bugün

her görüşümde moralimi bozan zibidiler diye de tanımlayabilirim.

geçen güne kadar rastladıklarıma sadece içimden bir küfür edip, beyoğlu'nun dilencisi de böyle işte diyordum, zıkkımın dibini iç diye de ekliyordum kendi kendime.

yalnız en son gördüklerim öyle boş beyinlilerdi ki, küfürsüz anlatmanın, tasvir etmenin imkanı yok. yine yürürken işte istiklal caddesi'den aşağı doğru, 3-5 gerizekalı, -bi şarap parası versene be abi, kaldık böyle. dedi. moral bozdu yine. karşıdan da el arabasıyla karton toplayan ayakkabısız, yaşlı bir kadın geliyordu nefes nefese, onu gördüm. benim elimde de cüzdan vardı o anda tesadüfen. görünce bu şarapçılar elimdeki cüzdanı -hadi abi at işte 5-10 milyon. diye zırvaladılar. -siktirin lan, bok için. dedim ben de içimden, boşuna günaha girerek. günahımı sevapla telafi etmek gibi bir şey hiç aklıma bile gelmedi o an ama -olamaz zaten-, elimdeki birkaç lirayı o yaşlı kadına vereyim, sevindiriyim dedim. durdurdum, uzattım kadıncağıza elimdekini. -yok yavrum, sağ ol. falan dedi. çok ısrar etti. ben daha ısrarcı olunca verebildim anca. bunu gören o varlığı dahi gereksiz insanlar da, söylendiler böyle bana doğru. küfür bile etmişlerdir hatta, eminim. ben de hiç arkama bile bakmadan devam ettim kendi huzurumla.

ne var ki, şimdi aklıma geldi ve içlendim bu teyyarelere. ''ulan çaktığımın zibidisi'' şeklinde seslenmek istedim hatta birden.

öyle insanlar var, kendisinin değil, çoluğunun-çocuğunun karnını doyurmak için bütün gün canı çıkıyor, ancak bir ekmek yiyebiliyor; beyoğlu'ndayız diye, onlar varken senin gibi sıçtığım şeyden değerli olmayanlara mı para mı vereceğim lan? hadi git geber ne içiyorsan...
hepiniz orospu cocugusunuz lafının muhattabidirlar afedersiniz.

döverek adam öldürmenin suç olmaması gerektiğinin kanıtıdırlar. şeytan diyo tut o acayip saçlarından indir kafayı aşağı, dizle vurup ağzını burnunu kır, sonra yere yatırıp bi tane de tekme, oh rahatladım.
yıllar önce, - şarap değildi, biraydı - büfeden alıp karşılıklı içtiğim adamlardan biri. muhabbetleri pekte güzel olmuyor. boş boş konuşmuştuk.
(bkz: sinyalci)