elektrik akimi kullanan aletlerdir ve bu yüzden carpilma riski neredeyse hic yoktur.

dogrudan elektrik prizinden aküsünü doldurmaya kalksa; carpilmadan önce o telefon patlayarak elini kolunu kopartip, vücudunda da oldukca kalici hasarlar acacak, derecede büyük ihtimal ölümcül hasarlar verecektir.

nedense son zamanlarda yerli basinda halki uyarmak icin "rusya'da salagin biri yapmis, biz yapmayalim!" mesaji verilmeye calisiyor. büyük ihtimal gazetedeki bir yöneticinin kizi bu sekilde dus aliyor. o da kizinin gözünü korkutmak istiyor gibi geliyor bana. zaten "telefonla banyoya girecek kadar geri zekali insan var mi ki?" diye de merak etmiyor degilim.
Akla son durak isimli korku filmini getiren rus kızdır..