1. 1.
  1984 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan ilk Çekoslovak şair ve gazeteci. ilk şiir kitabı Mesto v slzách (Gözyaşları içinde Kent) 1920 yılında yayımlanmıştır.
  ... i belong to che
 2. 2.
  o zamanki adı ile çekoslovakya'nın başkenti Prag'da 23 Eylül 1901'de doğmuş edebiyat eleştirmeni, gazeteci, yazar ve şair .

  1920 yılında yayımlanan 'Mesto Vslzach' adlı şiirini, 1921'de çıkardığı şiir kitabının adı olarak belirledi ve ilk olarak bu kitapla tanındı.

  20'lerin başından 30'ların sonuna kadar devam eden yaklaşık 20 yıllık süreçte komünist bir gazeteci olarak çeşitli gazetelerde makaleler yazdı. yazılarında, ülkesindeki sosyalist rejimin baskıcılığını eleştiren yazılar kaleme almaya başlayınca rejim yazılarına yasak getirdi. buna rağmen, 1969 yılında 'Çekoslovakya Yazarlar Birliği' başkanı seçildi.

  yoğun devlet baskısına rağmen Seifert, ülkesindeki sosyalist rejimin temel insan haklarını ve evrensel değerleri hiçe sayarak komünist rotadan saptığını sürekli dile getirerek bu rejime karşı protestosunu kalan yaşamı boyunca sürdürdü.

  1984'de Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Jaroslav Seifert, 10 Ocak 1986'da Prag'da öldü.

  1984 nobel edebiyat ödülü seçiciler kurulu onu bu ödüle layık görme gerekçelerini şu sözlerle ifade etmişlerdir;

  " Boyun eğmez ruhunun imgesinin özgürlüğünün ve kişilerinin çok yönlü olmasını sağlayan zengin yaratıcılığı, ve tazelikle donatılmış şiirleri için."
  ... liberalisticcommunist