Hocaların ve bazı ilahiyatçıların söylediği ama gerçekle alakası olmayan savdır. islam en kolay din derler bir de. Hee Çok kolay!

Yılda 1 ay oruç.

Her gün 5 vakit namaz.

Alkol tamamen yasak.

Sevgililerin öpüşmesi bile yasak.

Sonra Kadınlar örtü takmak zorunda. Erkekler şort giyemez.

Üstüne Paran olursa da parayı hacca yatırma yükümlülüğü.

Eskiden beri hocaların söylediği islam kolaylık dini algısı hiç doğru değil. En kolay din hristiyanlık mk! Ne günde beş vakit namaz var ne bir şey. Arada bir pazar kiliseye gidip ıstavroz çekerler tamam bitti. Alkol serbest, daha açık giyinmek serbest, oruç, hac gibi yükümlülükler yok.
Kandil gecelerinde iki üç rekat fazladan namaz kılıp üç tane ayetel kürsi okumakla tüm bir ömrün günahları silinevirir.
Bu açıdan söylüyorlarsa doğru. Her on yılda bir kendine sevap güncellemesi yapmak en mantıklısı.
(bkz: kadir gecesi)
ömrün boyunca iki tanesinde bir kaç cami geç, üç kullvallah bir elham yırttın.
tabi ki kolaylık dini.

imanlı gittikten sonra ne kadar günahın olursa olsun, her halükarda sonunda cennete gidiyorsun. istersen katil ol, terörist ol, kedi köpeğe, çoluk çocuğa tecavüz eden bir sapık ol vs ne bileyim yani aklınıza kötünün kötüsünü getirin işte. yeter ki imanın olsun eninde sonunda cennetliksin. valla harika bir sistem.
Kolay tabi oğlum!

Benim uzak akrabalardan bir amcam var, baktım geçen rus, Mus bir şeyler geveliyor. Dedim amca sen hacca gitmeyecek misin önümüzdeki kurbanda. Orada bütün günahlar siliniyor; gidene kadar yapalım yeğen, dedi.

Yemin ederim büyük kolaylık!
sana kolaylıklar sunuyorsa kurtuluşun var vardır.
yoksa sana gazap yakındır.