bugün

Siyasi görüşü islamcılık olan kesimden neden doğru düzgün sanatçı, edebiyatçı çıkmaz?

Çünkü, sanatı geliştiren acı ve bireyselliktir. Islamcı görüş bireyciligi reddeder.

işin ilginç tarafı bir dönem acı (12 Eylül)çekmelerine rağmen üretememisler.
sanata veya edebiyata ne olarak baktığınıza bağlıdır.

islam , doğrudan batıyı etkilemese dolaylı olarak felsefi anlamda etkilemiştir özellike (bkz: farabi) (bkz: el heyzem) gibi bir çok felsefeci ve doğabilimci bugün batının temel reformlarının ilkel düşüncelerinde yer almıştır.

Mesela ; mimaride batıyı ezmişlerdir açık ve nettir.(teknik olarak) mimaride bir sanattır.
Şuan bile zar zor yapılan camii leri ozamanlar nasıl bir hesapla yapmışlardır ? yiyorsa gel yap ?
En basitinden Fuzuliye sen sadece '' imam , dede '' olarak mı bakıyorsun ? oda sanatçı değil mi ?

Eğer sanata'' resim , heykel '' olarak edebiyatada '' roman , hikaye , shakespeare'' olarak bakıyorsanuz yanılıyorsunuz.
Sanat çok dallı bir meseledir.

ha ama tabi ki bazı islami kesimlerce '' şehvete düşürücü , saptırıcı'' olarak tanımlanmasıda kısıtlamıştır durumu oda ayrı bir mesele.

yalnız arkadaşın dediğini anladım şunu eklemek istedim
'' islam '' değil '' islamcılar'' engellemiştir.

Dönemlerine göre konuşursak , batı islam toplumundan çok şey aldı özellikle mimaride . ben tekink olarak bahsettim.onlarda romadan yunandan almışlardır ama islam toplumları geliştirmiştir.

bakın şunu anlamanız gerekiyor '' ideoloji'' lerde genel olarak sıkıştırma , baskı olur onun için
hiç bir ideolojide ''özgürlük'' beklemeyin. ki sanat özgürlük arz eder.

mesela ; komünizmde bir ideolojidir ve sen çıkıp komünizmde her istediğini yazıp çizemessin.
buda bir engellemedir bide bunun orta çağ versiyonunu düşünün aman !

en basitinden sscb'ye bakın , ideolojik nedenlerden dolayı binlerce yazar , ressam öldürüldü acımadan.

yani islamın siyasi amaç, ideoloj olması saçma zaten ''din '' ve ''devlet '' işi ayrıdır (bkz: 4 halife dönemi).

bunun ''ideoloji'' kavramıyla süre geldiğini görüyoruz. islam-komünist-sol-sağ fark etmez bir yerde ''ideoloji'' lafı geçiyorsa orda gereklilik olarak '' baskı , sınırlama'' vardır demektir. maalesef.
mimari de batıyı ezmişlermiş. romanesk, gotik, rönesans, barok, rokoko gibi akımları batı çıkarmışken müslümanlar ne çıkarmış?
tek sığınakları mimari olacak ki böyle bir yalan atıyorlar ortaya.
resim sanatı ve heykel sanatı zaten yok islam da gibi bir şey.
tek mimari var ve onda da milleti ezmişler.
bu gün batı demek yunan ve roma sanatı demek artı daha da kökünde mısır sanatı demek de olabilir.
arapların mimariye katkısı irandan daha azdır.
türkleri hesaba katmıyorum zaten.
sallamayın, islam da bence en iyi eserleri emeviler vermiştir onlarda ispanya da olan endülüs emevileridir. onların sanatında da yunan ve roma etkisi görülür. hatta sarsani etkisi bile vardır. islam hiçbir şey yapmamıştır demek saçma ama batıyı mimari de geçemezler.
ayrıca resim sanatı olarak minyatürlerle çıkmayın karşısına insanın.
iran da resim sanatı gelişmiştir ama din dışı kabul edildiği için minyatür şeklinde sürdürülmüştür.
hatta orada ki resim sanatını islam bitirdi demek yerinde olur.

kısaca islam da sanatın yeri yoktur dememekle birlikte sanatı engellemiştir demek istiyorum.

özellikle resim ve heykelde aşırı derecede geri adım attırmıştır. mimaride ise iyi olanlar var ama batıyı geçmezler.
hele gotik bir katedrali hiçbir cami, medrese veya saray geçemez bence.
Çıkıyor. Işid'in çektiği filmler buna bir örnektir yalnız başrol oyuncusunu bir daha görmek mümkün olmuyor.
Cemaatci olanlarda gecerli olan durum.
Istiklal marşı gibi bi eserden bihaber yaşayan yazarlarin aklını kurcalayan soru.
Zorunlu edit: Necip fazil kisakurek ismini daha once duymamis yazarlari da kapsar.
Teşekkürler makina.
çünkü gerçek anlamda sanat olanın ötesini düşünüp sınırlarını kaldırmakla alakalıdır. klasik anlamda islamiyet'e 'tapanlar' bu sınırı geçmeyi kendilerine zül adlederler
islam bir siyasi görüş değildir, bir fikir akımıdır. Yunus Emre , Mevlana gibi islamcı yazarlar da birer edebiyatçı, sanatçıdır. Şiirleri mevcuttur.
çıkar ama illuminati olmadığı için siz bişey olmaz zanndedersiniz a mklar.
Çıkar. (bkz: Mustafa Ceceli)
akillari fikirleri kariya kiza calistigindan, sanat yapmaya pek firsatlari kalmiyor. dusunsenize nu kadin heykelini arabistanin en islek yerine dikyiginizi!? bu araplar o heykeli bile zikerler alimallah. nu resim olsa tuvale sokarlar okadar abazan bir millet bu araplar ve araplasmis diget milletler.
dizi oyuncularının ve dandik müzisyenlerin, faşist kemalist ya da türk-kürt militer milliyetçi ideolojik çizgileri sayesinde 'sanatçı' diye pazarlandığı toplumda, popüler olmayan hiçbir şeyi başarılı ve değerli görmeyen temel okuma-yazma seviyesindeki entelektüellerin sorduğu soru biçimidir. her zaman söylediğim gibi: türkiye'de kendine solcu diyenler kendi dünya görüşüne uymayan herhangi bir kesimin entelektüellerini okumaz/tanımaz. üstüne bir de bu cehaletleri üzerinden övünür gibi argüman kurmaya kalkar.

'islamcı' denilen kesimin entelektüelleri popüler kültür müdavimlerine hitap etmez. zaten gerçek 'sanat' dediğimiz şey, bir kitle tüketim ürünü değildir. amerikan dizisi izlemekten beyni pert olmuş çağımızın 'aydın' gençlerinin, durduklarını iddia ettiği solcu çizgiden günümüzde neden bir nazım hikmet çıkmıyor olduğunun sorulmaması ise bir başka başlığın konusudur.
çünkü islam'da sanat günahtır.

enstrüman çalmak aşırı haramdır.
https://www.youtube.com/watch?v=RYMAlL_mXvY

resim kafirliktir.

heykel ise zaten puttur.
ilk aklıma gelenler hilmi şenalp ve turgut cansever.
siz düşünebiliyor musunuz kadını ya da aşkı çağrıştıran şiirlerin islam'da yeri olabileceğini zinhar olmaz öyle şey tövbe deyin.

en fazla allah aşkı adı altında pazarlanan şiirlerin islam'da yeri olabilir onlar da zaten tartışmalıdır. çünkü maazallah içinde cinsellik çağrıştıran kelime falan varsa bu da günah olabilir.
onlar yapınca sanat sayılmıyor.
çıkanları sanatçı görmediğinizden. nice şair, yazar, hattat vs. vardır. ama sanat sadece piyano çalmak, heykel yapmak veya nü resim çizmektir değil mi? pardon.
suna kan, fazıl say, bedri baykam, ara güler, kemal sunal desem tek yaptıkları sanat tuvalette boklarıyla yaptıkları sanat olan pasif teröristler 50 tane kulp takacaklar bu büyük ustalara o yüzden söylemeyeceğim.

bu ibnelere sanatçı beğendiremeyeceğim şimdi gerek yok.