bugün

mantığı asla çözülememiş, türk aile yapısının neresinden fırladığını anlayamadığımız replik;

- oğlum ben sana içki içebilirsin ama sigaraya asla demedim mi? ne bu izmaritler ha!

- ah be babacım, ben sarhoşken ne yaptığımı, ne içtiğimi biliyor muyum?
(bkz: sağlık için alkol kullanmak)
(bkz: f s m küpe takıyo diye küpe takmak)
(bkz: bahane)
(bkz: gerekçe)
dine önem veren aileler de durum tam tersidir.
klasik baba nasihatıdır.sigara akciğeri bitirir pis kokar e içkide akciğeri akciğeri bitirir aynı bokun lacivertidir.e baba bu bir çeli$ki midir ? bari bunu söyle.
(bkz: göster ama elletme)
tuhaf ebeveyn repliği. hayır, ikisini de kullanmasın. manyak mısın ne itiyorsun içkinin kollarına. sanki biri diğerinden daha iyi halt. ikisi de bağımlılık yapan maddeler. biri karaciğerin canına okuyor diğeri akciğerin. haa ben modern görüşlü babayım oğlumla iki kadeh karşılıklı içmek isterim diyorsan o da sizin aile meseleniz ben susarım bu saatten sonra.
ÇOK TAKdir ettiğim bir öğüttür. ilk duyduğumda özellikle çok sevinmiştim. çok iyi hatırlıyorum o günleri.

galiba genel bir sigara - uyuşturucu bağlantısı yer etmiş ailelerin kafalarında. haksız da sayılmazlar, sigara ile hiç arası olmayan birinin bir şeyler sarması pek düşünülmez.

kaldı ki alkol kültürel olarak milletimizde mevcut olan, saygı değer bir uyuşturucu türüdür.
bir gün gelipte baba olunduğunda kullanılası öğüttür. teşvik edeceğim hadisedir.
bu tarz aileler genelde alkolün de abartılmaması gerektiğini savunurlar. haklıdırlar. alkol sosyal bir aktivitede nasıl alınmasının bilinmesi gereken bir şeydir. sigara zaten başlı başına hata.
alkol arada sırada alındığında keyif verir, kullanmasını bilirsen yararlıdır fakat sigara bağımlılık yapar hem cebe hem sağlığa uzun kullanımlar sonucu büyük zararlar verir. bunu bilen aile eğer çocuğuna güveniyorsa* içkisine karışmaz çünkü onun neyi ne kadar yapacağını bilir. şimdi rakı balık yanındada dostlarla muhabbet bu zevkten insan mahrum kalırmı? alternatif soğuk buz gibi bir bira yanında patates kızartması ve yine o muhabbet, hafiftende çakırkeyf oldunmu off**.
içkinin -alkolizme varmadığı sürece- sigara gibi sürekli tüketilen ve dolayısıyla zararlı etkilerine sürekli maruz kalınan bir ürün olmaması nedeniyle oldukça mantıklı önerme.
ilk olarak izmir'in alengirli sokaklarından birinde duyduğum bi söz. baba, çocuğuna "içki içen adam cebinde parası varsa içer, ama sigara öyle değil" demişti sanırsam.

buradaki sigara "cigara" da olabilir yalnız.
oğlunun kanserden değil sirozdan ölmesini isteyen babadır. *
alkol bağımlılığının sigara bağımlılığından daha zor bir tedavi süreci gerektirdiğini bilmeyen ebeveyndir.