bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    jim morrison'un gerçek ismi, paris'e taşındıktan sonra orjinal ismini kullanmaya başladı gizli kalmak için.
    1 ... denzkore
  2. 2.
    efsanevi the doors grubunun solisti jim morrison'ın gerçek ismidir, ancak o çoğu zaman gerçek ismini kullanmaktan kaçınmıştır.
    8 aralık 1943 yılında, florida'da dünyaya gelmiştir.
    babası, amerika birleşik devletleri deniz filosunda genç bir amiraldir. birçok kişi onu sert ve zor iletişim kuran biri olarak tarif eder. james; babasının mesleği dolayısıyla sürekli oradan oraya taşınmak zorunda kalmıştır.
    james douglas morrison; küçükken de içine kapanık ve utangaç bir çocuktu.
    ailesinin soğukluğu yetmezmiş gibi, ona bakan büyükannesi ile büyükbabasının katı kurallarına da katlanmak zorunda kalmıştır.
    james'i yıllarca etkileyen ve eserlerine de yansıyan meşhur kızıldereli olayını herkes bilir sanırım.
    "annem, babam, büyükannem, büyükbabam ve ben arabada, şafak vakti çölde ilerliyoruz. kızıldereli dolu bir kamyon bir arabaya çarpmıştı, otobanın her tarafında yaralı yerliler vardı, çok kan kaybediyorlardı, öleceklerdi. ben küçük bir çocuktum ve arabada kalmak zorundaydım, büyükannemle büyükbabam inip ne olduğuna bakmaya gittiler. benim tek gördüğüm, bu tuhaf kırmızı resim ve yerde yatan insanlardı, ama bir şey olduğunu biliyordum çünkü titreşimleri hissediyordum. korkuyu ilk kez tadıyordum. bu ölmüş kızılderelilerden bir ya da ikisinin ruhunun panik içinde etrafımda döndüğünü ve benim ruhuma sığındıklarını gerçekten düşünüyorum. her şeyi emmeye hazır bir sünger gibiydim."
    morrison; hayatı boyunca tehlike ve riskten hoşlanmıştır, hayatı sınırlarda yaşamayı seçmiştir.
    şarkıcılıktan çok söz yazarlığı ve şairlikteydi gönlü ancak bir şair olarak istediği başarıyı hiçbir zaman elde edemedi, şarkıcı kimliğiyle üne kavuştu.
    california'daki veniceplajında, ray manzareck ile karşılaşır, manzareck onun şiirlerini okur. ve beraber, bir rock and roll grubu kurmayı planlarlar. bateride john densmore, gitarda robert krieger vardır.
    grubun isim babası morrison olmuştur. "doors" william blake'in bir şiirine referansla seçilir. blake'in şiirinin bir cümlesi aldous huxley'in kitabının adıdır: doors of perception, yani algı kapıları.
    bu kitabın başında william blake'in şu cümlesi yer alır; algının kapıları temizlenseydi her şey olduğu gibi görünürdü, sonsuz...
    alkol ve kadın düşkünlüğü yaşamı boyunca onun huyu olarak kalmıştır. kadınlara karşı ani şiddet ya da saldırganlık göstermişliği vardır.
    grupta daima göz önündeki kişi olmasına rağmen asla gruptan ayrılmayı, solo kariyer yapmayı düşünmedi.
    babasına doğrudan seslendiği tek metin, the end şarkısıdır:
    `-father?
    -yes son
    -i want to kill you.

-mother, i want to f.ck you!`
    bu parçanın kayıtlı versiyonunda morrison fuck kelimesini söylemek yerine acılı bir çığlık atmıştır.
    james ailesinden kopuk yaşar, onları görmeyi daima reddeder.
    pamela courson ile olan ilişkisi; grubun yeni yeni kurulduğu sıralarda başlar. pamela edebiyata ve şiire tutkundur, tıpkı james gibi... pamela courson; james'in ölümüne dek yanında olmuştur. james çok sayıda ilişki yaşamıştır fakat daima pamela'ya geri dönmüştür,pamela da daima ona ait olmuştur. bu arada pamela uyuşturucu batağında yüzmektedir...
    morrison'ın müzik dünyasındaki lakabı lizard king idir.
    i m the lizard king, i can do anything! sözünden kalmıştır bu lakap ona.
    morrison çok kez tutuklanmıştır. sahnede küfür etmek olsun, sahnede kendini teşhir etmek olsun, sahne arkasında bir kızla zorla ilişkiye girmek olsun, bir çok kez tutuklanmıştır, üstelik sahnedeyken tutuklanmıştır.
    gazeteci patricia keneally ile pagan evliliği yapmıştır, patricia hamile kalmıştır ancak morrison bu bebeği kabul etmemiştir.
    morrison'ın sorumsuzluğu ve alkol bağımlılığı yüzünden grup üyeleri çoğu kez zorluk yaşamıştır. en öndeki isim morrison olsa da; grup ayakta kalmayı başarmışsa eğer bunu şüphesiz ray manzareck'e borçludur. morrison alkolden ötürü sahne alamadığında bu adam mikrofonu eline alır ve konsere devam ederdi. zaten ciddi anlamda çok başarılı bir müzisyendi.
    gel zaman git zaman, morrison iyice zıvanadan çıktı.
    pamela'nın ısrarı üzerine düzelmek ve dinlenmek için paris'e gittiler. ve orada yaşamını yitirdi james.
    (1971 yılında)
    the doors isimli film 1991 yapımıdır, yönetmen koltuğunda oliver stone vardır. morrison rolünde val kilmer, pamela rolünde ise meg ryan vardır.
    (bkz: the doors)
    (bkz: jim morrison)
    (bkz: ray manzareck)
    (bkz: robby krieger)
    (bkz: john densmore)
    (bkz: doors)
    (bkz: strange days)
    (bkz: waiting for the sun)
    (bkz: the soft parade)
    (bkz: morrison hotel)
    (bkz: la woman)
    (bkz: weird scenes inside the goldmine)
    (bkz: an american prayer)
    (bkz: pamela courson)
    (bkz: patricia kennealy)
    (bkz: william blake)
    (bkz: oliver stone)
    (bkz: val kilmer)
    (bkz: meg ryan)
    (bkz: psychedelic rock)
    not: we all still do love you lizard king...
    1 ... catherine earnshaw
  3. 3.
    (bkz: jim morrison)
    ... denzkore