bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    dunyanin yeni efendileri kitabının yazarıdır.
    ... beyazyelkenli
  2. 2.
    Haklının yanındadır. Geçen aylarda aborjinler ve uğradıkları haksızlıklar, eziyetler üzerine yazdığı bir yazıyı arşivime katmış bulunmaktayım.
    ... crystal planet
  3. 3.
    çok sayıda belgeseli mevcut. bugün year zero: the silent death of cambodia belgeselini izledim. muhteşem tek kelimeyle. kızıl kmerler'in komboçya'da estirdiği terörü anlatıyor. bir de bu kamboçya ile rithy panh de çokça ilgileniyordu. onun da bir dizi belgeselleri mevcut. fakat fransızca oldukları için onlara pek bakamamamıştım ama pilger ingiliz aksanıyla belgeselini zevkle izletiyor doğrusu. açıkçası belgeselde geçenler pek bilmediklerimiz değildi. fakat belgeselde açıkça kissinger ve nixon bu pol pot rejimini yarattı, iddiaları çok önemli. öte yandan şaşırarak söylemeliyim ki bundan birkaç hafta önce izlediğim oliver stone yapımı "the untold history of the USA" belgeseliyle de aralarında çok paralellikler var. buradan da
    aklımı kurcalayan bir durum bir şeyler var. muhalif kimlikleriyle tanıdığımız oliver stone, john pilger, michael moore, noam chomsky, rithy panh, naomi klein, perkins gibi entelektüeller var. bunlar dünyanın dört bir yanından amerika karşıtığıyla bas bas bağırıyorlar. ama gel gör ki adamlar el üstünde tutulmaktan da geri kalmıyorlar. bu nedir bu? bir explananda. bu soruyu da aklıma getiren şüphesiz ki oktay sinanoğlu'nun bir kitabında dikkatini çektiği benzer bir husus oldu. ama gerçekten tuhaf. ve hikayeler de mahdut. ırak savaşı, vietnam, güneydoğu asya, latin amerika ve oradaki darbeler ve faşist rejimler, neoliberalizm, şikago çocuklar gibi bir iki tema üzerinden hep ama hep aynı konular irdeleniyor. mesela latin amerika ile ilgili ben farklı bir şeyler söyleyen pek görmedim. hep ama hep aynı temalar. sadece tuhaf buluyorum. ama şimdilik.
    ... mb isimli cocugun hatiralari
  4. 4.
    (bkz: john pilger/#37735457)

birkaç belgeselini izledikten sonra yakın takibime aldığım belgeselci. şimdi tüm belgesellerini izleyip kitaplarını okumadan rahat edemem. adam gerçekten hayatımda gördüğüm en başarılı mülakatları yapıyor. o devlet adamları karşısında çatır çatır söylüyor söyleyeceğini. ayrıca aksanı da çok hoş. gece rüyamda bu adamın aksanıyla belgesel sunduğumu gördüm mk. o kadar işlemiş içime. evet.
    1 ... mb isimli cocugun hatiralari