bugün

ceddin deden, bunun sözlerini araştır istersen türk milleti diye geçer sözleri. hani araştırma yapmadan böyle başlık açmam siz de cevap vermeyin. istiklal marşı içinde kahraman ırkıma deniliyor. ırk belli bir milleti kapsar bunu öğrenmiş olmalısın.

gelelim asıl konuya ben bunlardan rahatsız olan değil andımızı da savunan biriyim. ve aksine türk kelimesinden rahatsız olanlara karşı rahatsız durumdayım ben ve suni gündemlerle ülkenin gündemini değiştirenlere karşıyım.
kimse anlamadığı için iyice açıklıyorum. bunların hiçbirinde andımızda dahil ırkçı bir yan yoktur. ama andımızda ırkçılık bulan biri bunlarda da bulabilir bunu anlatmak istedim tamamen. yani andımıza ırkçı diyenlere lafım.
(bkz: sen kafayı sıyırmışsın)
Kahraman ırkıma bir gül... Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal;
Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklal.
Konuya dahil olunup 1-2 şey yazmak lazım da...
Konunun muhatabı olan insanlar ırkçılık ile milliyetçiliği, milliyetçilik ile aidiyet duygusunu aynı sanıyor veya bunların hepsi aynı diyor.
Birbirinden tamamen farklı olarak insanların bir arada yaşama evresinde oluşan bu anlayış, bir sistem olarak ortaya çıkan oluşum, varolan ve olacak olan olmuş olan bu düşünce sistemi tamamen bir birinden farklıdır.
Farklılığı ideolojik bazda değildir.
Irkçılık milliyetçilik aidiyet duygusunu belirleyen düşünce değildir. Toplumda travmalar ve toplum dışında gelişen olaylardır.
http://www.mehterantakimi...tay/mehter-marsi-sozleri/
ceddin deden ceddin baban her tarafta türk milleti...
andımızın ırkçı olduğunun tartışıldığı şu günlerde ülkeyi yöneten kişiye yeni tartışma konuları veriyorum ben de.

mesela istiklal marşı hem kahraman ırkıma diye ifade geçiyor hem de sadece islami unsurlarla yazılmış bir marş. eee şimdi kürtler yada başka etnik kökeni olanlar istiklal marşı için hristiyan musevi olanlar da islami unsurlar konusunda rahatsız olabilir bunlar ırkçılık değil midir aaa.

mehter marşı için de yine türk ırkı övülüyor ve yine islami unsurlar ön planda. sanki bu da ırkçılık gibi.

ama nedense bu ikisinden rahatsız olunmuyor sadece andımız ırkçı oluyor. bunu ben demiyorum ülkeyi yöneten isim diyor. bana kalırsa ordaki rahatsız olduğu tek nokta atatürk isminin geçmesi.

andımızla diğerleri arasında tek fark atatürk isminin geçmesi. ve tabi suni gündemlerle asıl gündemin değiştirilmesi.
Istiklal marşı ırkçı değildir efenim, içinde bir kez dahi Türk lafı geçmemektedir. Dikkatinizi çekerim.
istiklal marşında der ki;

''...Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklal...''

buradaki ırk, işgal devletleri veya etnik döküntüler değilse, türklükten başka bir ırk olamaz değil mi sayın ambiti?

keza mehter marşında da der ki;

''Türk milleti Türk milleti
Aşk ile sev milliyeti
Kahret vatan düşmanını
Çeksin o melun zilleti...''

istiklal marşı ırkçı değilmiş çünkü içinde bir kez bile türk kelimesi geçmezmiş. ırkçılık=türklük algısı yapan kim varsa katıksız orospu çocuğudur.
istiklal marşında adı geçen bir tane millet yok ırkçılığını nereden çıkardın? mehterde de millet geçmez, ceddin gibi kelimeler geçer. ceddinizdeki sıkıntıyı üstüne alınıyorsanız bilemeyiz.

mehter marşlarının sözleri de sonradan yazılmıştır ayrıca, osmanlıda sözlü olarak okunmazdı.