ing. yakup kara.
Twilight serisinin kurt adamı. Bella'ya âşıktı. Serinin ikinci kitabinda cullen ailesi tası tarağı toplayıp gidince, bella bunalıma girdi. Neredeyse kafayı yiyordu. Jacob sayesinde bir nebze de olsa hayata tutundu. Bellanin edward karakteri yerine jacob karakterini seçmesini isterdim.
valla şimdi komik olacak belki ama bella'yla aynı durumu yaşıyorum resmen, nasıl mı ? Şimdi bu kan emici edward gittikten sonra bella'yı mutlu eden tek şey jacob'tu ya aha aynı durum bende de var, düştüğüm bir boşluktayken zamanımı geçirmek adına bol bol kitap okumaya, film izlemeye falan başladım (bu zamana kadar yeğenimin 2 saatlik alacakaranlık'ı 4 saat anlatmasından dolayı otomatik olarak filmden ve kitaptan iğrenmiştim) can sıkıntısıyla kanal gezerken geçenlerde tv8'de alacakaranlık'ın yeni ay bölümüne rastladım oturdum izlemeye başladım amma velakin o jacob'un asi, eğlenceli, aşık, kurda dönüştükten sonra kendinden nefret eder halleri yok mu valla fena halde içim ısındı sonra filmin kalan bölümlerini de izledim (Şafak vakti 2 hariç) bu jacob karakteri harbiden filmin en özel karakteriydi ve filmdeki diğer ıkına ıkına oynayan oyuncuların aksine gerçekten o duyguyu yaşıyormuş hissi veren bi oyuncu vardı, sonra gittim içimin deli gibi daraldığı ve birine duyduğum özlemi bastırmak adına kitapları aldım ilk kitap o kadar sıkıcıydı ki bella'yla edward'ın aptal romantizminden, edward'ın bella'ya zarar vermekten korkmasından başka bi şey yoktu, 2. kitaba geçtim jacob'lu satırlara geldik yine esprilerine güldüm, asi hallerine hayran kaldım, kurt adam olduğu için kendi içinde acı çekmesine içim acıdı, zaten stephenie meyer'de bu karakter için yeni ay'ın bana verdiği en güzel şey demiş, her neyse konumuza dönelim gerçekten bu karakter beni biraz da olsa iç dünyamdan uzaklaştırdı, şimdi taylor lautner hayranı olduğumu falan zannedebilirsiniz ama hayır değilim tamam yakışıklı bi çocuk olabilir ama gerçekten bu durumun taylor lautner'le bi ilgisi yok, durum direkt jacob karakteriyle ve taylor lautner'in bu karaktere hakikaten can vermesiyle ilgili bi durum, insan izlerken ve okurken böyle birisi neden gerçekte yok diyor ayrıca o salak bella'ya da edecek bi laf bulamıyorum ayrıca edward'cı yeğenime diyecek bi şeyde bulamıyorum, salak valla bunlar...
her neyse ben gideyim tutulma'ya başlayayım en iyisi, çok geç farketmişim ama yapacak bi şey yok...

ayrıca (bkz: gaza geldim)
(bkz: sanırım kafayı yiyorum)

uzun zaman sonra gelen edit : yeğenim şu an Jacob'cı, yola gelmiş büyüyünce...
yakışıklı kurt adam.
yurdum apaçilerinin atası.
sevilesi bir kuçu kuçu.
esmerliğin en çok yakıştığı erkektir.
kasın yakıştığı tek erkektir.
çok sevdiğim , hayranı olduğum aktör. öyle bir haranlıktır ki okulun en başından beri buna benzeyen bi abiyi 1 yıl boyunca uzaktan seyrettim. gözümü kırpmadan.
jacob'ın kurt adama dönüştükten sonra ani bir şekilde gelişmesi gerektiğinden, film için 15 kilo almaya karar verip, devamlı yemek yiyerek ve günde 3 kere spor yaparak, bunu başarmış bir oyuncudur.
suratsız,bembayaz hayalet kıvamında bella'ya aşık olacağına bi vampir beni kaçırsın o da beni kurtasın sonsuz kadar mutlu yaşayalım.(bence jacob biliyo ki bella'a edward'a aşık bu ulaşılmazlık jacob'ı bella'ya aşık etmeye zorluyo)(zaten bella bebeği erkek olsa ej koyacaktı,yüzsüz)
(bkz: fırsatçı)
(bkz: taylor lautner)
92li olmasına rağmen, sokayım edward'a adonisini yidiğim demek istediğim, soğuk kış gecelerinde battaniye niyetine kullanabileceğim veled. cıbıldak cıbıldak gezdi tüm film boyunca, bella'yı edwad'ı unuttum, aşkı sevdayı unuttum. o yağmurun altındaki sahnesine kiltlendim. gittiğin yağmurla gel diyorum. burda 4 mevsim yağışlı. orman da var.

tek sorunu bella'yı sevmesi işte. e normal. sen hayatın boyunca bi bellayı gör, başka kız görme. insan venüs gibi görür tabii.
* *
jacob un tüm karizması bende var, sadece benim kurt adama dönüşmem biraz daha uzun zaman alıyor *
ikinci filmde edward' ın havasını söndürmüş karakterdir. sağlam vücut yaptığını göstermek için bütün film boyunca üstü çıplak takılan kurt insan kırması karakter.
taylor lautner tarafından canlandırılan twilight serisindeki bella'ya * aşık kurtadamdır. yalnız kendisiyle ilgili asıl dikkat çekici olan henüz 17 yaşında oluşu! arkadaşım sen nasıl bi 17 yaşsın bi kendine gel o nasıl bi vücut! tamam film için hepsi kurtadam oluyosun anladık da yinede hormonlarda bi bozukluk mu var yahu diye düşünüyo insan. yoka biz de 17 olduk hiç görmedik senin gibi bi tip.
simdi dogruyu soylemek gerekirse ilk kitabi okurken neymis bu edward dedigim zamanlar oldu evet fakat o daha hikaye jabob olayina girmeden onceydi. Jacob- bella iliskisi anlatilirken, jacob'in sozsuz bir sevgiyle gunden gune nasil bir ask adamina donustugune sahit oldugum an edward bir hic oldu gozumde. Ne bella'nin edward'a olan sevgisi, ne de edward'in bella'ya olan aski onun sevgisinin buyuklugune erisebilecek duzeyde. Cok uzuldum valla jacob icin. O ne istedigini bilmeyen, ka$ar bella yuzunden hayatindan sogudu cocuk. Boyle bir karakter yaratasim onu da hikayeye koyasim geldi yeminle sirf jacob'da artik adam gibi sevsin sevebilsin diye. Hemcinslerim edward'li satirlari tekrar tekrar okurken ben jacob'li satirlar bitmesin istiyordum. Yine ka$ar olan bella istemem yan cebime koy deyip jacob'a da umut verince hepten $afti kaydi garibin napsin. Yakisiklilikta olsun, karizmasiyla olsun her haliyle edward'a on basacak duzeyde bir karakter jacob ama bilindik amerikan kli$esi olunca bella edward'i secmistir. Esmer tenli, simsicacik, sakaci ve ask adami jacob, bella'yi buz dolabi, beyaz tenli, kari kilikli edward'a kaptirmistir.

Ayran gonullu bella ne olcak iste...
izlenimlerime göre new moon filmindeki haliyle kızların aklını başından almış kurt kişilik.
şu hali dikkate değerdir;

http://poraoesotao.com.br...s/2009/04/jacob_black.jpg
ayrı bir karizması ve havası olan karakter.
edward'tan çok daha karizmatiktir, hem standart sarışın holywood yakışıklısı değildir; esmerdir, kurtadamdır vs..
bella tarafından kullanılıp bir kenara atılan insanüstü çekici karakter.
4.filmde acayip yakisikli olan karakter.. bende ona muhurlendim.. edward'da kim?
serinin 4. kitabında saf salak bella' dan vazgeçip, bella' nın kızına aşık olmuş karakter.