1. 1.
  (bkz: benim dinim bana senin dinin sanadir)
  ... laedri
 2. 2.
  çelişmez. *
  çelişen islam ve demokrasi değil, insanların yüce duygularına hitap eden bir dini kullanıp kendi adi çıkarlarına alet ederek rant devşirmeye çalışan takiyyeci din bezirganlarının ucubik siyasal islamıdır. siyasal islam denen yoz ideoloji de islam demek değildir.
  6 -1 ... avasas
 3. 3.
  türkiyem de ikisinin birada nasıl olabileceğinin başarıyla gösterildiği durumdur.
  ayrıca MansonicAddiction ın şeriatla ilgili birşey yazmadığını görünce iki rekat namaz kılıp israfil in sesini beklettiren iki kavram.
  1 ... flyaway
 4. 4.
  birlikte yasayabilmek icin laiklige ihtiyac duyan ikili.
  3 ... isla morada
 5. 5.
  uygulamada çelişen ikili. laikliğe karşı olan kesim faşizan uygulayıcısı olacaktır islam'ın; tıpkı taliban ya da mollalar* gibi. aksini iddia edecek olanlara hemen çalışma konusu vereyim :

  demokrat bir dindar kişi, kendi dinini yaşayış şeklini başkalarına zorla kabul ettirmeye çalışır mı? ramazan ayında tüm milletin aynı anda oruç tutması zorunluluk mudur? malezya'da oruç tutmayanlar kanunen cezalandırılmaktadır mesela. örnekler çoktur , bir başkası da içki satma yasağı getirmektir. kardeşim içen içer içmeyen içmez-demokrasi- ama yok, zorla yasaklayıp içirmeyeceksin herkesi kendin gibi yapacaksın, zorla yani! akp'li belediyelerin restaurantlarında içki satılmıyor mesela, eskiden satılan restaurantlar bunlar. onlara karışılmayacak, ama onlar herkese karışacak. diğerleri onlara tahammül edecek, ama onlar diğerlerine tahammülsüz davranacak. alın size demokrasi!
  2 -3 ... basri
 6. 6.
  olur, eğer demokrasideki aktörler islamı bir politika aracı olarak kullanmazlarsa çok güzel olur. aklıma geldi de:
  (bkz: atatürk dönemi türkiye cumhuriyeti)
  1 -2 ... cavit
 7. 7.
  http://3hhareketi.org/ind...w&id=543&itemid=5 den bir alıntıdır.. başlığa cuk oturmaktadır..

  "
  islamı bir ideolojiye dönüştürerek, onu ;islamizm olarak algılamak yerine, islam ile demokrasi nasıl yanyana gelir, bu soru araştırılmalıdır.Bu birlikteliğin temelinde, insan haklarına ve kişisel inanç ve vicdan hürriyetlerine saygılı bir demokrasi anlayışının ülke yönetiminde belirleyici bir rol oynamasını sağlamak büyük önem arzetmektedir . Böyle bir demokrasi anlayışının temel ihtiyaçlarından bir tanesi de laikliktir. Ama burdaki laiklik, taraflı bir şekilde insanları dinden uzaklaştırma olarak değil, tarafsız şekilde her türlü fikre saygılı olmak temelinde inşa edilmelidir. Nasıl ki bireylerin dini tercihleri devlet işlerinde ayırtedici etmen olarak kullanılmaması gerekliyse, aynı şekilde devlet de bireylerin dini tercihlerine karışmamalıdır.

  Laikliğin islam hayatındaki gerekliliğinin bir başka boyutu da, müsüman insanların islamı farklı yorumlara göre yaşayabilme özgürlüğüne sahip olmalarından gelmektedir. islamdaki içtihad kavramı, bireylere veya alimlere yeni şartlar ve durumlar karşısında ilahi kuralları yeni yorumlara tabi tutma garantisi verir. Bu yüzdendir ki, farklı mezheplerde de görüldüğü üzere, islamın mutabık kalınmış tek bir yorumu yoktur. Müslüman toplumların islam algılayışı kişiden kişiye farkılık arzetmektedir. Ayrıca, islam;da, zor koşuluyla sağlanan iman sahih değildir. Önemli olan, bireyin islamı kendi aklı ve vicdanı ile keşfi ve ona gönülden inanmasıdır. Bu yüzdendir ki, laiklik, islamı belli açıdan yorumlayan bir görüşün, diğer görüşlere veya farklı inançalara aldırmaksızın, onları baskıcı bir şekilde ezmesini engelleyen bir diğer sigorta aracıdır.

  Yukarda bahsedilen gerekçeler yüzündendir ki, laiklik ve demokrasiyi, islamın düşmanı olarak değil, onun toplum hayatında daha da zenginleşerek, git gide daha onurlu bir konuma sahip olabilmesi için, varlığı olmazsa olmaz sistemler bütünü olarak görmek daha mantıklı gibi...

  "
  2 ... liberla
 8. 8.
  muammer kaddafi'ye göre; ''demokrasi islam'dan bir parçadır.''

  sosyalist kaddafi'nin bu sözü doğru olabilir. islam bir yaşam biçimidir ve hemen bütün ideolojiler islam'dan etkilenmiştir. demokrasi'de de, sosyalizm'de de islam'dan bir şeyler bulabilirsiniz ama islam hiç birisi değildir. islam bütünüyle insanlar için göndirlen bir yaşam biçimidir.

  demokrasi'nin açmazları başladı bile. bir gün allah'ın nuru yer yüzünde hakim olup adalet tecelli edecek. şimdi saldıran ateistler bile memnun olacak.
  1 ... android sucu
 9. 9.
  allah'a karşı gelenlerin öldürülmelerini isteyen bir kitap varken birarada anılmaları mantıklı olmayan sistemler.
  (bkz: maide suresi)
  "33. allah ve resûlüne karşı savaşanların ve yeryüzünde (hak) düzeni bozmaya çalışanların cezası ancak ya (acımadan) öldürülmeleri, ya asılmaları, yahut el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut da bulundukları yerden sürülmeleridir. bu onların dünyadaki rüsvaylığıdır. onlar için ahirette de büyük azap vardır."
  -1 ... tralliani
 10. 10.
  bir zamanlar başkenti medine olan islam devleti'ne karşı savaşanlara karşı savaşma eylemini garipseyen moronların ilişkilendiremediği kavramlardır.

  halbuki 4 büyük halifenin seçimle başa geldiğinden bile haberleri yoktur bunların.. ya da "onlar ki her düşünceyi dinlerler ve en güzeline uyarlar" ayet mealinden.

  "Onlar ki her düşünceyi dinlerler ve en güzeline uyarlar.

  işte onlar Allah'ın kendilerini doğru yola ilettiği kimselerdir

  ve onlar akıl sahipleridir." (39: 18)
  ... limpid