bugün

kayigim rosinha,ciplak sokak eserlerinin yazari.
şeker portakalı,güneşi uyandıralım,delifişek,kayığım rosinha gibi kitapların yazarıdır.
dünyaca ünlü brezilyalı yazardır. şeker portakalı, yaban muzu, güneşi uyandıralım gibi bir çok eserin sahibidir.
ilk bakışta "aaa chelsea'nin teknik direktörü kitap yazmıııış" diye düşünlen ama öyle olmadığı anlaşılan brezilyalı yazar
bir dönem müptelası olduğum, brazilyalı aşmış yazar.

okumayı çok seviyor olmamın tek nedeni; hayatımda okuduğum ilk romanın şeker portakalı olmasıdır.

bu yüzdendir ki; masal kitaplarından roman okuma yaşına terfi eden çocukların eline şeker portakalını, illa ki tutuştururum.
şeker portakalı gibi bir şaheserin sahibi yazar. basit ama etkili, sade ve güçlü, az ve öz...
Türkçe'ye çevrilen yapıtları
(bkz: Yaban Muzu)
(bkz: Kayığım Rosinha)
(bkz: Kardeşim Rüzgar Kardeşim Deniz)
(bkz: Şeker Portakalı)
(bkz: Güneşi Uyandıralım)
(bkz: Delifişek)
(bkz: Pissy nin Öyküsü)
(bkz: Kırmızı Papaqan)
(bkz: Japon Sarayı)
(bkz: Kristal Yelkenli)
çoğu güney amerika'lı yazar gibi bize çok sıcak ve yakın gelen eserlerin sahibi, aşmış yazar. hayatı olduğu gibi tüm acı ve tatlı yanlarıyla birlikte seversiniz onun eserlerini okurken.
--spoiler--
26 şubat 1920'de rio de janeiro yakınlarındaki bangu'da doğdu. kızılderili ve portekizli kırması bir ailenin çocuğuydu. on beş yaşında lise öğrenimini yarıda bıraktı. çeşitli işlerde çalıştı. boks antrenörlüğü, tarım işçiliği, balıkçılık yaptı. kızılderililerin arasında yaşadı. 1942 yılında yazdığı ilk romanı "yaban muzu"yla eşine az rastlanır anlatıcılık yeteneğini ortaya koydu. ardından, "şeker portakalı", "güneşi uyandıralım", "delifişek", "kayığım rosinha", "kardeşim rüzgar kardeşim deniz", "çıplak sokak" gibi romanlarıyla ünü brezilya sınırlarını aştı: "kayığım rosinha" amazon ormanı'nın öyküsüdür. kahramanı "ze oroco", kayığı "rosinha"yla nehirde dolaşır. ama "rosinha" sıradan bir kayık değil, ze'nin uzun uzun konuştuğu, dertleştiği bir yol arkadaşıdır. bu güzel roman, "jose mauro de vasconcelos"un brezilya edebiyatında tuttuğu önemli yerin kesin kanıtıdır.
--spoiler--
(bkz: zeze)
ilk kitabı olan "yaban muzu" nun bir masal akıcılığında okunduğu brezilyalı yazar.
Galiba kardeşim rüzgar kardeşim deniz, kitabını kimse bilmiyor ne bir özet var nede Kitap hakkında bir bilgi var. Allah' tan uludağ sözlük var yoksa işimiz zordu biraz.
şeker portakalını 12 günde yazmıştır bunu eleştirenlere bu kitabı belki kısa sürede yazdım ama 20 yılı aşkın bir süre kalbimde taşıdım demiştir. 1984 yılında ölmüştür.
yazdığı zeze karakteriyle kendini anlatmış yazar.
(bkz: şeker portakalı)

sonra zeze büyümüş ve güneşi uyandıralım te bu büyümüş anılarını yazmış.

en son da delifişek ile zeze nin hikayesi son bulmuş.
--spoiler--

“Daha çok anlat” dedim.
“Hoşuna gidiyor mu?”
“Çok. Elimden gelse seninle sekiz yüz elli iki bin kilometre hiç durmadan konuşurdum.”
“Bu kadar yola nasıl benzin yetiştiririz?”
“Gider gibi yaparız.”

--spoiler--
Tam ofansif orta saha ismi. Gremioda oynuyor. Kariyerinin baslarinda falan. Oyle canlandi aklimda.