bugün

şahsi fikrimdir

bu adam halat koptuğu için bütün sorumluluğu üstüne alıp köprü benim yüzümden yetişmeyecek diyerek kendini öldürecek kadar şerefli bir adamdır ve bu adamın ismi sonsuza dek yaşatılmalı.
Mantıklı ve desteklenen kampanya.
oldukça mantıklıdır. böyle şerefli bir adamın ismi o köprü için büyük bir şereftir.

adam öyle bir vicdana sahip ki hiç kimsenin ölmemesine rağmen ya ölselerdi kısmını düşünüp canına kıymış.

japonları bir karakterleri birde animeleri için seviyorum.
Telaffuzu ülkemiz insanı için zor olabilir ama mantıklı düşünce.
Desteklenesi fikir.
oğlum saçmalamayın köprünün adı tabikide rte olacak.bi anlamadınız gitti amk.
türklerin hemen böyle gaza gelmesi yok mu adam yanlış yaptığını kabul etti diye adı tarihe kazınmak isteniyor.

kısaca toplum olarak o kadar sahtekarsınıuz ki doğru olması gerekeni yapabilen insanları ilahlaştırıyor durumundasınız.

allah belanızı versin ne diyeyim.

o değil bu açıklamayı bir türk yapsa duygu sömürüsü yapıyor amk evladı dersiniz değil mi! neden çünkü sahtekarsınız ancak türkler hakkında empati kurabiliyorsunuz..

neyse hastalıklı toplum mallığıdır.
ne olduğunu anlamadığım, meraktan çatladığım isim verilme talebidir. bilenler yeşillendirebilir mi?
şahsım olarak benimde desteklediğim fikir. istifa edebilirdi ama o gururuna yediremedi ve intihar etti. birde bazı yazarlar hemen karşı çıkmış şimdiden. soma, ermenek ve asansör faciasını (katliamını) ne çabuk unuttunuz. bu köprü çalışmasında can kaybı olmamasına rağmen adam intihar etti. sahi maden kazalarının patronlarına ne oldu bilen var mı? van depreminde türkiye' ye tıbbi yardım için gönüllü gelip göçük altında can veren japon doktoruda unutmadık, bu mühendis abimizide unutmayacağız.
olması gerekendir, hem insani hem vicdani açıdAN.

AMA recep tayyip erdoğan var, demi...
imkansız olaydır.

çalıyor ama yapıyor diyen insanların olduğu bir ülkede

bu kadar onur fazla kaçar.
(bkz: tutsikimiyançek köprüsü)

desteklenesidir.
benimd e desteklediğim kampanyadır. olması gereken budur. ama olmayacağını hepimiz biliyoruz.
JAPON’LAR

Sorunuz, şimdi, Japonlar da nasıl millettir?

Onu tasvire zafer-yâb olamam, hayrettir!

Şu kadar söyleyeyim: Din-i mübinin orada,

Ruh-u feyyazı yayılmış, yalınız şekli: Buda.

Siz gidin, saffet-i islam’ı Japonlarda görün!

O küçük boylu, büyük milletin efradı bugün,

Müslümanlıktaki erkan-ı sıyanette ferid;

Müslüman denmek için eksiği ancak tevhid.

Doğruluk, ahde vefa, va’de sadakat, şefkat;

Acizin hakkını i’laya samimi gayret;

En ufak şeyle kanaat, çoğa kudret varken;

Yine ifrat ile vermek, veren eller darken;

Kimsenin ırzına, namusuna yan bakmayarak,

Yedi kat ellerin evladını kardeş tanımak;

“Öleceksin!” denilen noktada merdane sebat;

Yeri gelsin, gülerek, oynayarak terk-i hayat,

ihtirasat-ı hususiyyeyi söyletmeyerek,

Nef-i şahsiyi umumunkine kurban etmek...

Daha bunlar gibi çok nadire gördüm orada.

Ademin en temiz ahfadına malik bir ada.

Medeniyyet girmiş yalınız fenniyle...

O da sahiplerinin lahik olan izniyle.

Dikilip sahile binlerce basiret, im’an;

Ne kadar maskaralık varsa kovulmuş kapıdan!

Garbın eşyası, eğer kıymeti haizse yürür;

Moda şeklinde gelen seyyie gümrükte çürür !

Gece gündüz açık evler, kapılar mandalsız;

Herkesin sandığı meydanda, bilinmez hırsız.

Ya o mahviyyeti insan göremez bir yerde...

Togo’nun umduğumuz tavrı mı vardır? Nerde...

“Gidelim!” der, götürür! sonra gelip ta yanıma;

Çay boşaltırdı ben içtikçe hemen fincanıma.

Müslümanlık sanırım parlayacaktır orada;

Sâde, Osmanlı’ların gayreti lazım arada.

Misyonerler, gece gündüz yeri devretmedeler,

Ulema, vahy-i ilahiyi mi bilmem, bekler?

Mehmet Akif Ersoy

akif yıllar evvel japonların ne kadar güzide bir millet olduğunu anlatmış. bu adamına adını köprüye vermektense yaptığı onurlu hareketi (suçu üstlenmesinden bahsediyorum) okullarda ders olarak okutmak lazım.
Fox tv deki haber programında Japon mühendisinin intiharını yaşasaydı! Ölüm, intihar bir kaçış yöntemidir söylemleriyle yayınladılar. Hangimiz bu japon mühendis kadar yürekliyiz? insan hayatını bu kadar önemseyen, ölüm ya da yaralanma olmadığı halde hatayı üstlenip canına kıyan? Bunlar insanlığın son damlalarıdır. Köprüye koca yürekli japon mühendisin adı verilmelidir.
Japonlar ile aramızdaki güzel bağı daha da güçlendirir, ne güzel de olur.
(bkz: kishi ryoichi köprüsü)
bir günlüğüne japon olsak akpde harakiri yapmayan adam kalmaz ortalık kan gölüne dönerdi.
destekliyoruz. anlamlı bir karar olur. ama ayrıca köprülerin genellikle intihar etmek için seçilen başlıca yerlerden biri olduğu düşünülürse, intihar ederek hayatına son veren birinin adının köprüye verilmesi ironik bir durum oluşturacaktır.
Muhtemelen okunamayacağı için başka bir isimle yada Japon köprüsü olarak anılır.