bugün

Demokrasi de haklar verilmez, alınır. Yani bir nevi demokrasi sisteminde gücün yoksa, sessizsen, mülayimsen zokayı yuttun.

E şimdi islam ı savunacağım bir Müslüman olarak ,lakin savunmuş olduğum ayetler alimlerce nesh edildiği için bir şey diyemiyorum. Fıkıhdaki din anlayışının da hani demokrasiden pek farkı yoktur. Orda da hep zenginler, güçlüler bağırıp çağırdığı için bayağı bayağı haklar kazanmışlar.

Benim dinim kur an ve onunla uyumlu peygamberin sünnetidir. işte orda haklar alınmaz, verilir.
(bkz: demokrasi küfürdür)
Yeryüzünde bulunanların çoğuna uyacak olursan, seni Allah'ın yolundan saptırırlar. Onlar zandan başka bir şeye tâbi olmaz, yalandan başka söz de söylemezler.

en am 116

lan okadar güzel anlatmış ki demokrasiyi. harbi kuru zannımızla seçim yapıoz iç yüzünü bi haltı bildiğimiz yok.
teokrasi?

(bkz: teokrasi)
demokrasi kul kelamı dır kuran-ı kerim allah kelamı dır .

demokrasi peygambermiydi yoksa benim babamın oğlumuydu yemezler dost var düşman var .

kuran-ı kerim de en doğru yönetim şekli belirtilmiştir yolu gösterilmiştir .

karı koca arasındaki hak ve hukuk dan tutun ticarete kadar adaleti her ağacın her dalına eşit yaymıştır kuran-ı kerim

o yolu bırakıp hasanın mehmetin mertin berkin bir yerinden uydurduğu bir yönetim şeklini ben alır naparım biliyon mu sen .

o demokrasiyi icat eden şahıs gelsinde bi kaç soru sorayım ona .

öyle ya müslüman mı hristiyan mı kafir mi satanist mi neye inanıyor akıl sağlıgı yerindemi bunları bilmek lazım .

zamanda kötü biliyomusun kimseye güven olmuyor üstelik bir de şeytan ap açık düşman olunca insan ister istemez inancı korumak zorunda oluyor .

yani birisi açlık ortamında benim parmağım salatalık tır diye bağırsa tuzu değil bıçağı ele almak gerekir bi keselim bakalım nasıl salatalık mış bu diye sonra yemesi zaten kolay .

ben demokrasiye karşıyım neden ? bu ülkeyi bu hale getirenlerin ağızlarından demokrasi hiç eksik olmadı ki her gelen demokrasi diye bi kesik attı bu ülkeye göz görüyor kardeşim .

körde değiliz ya demokrasiymiş kaç senelik bir icatmış o demokrasi kim icat etmiş senin benim gibi insan değilmiydi eee daha hata yapmış olamazmı ?

hitler hata yapmış olamaz mı ama yok hitler haklıydı dimi neden ? çünkü böyle düşünüyordu ben haklıyım diyordu ama haksızdı zaten ben haksızım deseydi kendisine o kadar insanı öldüremezdi değil mi .

hadi onu tanıyoruz bu demokrasiyi icat edeni tanıyormuyuz adı sanı bellimidir ne yer ne içer kimdi yani bu türkiyeyi türklerden daha çok seven şahıs ?

geçin kardeşim bu ağızları geçin demokrasi şeytan icadı bir yönetim şeklidir neden ?

tamda onun hoşuna gidecek şeklide dizayn edilmiştirde ondan .

demokrasi demokrasi diye afedersiniz bir yerlerini yırtan demokrasiciler turban yasagını neden kaldırmıyorları ?

hayret bişey ya kardeşim demokraside turban yasağımı var ? yoooook ee daha ne sanane kardeşim o zaman milletin turbanından batıyormu sana şeytan mısın sen ?

o turban şeytanada baya bi batıyorda o yüzden sordum yani .

müslümanların varlığı şeytanı çok sinir eder müslümanlarda bu yüzden şeytani insanlar tarafından zarar görürler öldürülür katledilirler bunu haberi izleyen demokrasiciler görmezler bak mesela chp de

demokrasicidir nerden anlıyoruz suriyeye karşı kardeşini savunacağına gidiyor kardeşlerini katleden öldüren caniyi tutuyor yani ona göre sadece türkiyedeki müslümanlar onun kardeşiymiş gibi .

tabi o da haklı suriyedeki vatandaşın oyu ona fayda vermicek ya .

kardeşim kim ne derse muhalefet her zaman taşlamak zorundadır iftira atmak zorundadır kötülemek zorundadır toprak satılıyor demek zorundadır vatan elden gidiyor oyunuzu bize kurtaralım demek

zorundadır açlık susuluk da baş gösterdi diyecektir yakında öldük bittik bi tek ben kaldım oy verinde kurtarayım sizi diyecektir .

neden ? bu çok partili sistemin defosudur hatasıdır çok partili sistemi ancak kötü dönemlerden çıkmış yani örnekle bir yada savaşa atlatmış olan ülkeler zaten balılama atlamıştır nasıl olsa ülke

kurtuldu her türlü yönetim bize uyar mantığı yani .

çok partili sistem demek muhalefet ile iktidar partisinin kedi köpek gibi birbirlerini yediği bir ortamda vatandaşın yaşamını bu döngü içersinde geçirmesi demektir .

bir parti iktidar olacak baska bir yada daha fazla partilerde onu durmadan taşlayacaklardır olay bu zaten kör değilsin izliyorsun haberlerde .

ben demokrasinin yanı sıra laikliğide sevmiyorum laiklik insanları birbirine düşürdü kardeşim bunu gizleyemezsiniz üzerini örtemezsiniz 12 eylül 28 şubat nasıl bir ortamda oldu hangi yönetim

şeklindeyken oldu ?

çok partili sistemi getirenler ne güzel kıvırmaya basladılar şimdi varya izle ve gül yani getirdikleri sistemin altında kaldılar suratsızlar iki yüzlüler .

iktidar partisi senlemi ugrasıcak ülkeyimi yönetecek kardeşim bıraksana adam işini yapsın kötü yaparsa zaten bu millet onu oraya çıkardıgı gibi indirmesinide bilir zaten niye başa gelmek

için biyerlerini yırtıp insanlığından cıkıyorsun hani sen demokratiktin ? demokratik olupda secimlerini beklesene niye fitne saçıp iktidara oy kaybettirmeye calısıyorsun ki buna hile denir şerefsizlik

denir bilmiyormusun senin ağzından çıkan adalet sözcüğü bile asena gibi dans eder olmuş seni senin zihniyetindeki insanlar destekler ancak o neyseki bu ülkenin yarısı o zihniyette değil .

hep sen bu halkı seviyorsun saygı duyuyorsun el üstünde tutuyor yağ çekiyorsunda (oy toplamak için) o halkın seçimlerde iktidara getirdigi partiyi niye taşlıyorsun neyin peşindesin bakim ?

ben milletime güveniyorsam sectiği partiyede güveniyorum kardeş ve milletimin sectiği partiyede ben gözüm kapalı oy veririm sen kimsin ki .

senin oy toplama taktiklerin ak merkezde satılır duruma gelmiş hala elinde dosya kağıdı kürsüye yürüyorsun .

noldu demokrasiye şimdi yalan oldu dimi yalan zaten ben müslümanım diyen birinin demokrasi hakkında iyi şeyler düşündüünü sanmıyorum müslüman çok bu zaman ahir zamandan dolayı çeşit çeşit müslüman var

kardeşim hangi birini sayayım paraya tapmış müslüman var karıya kıza tapmış müsülüman var şişye girmiş müslüman var üü saymakla bitmez ama şunuda unutmamak lazım ki bu ülkede gercekten inanan ve

allah a görevelerini harfiyen uygulayıp ahiret hayıtına hazırlık yapan insanlarda var allah bizi onlardan etsin insaallah onlardan olamıyorsakda onları seven insanlardan etsin.

dur daha bitmedi demokrasiyi zaten bu milletin önünde temcit pilavı gibi duruyor 10 yıllardan beri . seçmeni cezb etmek icin sayısız taktik sadece bir tanesidir o demokrasi .

adam alkol içer üzülürsün içme dersin zararlı dersin sanane kardeşim burası demokratik bir ülke hem atatürkde içiyordu demezmi insanın içinden neler demek geliyor değil mi ?

tabi o içer arkasında atatürkü var bişey diyemeyiz o içerde s.çarda siz ona bakmayın yani o alkolun icadından beri orda bırakalımda bazıları gibi oda alkol şişesinde boğulsun dimi .

müslümanım diyen bir insan alemlere rahmet peygamerimiz muhammed mustafa s.a.v. adından daha çok hangi isimden bahsedebilir ?

tarkan ?

ismet inönü?

erbru şallı? şalsızda olur yani .

atatürk ?

mehmet ?

berk ?

abdul?
...

demokrasi de değil tabiki müslümanım diyen insan dini el üstünde tutar dinini savunur ona uyar arasına mesafe koymaz aksine kapatmaya çalışır o mesafeyi anlatabiliyormuyum dinden bahseder kötü işlere

bulaşmaz iftira atmaz yalan söylemez dedikodu yapmaz boş konusmaz kısacası kimseyi incitmez çünkü bilir kendisninde incinebileceğini icittiği yerden hemde .

son olarak demokrasi yalan dır .
islamı ritüellere sıkıştıran beynin anlamlandıramayacağı ikili.

islamın ortaya çıktığı coğrafyaya getirdiği yenilik, namaz, oruç gibi ritüeller değildi. namaz, oruç, hacc, kurban gibi ritüeller zaten islam öncesi arap toplumunda var olan ritüellerdi. islam sosyal adalet, dayanışma, yardımlaşma gibi özellikler taşıyan devrimci bir yaklaşım ve aynı zamanda yerleşik tabulara savaş açmış bir isyan felsefesidir. komşun açken tok yatma, düşüncesi tamamen sosyal yardımlaşma orijinlidir. veya kurbanın bölüşüm ilkeleri. ilk önderi olan muhammedin de devrimci özellikler göstermesi bu fikri güçlendirir(kadınlar konusu hariç).

muhammedin ölümünün ardından(özellikle de osmanın hilafeti sırasında) güç elde etme adına şeklen büyük bir değişime uğrayan felsefe yanlıları, aynı zamanda içerikle de oynamışlardır. bazı konuların muallakta kalmasından yararlanarak egemenliği ele geçirme hırsı, islam ideolojisini ilerici olmaktan çıkarmıştır. mesela, haksızlıkla ve zalimle her daim mücadele ilkesi yerini itaat ve tanrıya havale etmeye evrilmiş, yöneticiyi rahatlamıştır.

peki şimdi ne olacak? islam demokrat mı totaliter mi? ilk yılları itibariyle devrimci ve isyankar bir yapısı olan islam demokrattır. senin dinin bana, benim dinim bana, demokrasinin tavanıdır. ancak şu anki islam(müslümanlar değil, islamın kendisi) totaliter ve antidemokratik bir felsefedir.

peki sorumlu kimdir? elbetteki müslümanlardan başkası değil.
bulaşık deterjanı ve antivirüs yazılımı ne kadar ilişkili ise ancak o kadar ilişkili olabilen kavramlardır. ikisinin ortak noktası? "Eeeee, insan tarafından tüketilmesi!" demek ki insan aklı gerçek evrenden daha fantastik olabiliyor: gerçekte olmayacak kombinasyonlara kalkışıyor.

genelde islam coğrafyalarında demokrasiden aşağı yukarı anlaşılan şudur: muhalefetteysen sayına göre ya yeraltı örgütü kur ve sağı solu kendinle birlikte havaya uçur, insanları ayaküstü idam et, internete koy; ya da -biraz daha kalabalıksan mesela- seçimlere katıl ve hep zulme uğrayan zavallı masumu oyna, tek başına iktidar ol, sonra diğerlerinin sesini tek tek kısıp haklarını bir bir gaspetme imkanlarının kullanılması, toplumu olduğundan daha geri götürme çabaları, yok hemen beceremiyorsa en azından olduğu yerde sayması için dünyadan kopuk bir fantezi aleminin pompalanması, beyinler iyice çürüyene kadar hep aynı hikaye yani.

senin daha farklılığı kodlaman, anlaman ve anlatış şeklin demokrasinin temel prensipleri olan özgürlükçü tavır, hadiseleri kansız da tartışabilme ve senden olmayanı tolere etme ilkeleri ile uyuşmuyor: batının 1400'lerden itibaren geliştirdiği bu prensiplerin altını boş buluyorsan, sen "bir müslüman olarak" al daha farklı doldur, farklı yorumla ve yeni bir bakış açısı kazandır, alternatiflerini getir. ama hala koyun masalları ile tatmin olan bir sürü insan hangi düşünsel malzeme ile yapacak bunları? "ahlak"ın ancak öldükten sonra işe yarayacak bir çeşit "cennet puanı" olduğunu zannetmek ile mi? bilim diye teknolojik icatları tüketmeyi anlayan, insanı ancak bir hayal kahramanının kulları paydasında ortak sayıp, sabit kimlikler ekseninde sosyal alanı tanımlayan bir öğreti. hangi dinamik ile?

demokrasi insanlar arasındaki farklılıkların ifade edilebilmesi, yaşanabilmesi ve toplumun içinde ses bulabilmesi, eyleme dönüşebilmesi; kurumların, anlayışların ve şahısların sürekli sorgulandığı çetrefilli hadiselere adeta bağımlıdır. mükemmel olmadığının farkındadır, ama geliştirilebileceğini deneyler. gelgelelim "islam'ın çok şükür hiç bir bağımlılığı yoktur, gayet mükemmeldir daha iyisi gelmez bir daha, zaten bu dünya ve üzerindeki herşey, canlı cansız farketmez külli yalandır, gelip geçicidir, hayat test yeridir, allah sadece kendisinin bildiği bir proje çerçevesinde zaten hem olacakları hem de kimin ne olacağını yazmış, herbir şeyleri de muhammed'in yüzü suyu hürmetine "löp" diye yoktan yaratmıştır, tarihsiz gürültüsüz, zamansız ve mekansız, keyfi... bir de her kafadan bir ses çıkarsa sosyal nizam bozulur, şeytan kazanır," vs. uydurun işte, sebil bu din batağı; dibi bir türlü gelmeyen bir bataklık.

ve elbette "demokrasiiiii" diye yırtınmak ihmal edilemez bir ibadettir... arka planda islam dehası içten içe tekrarlıyor elbet "demokrasi de ne lan, yemişim demokrasisini..." diye.
bir zamanlar başkenti medine olan islam devleti'ne karşı savaşanlara karşı savaşma eylemini garipseyen moronların ilişkilendiremediği kavramlardır.

halbuki 4 büyük halifenin seçimle başa geldiğinden bile haberleri yoktur bunların.. ya da "onlar ki her düşünceyi dinlerler ve en güzeline uyarlar" ayet mealinden.

"Onlar ki her düşünceyi dinlerler ve en güzeline uyarlar.

işte onlar Allah'ın kendilerini doğru yola ilettiği kimselerdir

ve onlar akıl sahipleridir." (39: 18)
muammer kaddafi'ye göre; ''demokrasi islam'dan bir parçadır.''

sosyalist kaddafi'nin bu sözü doğru olabilir. islam bir yaşam biçimidir ve hemen bütün ideolojiler islam'dan etkilenmiştir. demokrasi'de de, sosyalizm'de de islam'dan bir şeyler bulabilirsiniz ama islam hiç birisi değildir. islam bütünüyle insanlar için göndirlen bir yaşam biçimidir.

demokrasi'nin açmazları başladı bile. bir gün allah'ın nuru yer yüzünde hakim olup adalet tecelli edecek. şimdi saldıran ateistler bile memnun olacak.
olur, eğer demokrasideki aktörler islamı bir politika aracı olarak kullanmazlarsa çok güzel olur. aklıma geldi de:
(bkz: atatürk dönemi türkiye cumhuriyeti)
uygulamada çelişen ikili. laikliğe karşı olan kesim faşizan uygulayıcısı olacaktır islam'ın; tıpkı taliban ya da mollalar* gibi. aksini iddia edecek olanlara hemen çalışma konusu vereyim :

demokrat bir dindar kişi, kendi dinini yaşayış şeklini başkalarına zorla kabul ettirmeye çalışır mı? ramazan ayında tüm milletin aynı anda oruç tutması zorunluluk mudur? malezya'da oruç tutmayanlar kanunen cezalandırılmaktadır mesela. örnekler çoktur , bir başkası da içki satma yasağı getirmektir. kardeşim içen içer içmeyen içmez-demokrasi- ama yok, zorla yasaklayıp içirmeyeceksin herkesi kendin gibi yapacaksın, zorla yani! akp'li belediyelerin restaurantlarında içki satılmıyor mesela, eskiden satılan restaurantlar bunlar. onlara karışılmayacak, ama onlar herkese karışacak. diğerleri onlara tahammül edecek, ama onlar diğerlerine tahammülsüz davranacak. alın size demokrasi!
birlikte yasayabilmek icin laiklige ihtiyac duyan ikili.
türkiyem de ikisinin birada nasıl olabileceğinin başarıyla gösterildiği durumdur.
ayrıca MansonicAddiction ın şeriatla ilgili birşey yazmadığını görünce iki rekat namaz kılıp israfil in sesini beklettiren iki kavram.
çelişmez. *
çelişen islam ve demokrasi değil, insanların yüce duygularına hitap eden bir dini kullanıp kendi adi çıkarlarına alet ederek rant devşirmeye çalışan takiyyeci din bezirganlarının ucubik siyasal islamıdır. siyasal islam denen yoz ideoloji de islam demek değildir.
(bkz: benim dinim bana senin dinin sanadir)