bugün

fakir ama gururlu bir türk erkeğinin sarfettiği azim dolu sözleri..
genelde türk filmlerinden biliriz özellikle küçük emrah..
şu şekilde devam eder:

istanbul sen mi büyüksün ben mi, ananı sikicem senin!
köprünün üzerindeydim. tam bu sırada bağıra bağıra sordum. sen mi büyüksün istanbul ben mi? bi s.ktir git dedi, başımı önüme eğip yoluma devam ettim.
(bkz: sen git baban gelsin)
istanbul semasında bir elinde şarap bir elinde sigara olan dertli kişisinin söylemidir.
haydarpaşa garında trenden inip kadıköy iskelesine yürümeye koyulmuşken içimden geçen sözler.
(bkz: türk filmlerinin çocuklar üzerindeki etkisi)
istanbul daha büyüktür.
CEM YILMAZIN 2003 YILINDA iZMiRDe sahnelediği stand-up gösterisinin bir esprisidir.

birisi bakar istanbula yahya kemal olur şiir yazar, öteki bakar "istanbul, sen mi büyüksün ben mi? ananı s.kecem senin!" der.oysaki istanbul aynı istanbuldur.
yaşar usta'dan devamı gelecek olan ayardır.

bak beyim, sana iki çift lafım var. koskoca adamsın. paran var, pulun var, her şeyin var. binlerce kişi çalışıyor emrinde. yakışır mı sana ekmekle oynamak? yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak? ama nasıl yakışmaz. sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saadeti çok gören. anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor.
ama ben boşuna konuşuyorum. sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi saim bey. sen mi büyüksün? hayır ben büyüğüm, ben, yaşar usta! sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç! gözümde pul kadar bile değerin yok!
genellikle rakı sofrasında, bir gazla söylenen söz.
heye sen büyüksün. heye. evet o kedi de buraya gelir merak etme.
klasik ergen söyleyişidir.
Haydarpaşa tren garına Anadolu çocuğu Gelir ve Şöyle bir Aziz istanbul'a Bakar Ulan istanbul sen mi Büyüksün Ben mi der ? Tabi ki istanbul O masum Çocuğun Hayallerini Boğazın Serin sularına Gömer hatta istanbul Kendi Çocuklarının bile Umutlarını Hayallerini Derin denizinde Boğar.Doğma Büyüme istanbul çocuğu Ben Evet ben bile kaybettim bu şehirle olan savaşımı !
istanbulun siktir deli diyerek cevap vereceği soru.
Büyüktür.
Kocamandır.
Anladın sen onu...
istanbul sen mi daha yalnızsın ben mi?

Bir tarafta koca kıtayı birbirinden ayırmış köprü.

Bir tarafta o kıtalarda kendini arayan ben.
Tabiki de ben slk..s
(bkz: istanbul ziker atar)
görsel
bir yeşilçam klasiği olan replik. istanbul, yerlilerini yeniyor da başka şehirden gelenleri ters yatırır.
Arada bir kendi kendime mırıldanıp gaza gelirim. Gaza gelmem kolay bi olay.
Bu sene sınava hazırlanırken istanbulu hedefleyip söyleyeceğim cümle.
görsel
ben ortancayım.
Sen büyüksün.

Vazgeçtim.
Köylü kızı nerdesin geldin *