bugün

türkiye'de istanbul hariç diğer illerde istanbul'dan gelen erkeklerin kendilerini "açık gözlü" ve "fırlama" olarak tanımlamak için kullandıkları sıfattır.
istanbul dışındaki illerde başkalarının istanbullu gençlere ''o ne anasının gözüdür o,bu var ya çok ortamlar görmüştür bizi sulu götürür susuz getirir,her yaptığının altında bi hesap yatar'' vb düşüncelerini bir çırpıda belirtmek için kullandıkları tamlama.zaman içerisinde istanbul çocukları da bu durumu kabullenip gurur duymaya bile başlamışlardır.bkz:(yer mi ulan istanbul çocuğu) gibi söylemler geliştirmişlerdir.
diger illerdeki üniversitelerde istanbul cocugu denildiğinde çoğu insanın hayranlıkla baktıgı varsayılan olgu.* *
espritüel tarafı bir tarafa gercekten dogruluk payı tasıyan bir deyiştir,istanbul baska bir dünyadır güzel ülkemiz içinde,iyi olanın en iyisini,kötü olanın en kötüsünü bulabileceniz tek yerdir,burda büyüyen herkes kızı erkeği herseyi erken yaslarda ve cabuk ögrenir o yüzden istanbul cocugu benzetmesi bir bakımada dogruluk tasır kısacası bir city of angels'dir istanbulumuz yasamasını bilene..
(bkz: istanbul beyefendisi)
istanbul dışına çıktığınızda sizi dışlamak için kullanılacak yakıştırma.
(bkz: istanbul kızı)
kaşarı kurnazın allahıdır. efendisi ise tam bir beyefendidir.
başka bir şehirdeyken kimi zaman avantaja kimi zamansa tam aksine neden olabilecek durumdur.
+o, istanbul çocuğu ne anlar lan? muhabbeti ise sinir bozucu safhaya gelmeden mekan terkedilmedir.
hepsi diğerlerinin sandığı gibi fırlama , açıkgöz ve ana kuzusu olmasa da hatırı sayılır bir kesiminin kibar,terbiyeli ve nazik olduğu erkek veya kız.
slogan olarak statlarda çokça duyduğumuz istanbul çocuğu o. çocuğu şeklinde devam eden haykırıştır.

genellemenin b.kunu çıkarmak.

yenilgiyi hazmedememek.
çapkınlık konusunda sınır tanımaz.
bir ankara bebesinin her türlü platformda eline vereceği çocuktur.
hakikaten fırlama olandır. anadolu çocuğuyla konuşurken sanki biraz daha saf olması gerekir. anadolu çocuğu da adamdır o ayrı.
anadolu'da sadece ankara (doğrusu angara) çocukları bunlarla yarışabilir.
kadıköy doğumlu olarak benimdir.
Şu an 26 yaşında...
Kadıköy doğumlu olarak birde benimdir.
istanbulda doğup büyümüş er kişidir.
Genelde "Piç" diye yaftalanan çocuklardır. Büyük şehirde büyümenin verdiği bir rahatlık mı desek sarraflık mı desek bir şey var bu insanlarda ki bu yakıştırmayı almışlar. Benim tanıdığım istanbul'lu insanlar hep iyiydi gerçi yani bir piçliğini görmedim ama bu insanların askerlik ya da okul gibi karışık ortamlarda bir farkı var bunu gördüm.
Orijinali için (bkz: kamasutra ustasi)
ankarada birine istanbul cocugu demek boyle ibne gibin demek anlamina geliyor.
icinde her türkü kesimin bulunduğu cocuk grubudur. Picide vardır efendiside.
bir deyiş, benzetmedir.

istanbul çocuğu denilince gömmüşler bizleri. yok devşirme, yalancı, dolancı, kız siken, yüzüstü bırakan bla bla bla.

birçok kişinin bunları söyleyenlerin yani, canını yakmışızdır demekki.

istanbul çocuğu tabiri, kötü manada değil, açıkgöz, girişken, sosyal ve kendini ifade edebilen olarak bilinmelidir.

ben 85 doğumluyum. 22 yıl istanbul da yaşadım. doğdum, büyüdüm. minibüsten inerken ceplerimi kontrol etmek, sokakta biri gelip birşey sormaya yakınlaştığında tedbirli olmak ve sayamayacağım binlerce huy edindim. bunlar benim türkiyedeki başka hangi şehir olursa olsun orda yaşamamı kolay kıldı. pişman değilim. tedbiri elden bırakmamak, açık gözlü olmak heryerde insanın işine yarar.

ama kalkıp 10 yaşında tunceliden gelip beylikdüzüne yerleşip, bonzai içen piçler istanbul çocuğu değildir.

şunu asla unutmayın;

istanbul türkiye nin pik noktasıdır. her şeyiyle. orda araba kullanan dünyanın her yerinde nasıl araç kullanabilir deniliyorsa, istanbulda doğup büyüyen biri, erkek dişi farketmez, türkiye nin hatta dünyanın birçok yerinde çok rahat yaşayabilir.

gözü açık olmak kötü birşey değildir. bunu sokun o am kafanıza!!!
Izmir deyken benim oldugum konum ama kızım diye başka istanbullu bir cocuga profesyonel istanbul cocugu derlerdi.