bugün

canımı sıkan, beni geceleri uyutmayan tek şey.
28 nisan da askerden geldim ve ogunden itibaren işsizim baya ilan kovaladım görüşmeye gittim bir sonuç çıkmadı neyse ki vakti zamanı laf olsun diye başladım yan işlerim var azda olsa 3 5 birşey geliyor.
Acılı bir süreç bizi bekliyor... Virüs darbeyi vurdu.
görsel
Haberlerde işkur'un önünde 20 senelik işinden çıkarılan bir abiyi gösteriyordu az önce.
Üniversiteye giden 2 çocuğu, baktığı yaşlı bir babası varmış.

iş yüzünden zarar gördüğünü söylediği gözünden umutsuzluk akıyordu.

Ne olacak bu insanlar?
Ne yapacaklar?
Allah kimseyi çaresiz bırakmasın.

Korkum şu ki, bu durum geçtikten sonra televizyonda intihar haberlerini izleyeceğiz.
Covidden değil, hayat şartlarından, umutsuzluktan ölecekler.
Efendim?
Hedeflerim doğrultusunda tercih ettiğim ve etmek zorunda kaldığım durum. Kişinin iş aradığını ancak henüz bulamadığını belirtir.
iş beğenmeyen batı özentisi gençler yüzünden ortaya çıkmış kavram. dedelerimizin zamanında öyle büyük şirketler, fabrikalar yoktu ama ortada boş boş gezen 1 tane bile adam bulamazdınız. çünkü o dönemin gençleri gerekirse tarla sürer, tuvalet temizler yine de boş dolaşmazdı. işsiz kalanlar iğneyi biraz kendisine batırmayı öğrenmeli potansiyelin varsa zaten kimse seni işsiz bırakmaz. tabi sizin beklentiniz zorluk çekmeden ofiste excel tablosu boyayıp maaş almak olduğu için anlamazsınız açık ve net.
Kağıt üstünde %10. Yersen.
Öğle saatleri ipsiz sapsızdan geçilmiyor ortalık. işi olan adamın sokakta ne işi var o saatte.

Aynı güruh enflasyonun da %10 olduğuna inanıyor. Sonra hıyarın kilosunu 10 tl görünce hıyar kadar olmadığını anlıyor.
halen zirvede olan tehdit.
erkekler iş aradığı için işsizlik yüksek. evdeki işler yetmiyor mu? türk erkeği evinin süsüdür. bir erkeğin en güzel kariyeri babalıktır.
Çağımızın sorunu. Bir erkeğin muhakkak iş bulması gerekir erkek işsiz olamaz işsiz bir erkek ne evlenebilir ne de yuva kurabilir. Onun için muhakkak iş bulmalıyım.
tüik'e göre mart ayında düşüş yaşanan veridir. Şubat ayında %13,6'ken mart ayında %13,2'ye gerilemiş. *
allah kimseye yaşatmasın. çok kısa bir süre işsiz kaldım artık ona buna çatmaktan kendimi yiyordum. düşmanın başına vermesin allah. işsizlere de iş kapıları açılır umarım en kısa sürede.
iş bulmak çok basit bişey. Bütün meslekler için geçerli. Arayınca 1 haftada bulunuyor.
Türkiye'nin sorunudur. Üstelik bu sorun gittikçe büyüyor. Torpil ve hile o kadar fazla dönüyor ki ülkede fıttırmamak işten değil. Ne yapacak garip guraba kimse düşünmüyor. Yazıklar olsun.
https://t24.com.tr/haber/...de-7-7-ye-geriledi,902136
"gençler iş beğenmiyor" denilerek siktir çekilen ülkemizin en büyük sorunlarındandır. çomarlar her karşı teze bir cevap bulmuşlar her fırsatta onu kullanıyorlar.

+ işsizlik var.
- iş beğenmiyorlar.
+ halkın büyük bir bölümü işsiz ve fakir. oğullarının ihtiyaçlarını karşılayamadıkları kendilerini ateşe veriyorlar.
- allah yanımızda hamdolsun, iş beğenmiyorlar!
sadece gençlerde değil her yaş ve her durumda şu an mevcut çalışandan daha fazla olan durum. yanlı haberlere bakmayacaksın, gözünü açacaksın. şu korona davasında bile sokaklar oralar buralar boş beleş insan dolu. o kadar açık yer olmamasına rağmen üstelik.
14 saat asgari ücretten düşük sigortasız mülteci çalıştırıp, haklarını arayacağı için yerli insan çalıştırmayan gavatların payı da var bunda.
Günümüzde pandemiyle beraber ön plana çıkan bir sorundur. Bir nesil var yeni mezun olupta bilgilerine bilgi katmak isteyen bir nesil var üşendiğinden altına sıçan ve iş beğenmeyen, aslında iş iştir deyip geçilmemesi gerekiyor okuyan kesim 4 veya 5 yıl boyunca saçları dökülene kadar mezun olup bir an önce başta ülkesine katkıda bulunup sonrada kendisi için güzel bir hayat geçirmek istiyor ama ne yazık ki günümüzde makina mühendisi olup inşaatta mala vuran mı dersin mimar olup pazarlarda domates satan mı dersin, günümüz çok kötü, iş veren zaten açık arayla yeni mezun birini alıp nedenbaşına bela etsin ki? Artık insanlar istediği mesleğide yapamaz oldu ve işine saygısı kalmadı.
türkiye'nin en büyük sorunlarından biri. geçen evli bir arkadaşım yastık fabrikasında 2000 tl'ye sigortasız günde 10 saat çalışıyordu. "neden çalışıyorsun bu şartlarda?" dedim, "iş mi var eve nasıl ekmek götüreceğiz? mecburuz." diyordu. adam da haklı. iş yok ki.
Türkiye’de haftalık 45 saat çalışmanın üzeri mesaidir.
iş kanununda yazar.
Gel gör ki uygulama böyle değil.
Günlük 10 saat 6 gün çalıştırıyorlar.
6 saatini yemek ve molaya çık, haftada 9 saat mesai.
9*4=36 saat aylık mesai ücreti.

Türkiye neden bir Almanya, ingiltere olamıyor sanıyorsunuz.

Türk insanı hak yiyor.
Hak yediği için kazandığı paranın bereketi olmuyor.
Bir atasözü vardır.
Hak yiyen b*k yer.
Bügün benim için bayram işsizlik 12.7ye düşmüş bu mutluluğumu tüm islam alemiyle kutlamak istiyorum o yüzden bugün 1aydır yemediğim zeytini tekrar yemeye karar verdim çok mutluyum 0.7azalan işsizlik sayesinde artık iş bulabileceğime dair ümitlerim yeşerdi tüm kalbi duygularımla vatanımdaki çalışan ya da çalışmayan herkese selamlarımı sunuyor ve daha ümitli işsizliğime devam ediyorum ondan geldim ve ona dönecem işsizim ama kadere daha imanlıyım mutluyum hamdolsun.
Çağımız Türkiyesinin en büyük sorunu olup özellikle gençlerin psikolojlerini dahi mahveden acil şekilde çözülmesi gerken bir problem tabi ki öyle bi derdi varsa yönetenlerin.
erkekler için (bkz: özgüven düşürücü)