bugün

Hirlamasi
Isirmasi
Korkmasi

Yukarıda yazilan su 3 lunun bitmesi icin sabır ve zaman gereklidir.

Bu kuslar dışarıdan görüldüğü youtube de izlenildigi gibi değillerdir.

Once egitim ve once sevgi sarttir.

Jakolar bencildir. Ama tatli bencillerdir.
Ayni yabanci birinin yanina gitmek istemeyen bebek gibidirler. Nasil ki yabanci gören cocuk anne diye aglar aynidirlar.

Jakolara kralin siz oldugunu kafasina yazmalisiniz. Ama kizarak doverek degil bunu bir baba abi ruhuyla yapmalısınız.

Onu sakin ev eşyası gibi gormemeli ona oyuncaklar alip canini sikmamasini sağlamalisiniz.

8 haziran 2016 da yabani bir jako sahibi oldum.

Inanin o hirlamasi gurlemesini duymak istemezsiniz. Sanki karsinizda az sonra aslana donecek 40 cm lik bir kus var. Oyle ki abartmiyorum hirlama sesi insanin yuzune o an sanki mezara girmis gibi soguk bir yel estirir. Bunu Bilen bilir. Normal tabi seni de hic tanimadigin birileri bir kafese sokup karsina gecse sen de husursuz olursun.

Neyse ki hirlamasi ustune gitmem ilgilenmem ile fazla surmedi. Acemiydim internetten okudum filan hallettim.

Anladigim su ki Jakolara o elinizi sevdirip o ellerden ona zarar gelmeyecegini ogretmek. Iste butun sir bu. Tabi bu sirri uygulamak kolay degil malum gagasi omre bedel.*
Sizlere tavsiyem egitmenlere para vermeyin. Onun her seyi siz olun. Egitmeni de dostu da dusmani da.

Elden yem yeme konusu hirlamadan sonra ki konudur.

A bitmeden b ye gecilmemelidir.

Temas kurarken korkmamalisiniz. Anlamamali bunu. Anlarsa o da korkar.

Neyse uzattim kisacasi sevgiye ihtiyaclari var hayvanlarin herkes gibi. Tatli dil guler yuz sabirla bakmissiniz ki bir gun hic hirlamamis hatta konusuyor.
gri papağan. iki cinstir.
kongo: kırmızı kuyruklu, iri, tüğleri açık gri ve gagası tamamen siyahtır.
timneh: kuyruğu bordo, kongoya göre daha az iri, üst gagası kemik rengidir.
kongolar daha triplidir.
bebek gibi ilgi ister. alışınca kopmak zor gelir.
eğitim safhasını geçtikten sonra çok keyifli bir dost.
en güzel kuş bana göre.

ileride akademisyen olduğumda almayı düşünüyorum.
bir papağan türü. zeki kuşlardır. beslemesi en zevkli hayvandır. ama evcil olmayanı çileden çıkarır.

evcil olanı ile dahi inatlaşmamak gerekir. emin olun o kazanır. sevdiği bir yiyeceğin kokusunu mutfakta olsanız dahi alır. size o yiyeceği getirttir kendi ayağına emin olun.

tabi her jakonun karakteri farklıdır. evde bir kişiyi genellikle bakıcısını sahiplenir kıskanır ve ilgi duyar.

taklit yetenekleri en fazla olan papağandır desek yanlış olmaz. sebep sonuç ilişkisini rahatlıkla kurar. bu sayede rahatlıkla eğitilebilir. örneğin benim basıma gelen şöyleydi. istanbul optimum petshop da mağazadan içeri girince hoşgeldiniz buyrun diyordu papağan. dükkan sahibinin sadece sesini değil davranışını taklit etmiş.

besleyenlerin en çok başına gelen olay şudur. eğer jako sizi kızdırdığında küfür ederseniz ve bunu tekrarlarsanız bir süre sonra jako da size kızdığında küfür edecektir. nice aileler bu yüzden iyi ahlak sahibi olmuştur.

ona istediği yiyecegi kendi ağzından söyletebilirsiniz. örneğin her kiraz verdiğinizde kiraz derseniz canı kiraz istediğinde kiraz diye bağıracaktır.

bir jako sahiplendiğinizde siz jakoyu değil jako sizi eğitir hazırlıklı olun buna.
bir ruh hastası düzeyinde bana bağlandı. ne yapacağımı bilemez haldeyim. yanımdan 2 dakika ayrılmak istemiyor ayrıca alkol ve sigara düşkünü. çok zor bir hayvan, bir kaç kez düşünüp sahiplenin.