bugün

(bkz: istanbul da 101 alışveriş merkezi olması)
maalesef gerçektir ve özentiden kaynaklanır. medeniyet=avm diye düşünenlerin istanbul'u getirdiği haldir.
pendik de karşılıklı iki tane açılarak çöplüğün suyunu çıkardılar.
ulan bari aynı mağazadan açmayın.
Bir yandan iyi olmasıdır.
12 milyon insan sokağa salınsa, ebesi s.kilir istanbul un. Böyle ufak ufak paylaştırılıyor mis gibi oluyor. Yolda daha rahat yürüyoruz misal.
--spoiler--
"seninle burada gecirdiğim sure icinde ogrendigim bir seyi paylasmak istiyorum ; turlerinizi siniflandirma fikrine kapildiğim bir gunumde,aslinda sizin memeli olmadiginizi anlayiverdim. bu gezegendeki her memeli icgudusel olarak kendilerini cevreleyen ortamla dogal bir denge olustururlar. ama siz insanlar bunu yapmiyorsunuz. siz belirli bir alana yerlesip cogaliyorsunuz,sonunda butun doğal kaynaklar yok olana kadar buna devam ediyorsunuz. hayatta kalmak icin yapabileceginiz tek sey olaraksa baska bir alana yayilmak kaliyor. bu gezegende ayni yontemi kullanan bir baska organizma daha var. ne oldugunu biliyor musun? virüs... insan turu bir hastalik,bu gezegende bir kansersiniz,bir tür salgin ve bizde tedaviyiz."
unutmayalım ki bu dünyadan başka dünya yok. insanlık için ne yapılmalı bilmiyorum ama insanlık yapılması gereken şeyi hak ediyor mu?
--spoiler--

(bkz: matrix)
üretim toplumu yada tüketim toplumu konusuyla alakası olmayan ve gayet mantıklı olan bir durumdur.

örneğin; bir semtten 40 tane dükkan var diyelim ve dükkanlar haliyle dağınık bir biçimde kurulmuşlar. sen bu 40 tane dükkanı toplarsan bir araya olur sana "avm". avm mantığı biraz daha yaygınlaşırsa her dükkan önüne araba park edip trafin amına koyan adamlar da olmaz, dükkan önünü sulayan mahalle esnafıda olmaz.

kıssa: avm mantığı yaygınlaşırsa mahallede bulunan 40 dükkan kalkar yerlerine kırk tane daha yaşam alanı inşaa edilir.

--spoiler--
hepsininde içerisinde aynı dükkanlar falan var yhaa..
--spoiler--
çoğaldıkları hızla ilerde kapanacaklardır.
Beylikdüzü civarı bokunun çıkmış olduğu olaydır.
E tabi birileri yandaşlarını ölesiye destekliyor onlar da istanbulu parselliyor bunu da ya konutlarla ya avm lerle yapıyorlar.
(bkz: çarpık kentleşmenin amına koymak)
Avmlerin kapanması , inşaatları kadar uzun sürmüyor. Kapandıktan sonra geride piramit gibi bir yapı kalıyor. Bu kadar paranın bile bile çöpe atılması yazık.