bugün

bilgisiz insanlar toplulugudur genelde ekmek derdinden ne dunya ne de fırsatlara gozleri acıktır birileri onlara bişeyler acıklamak icin konuşmaz kitap yazmazlar bu bilinen acık bir gercektir bu yuzden işci milleti bilgisiz cahil dar goruslu gelişmemiş toplumun alt kesimini oluşturmaktadır bu yuzden gelirleri alt seviyededir neyin ne oldugundan bir haberlerdir sozde sendika ile kendini avutan bi care insanlar toplulugudur işci milleti. ~bende onlardan biriyim sen kimsin sen nerden biliyonda artistlik yapıon denmesin bende bir işciyim ben gördüğümü söylüyorum duydugumu degil~
vah benim saf sözlük ahalim, vay benim naif insanlar topluluğum. bir işletmede tuvaletin iş saatlerinde kapatılacağını ve namaz saatlerinin maaştan düşüleceğini söyleyen patrona sallamış da sallamışsınız.

şimdi değerli kardeşlerim, burası almanya değil, burada genel olarak bir iş ahlakı bozukluğu var. bunu milyon dolara oynayan futbolcuda da görürsünüz, ayda 10 bin alan doktorda da görürsünüz, fabrikadaki işçide de. herkes işten ne kadar kaytarsam kâr gözüyle bakıyor. ha emek sömürüsü bu ülkede had safhada, böyle göte böyle yarak mevzusu diyorsanız orada haklısınız, ama dediğim gibi olay sadece maaş değil, milyon dolar kazananla asgari ücret kazanan aynı kafada bu maaştan bağımsız bir olgu.

gelelim işçi milletine, işçi milleti dediğiniz millet 1 Mayıs'ta taksimde dayak yiyenlere oh olsun diyen bir millet, bir insana yasama hakkından sonra verilen en büyük hak olan seçme ve seçilme hakkını 1 koli erzak paketine satan bir millet, eğitimden ahlaktan yoksun bir millet, sorsan alın teri der durur ama başa geçsem ben de çalarım adam çalıyorsa da hakkıdır der, alın teri ile çalışmasının sebebi helal haram düşünmesi falan değil sadece işçilikten baska bir şey yapacak meziyeti olmamasıdır.

ha çok karakterlisi yok mu, var tabi her alanda olduğu gibi. adam işini sanki kendi isiymis gibi sahipleniyor, patron zordaysa kazan kaldirmiyor o da sabrediyor, zaten öyle adamlar da genelde kısa sürede yükseliyor patronlar böyle adamları bırakmıyor. ama işçilerin geneli ne kadar işten kaytarırsam kar modunda, bu gözler sırf patron zarar etsin diye kahvaltida bir kutu nutella gömen işçi gördü, biraz iş aksasın da tatil yapalım diye makine bozana da şahit oldum, ha iş aksamasın diye öğle yemeği yemeden çalışmaya devam edeni de gördüm yalan değil. dediğim gibi her yerde numunelik insanlar oluyor.

yani işverene sallarken bunları da düşünün, özellikle suriyelilerin doluşması ile işçi milleti iyice zivanadan cikti, işçi diyince akliniza alın teriyle çalışan 3 çocuk okutan gariban işçi profili geliyor biliyorum ama durum öyle değil. adam pisuvara sıçıyor amk, bu adamdan ne etiği ne ahlakı bekleyeceksin, belli ki bu adam her firsatta seni sikmeye çalışacak işte. adı cuma namazı olur, sigara molası olur, tuvalet molası olur hiç fark etmez, ama bu adam nerede fırsat bulursa orada patronu sikecektir.

bu sebeplerden dolayı işveren de kendince bir önlem almış. olayı hiç dinle kitapla bağdaştırmayın, işçiler kilisede 2 dua edicem ayağına 1 saat oyalansa adam kilise yasak derdi, burada olay işçinin her şeyi bahane Edip işten kaytarması. askerde saçma sapan yerlerde emir levhaları görürsünüz, kapının üstünde itin yazıyor mesela veya ışığın yaninda söndür yazıyor, gorunce komik geliyor ama aslinda bunlarin hepsi yasanmis olaylar sonucu yazılmış oraya, bu da o hesap işte adam belli ki bir şeyler yaşamış ki bu hususta o uyarıyı asmış, olayı dine dinsizliğe çekip konuyu saptirmayin.