bugün

görsel
Başarılı bir yönetmen. Yüzüklerin efendisi serisi ile film sektöründe çığır açmıştır. Hobbit serisini o kadar beğenmedim ama. Ama genel olarak kaliteli filmler çektiği aşikar. Umarım kalitesini bozmaz.
bir adet gavur dur .
--spoiler--
Ocak başında oturmuş
düşünüyorum eski zamanları
ve görmeyeceğim bir dünyayı
görecek olanları.
Fakat her oturup düşündüğümde
o eski zamanları
geri dönen ayak seslerini bekliyorum
ve kapı önü konuşmaları"
--spoiler--

Çevirmenlerin enfesliğinin hakkını yememek gerek ama kelimeleri bitki çaylarının kokusunun sardığını düşlediğim minik evimin duvarlarında izleri olacak harikulade adamdır.
Adına söylenebilecek, yinelesen de dert edinilmeyecek boşluğa en çok sevindiğim güzel adam.

Sözcüklerine, görülerine sağlık.
Müthiş bir dünya yaratmıştır. Zamanında (bkz: fantazzii) romanı yazdı diye dalga geçilirken günümüzde kitapları birçok evin kitaplığını süslüyor.

(bkz: eru) dan rahmet diliyorum.
orta dünya efsanesinin kurucusudur. benzersiz bir hayal gücüyle yazmış ve kendinden sonra bir çok yazarı etkisinde bırakmıştır. buz ve ateşin şarkısının yazarı şişko martins de kendisinde bol bol ilham aldığını itiraf etmiştir.

görsel
bugün doğum günü olan muhteşem yazar. modern fantastik edebiyatın kurucusu, hayal gücü eşsiz birisi.
doğum günün kutlu olsun yüce şahsiyet. sen ve eserlerin hep bizimle yaşayacak.
nasıl bir insansın sen?

nasıl bir zihin dünyan var?

Silmarillion bile başlı başına bir sanat eseri.
görsel

Ve seni de sonsuza kadar yaşatacak olan, elf diyarımın en parıldayan ve naif köşesinde özünü saklatacak kelimelerin cümlesi, öğrencilerinin sınav kağıdını okurken kulağına fısıldandı, yüreğine aktı, gözlerine kavuştu, ayak tabanlarına ormanımın çıtırtıları sarıldı güzel adam.

Bu diyara göç gününü anıyoruz. Sonsuzluğunu anıyoruz.

" A Elbereth Gilthoniel,
silivren penna míiriel
o menel aglar elenath!
Na-chaered palan-díriel
o galadhremmin ennorath,
Fanuilos, le linnathon
nef aear, sí nef aearon

(Ey Elbereth yıldızyakıcısı,
kristal eğimli yamaçlardan mücevherler gibi ışıkla parlayan,
yukarıdaki cennetteki yıldızlı ordunun şanı!
Uzaktan baktığım uzak diyarlara,
ve şimdi de sana, Fanuilos,
sonsuz beyaza bezenmiş parlak ruha,
buradan denizin ötesine şarkı söyleyeceğim,
rüzgarın ötesine ve denizden kopararak.) "
bu adam sadece muhteşem bir evren tasarlamasıyla değil ince felsefik düşünceleriyle de kendine hayran bıraktırmıştır. beni en çok etkileyen repliklerinden birini paylaşmak istedim. frodo ve gandalf gollum hakkında konuşurlar;

frodo: bilbo'nun, elindeyken, onu öldürmeyerek harcamış olduğu fırsata acıyorum.
gandalf: acıyor musun? bilbo'yu durduran da, acıma duygusuydu. yaşayanların çoğu, ölümü hakeder. ölenlerin bazıları ise, yaşamı. sen onlara yaşam verebilirmisin, frodo? o halde ölüm ve yargı dağıtmak için fazla aceleci olma. en büyük bilgeler bile, bütün sonları göremez.
Eserlerindeki çıkış noktasının bir rüya olduğunu düşündüğüm yazar.
kuşkusuz dünya edebiyatında önemli ve kendine has bir karakterdir. lisedeyken lotr serisi, hobbit ve hurin'in çocukları adlı kitaplarını okumuştum.

silmarillion içimde yaradır. ühü.
halihazırda kutsal kitap denebilecek bir kitap yazmış tanrı olabilitesi en yüksek insandır. (bkz: silmarillion)

inanılmaz bir zekaya, insanüstü bir hayal gücüne sahip insan. yokluktan yepyeni bir dünya -kusursuz bir dünya- kurmuş bir de üzerine kutsal kitap mahiyetinde bir kitap yazmış -ki içinde yaratılıştan bahseder, iluvatar'dan-. (bkz: silmarillion)

kurduğu evren için haritalar çizmiş, ayrıntılarıyla dağları, ormanları yerleşim yerlerini tasvir etmiş. yeni ırklar ve bunlar için yeni diller, yeni alfabeler yaratmış (kendisinin dilbilimci olmasının etkileri var tabii bunda).

huzur içinde uyusun.

hala silmarillion'u okurken tüylerim diken diken olur. hayatımda bu yazar kadar beni etkileyebilecek başka bir yazarın olmadığı, olamayacağı kanısındayım. zira çok küçükken kendime çanta hazırlayıp orta dünya'ya gidiyorum ben dediğimi ve buna gerçekten inandığımı hatırlıyorum. *
benim kadar iyi olmayan yazar, paralel evrende beni hep kiskanir dururdu. hatta aragorn karakterini benim gibi bir babayigidi ornek alarak yazmistir.
Dunya uzerinde hayal gucu bakimindan en gelismis insandir.
(bkz: rip)
Bu adamın sayesinde ekmek yiyen bir yığın insan vardır. Uydurduğu hikaye bu güne kadar turlu filmlere romanlara oyunlara malzeme olmuş ve yapanları zengin etmiştir.
günümüz fantastik edebiyat yazarlarının bir kum havuzunda oynadığını farz edersek , tolkien bu kum havuzunu yapan adamdır.
1973'te öldü. Ters çevir 3791.

"Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf krallarına,
Yedisi taştan saraylarındaki Cüce hükümdarlara,
Dokuzu ölümlü insanlara, ölecekler ne yazık;
Bir Yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı'nda,
Kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi'ne.
Hepsine hükmedecek bir yüzük, hepsini o bulacak,
Hepsini biraraya getirip,karanlıkta birbirine bağlayacak,
Gölgeler içindeki Mordor Diyarı'nda."

milliyetçi hareket partisieeeeh neyse. aydınlandım tanrım tolkien, teşekkürler.
fantastik kurgu hastasıyımdır, ama tolkien\'in yarattığı orta dünyayı hiç sevemedim. iyi kötü savaşı klişesini aşamamışlık var. dünyayı ele geçirmek isteyen çocuksu kafada bir güç var. bu yüzden hiç mi hiç sevemedim tolkien\'in orta dünyasını.
orta dünya mitinin efsanevi kurucusudur. 82 yıllık ömründe yüzbinlerce yıllık bir tarihi, mekanları ve kişileri fantezi severlere armağan etmiştir. orta dünyanın kapılarını aralamak için;
(bkz: silmarillion)
pipolu fotoğraflarıyla bir hobbiti andıran yazar.
https://soundcloud.com/ha...r-tolkien-singing-extract bu adreste kendi sesinden söylediği bir şarkısı duyulabilir.
kitaplarının filmine bakmamalı, kitaplarını masal gibi basit bir şekilde yazan yazar.
çok büyük eserler vererek bizleri kendisine hayran bırakan, ancak kendisinin bu denli fazla olan kitleyi göremediği aşmış yazar insan. toprağın bol olsun, huzur içinde uyu J.R.R. Tolkien.