bugün

islamiyet öncesinde araplar oruç tutar, namaza benzer ibadetler yapar, kurban keserlerdi. bunlar islamiyetle birlikte birden çıkmış şeyler değildir. Ayrıca islam öncesi arap toplumunda allah inancı zaten vardı. putları Allah'a aracı olarak kullanıyorlardı. aynı bugünkü Müslümanların kabeyi öpmesi, Mekke'de ki taşa yüzünü sürmesi gibi. zaten muhammed'in babasının adı Abdullah'tır. Abdullah Allah'ın kulu demektir. Allah inancı islamiyetle birlikte gelmiş olsaydı muhammed'in babasının adı Abdullah olamazdı.
o yüzden kur'an'da hep Ey insanlar der de mi cok mantikli de mi.
ey insanlar diye hitap etmiyor kuran. ey iman edenler diye hitap ediyor. bir oku ilk önce sonra salça ol.
Zaten o yüzden Kur'an var. Gerçi kur'an uydurma kitaptı size göre. Okuma yazma bilmeyen biri (öyle diyenler var ya hani)nasıl okuyordu o kitabı değil mi.
Kur'an'da ey insanlar denilen ayetler de var ey iman edenler denilen ayetler de. ey insanlar denilen ayetler tum insanlari uyarmak ve bilgilendirmek icin. ey iman edenler ayetleri ise iman edenlere hukum giydirmek ve uygulatmak icin.
bilmiyorum yani bence sen bi acip oku.
hz. adem'den hz. muhammed'e kadar bütün peygamberlerin anlattığı dinin islam olduğunu, bütün peygamberlerin allah'ı anlattığını bilmeyen cahil yazar hedesi.
Alinti...

hz. adem'den hz. muhammed'e kadar bütün peygamberlerin anlattığı dinin islam olduğunu, bütün peygamberlerin allah'ı anlattığını bilmeyen cahil yazar hedesi

Alinti...

Birde böyle propaganda yapan dallamalar var!
hac da vardı islamiyetten önce.

yani bildiğin kurban kesme, kabe'yi tavaf, şeytan taslama vs falan islamiyet ortaya çıkmadan önceleri de vardı.
üstelik bunu kadın erkek çırılçıplak, anadan üryan yapıyorlardı. Medine'den tekrar mekke'ye dönüldüğü zamandaki ilk hac olayında, müslümanlar da diğerleri (müslüman olmayanlar) gibi cıplak yaptılar hac ibadetini. sonra müminlerden biri peygambere gelip 'ben X'i(müslüman kişi) gördüm, sikinden meni geliyordu' deyince, peygamber de mekke'nin diger adamlarina (henüz islam'ı kabul etmemiş olanlara) dönüp, 'Biz müslümanlar hac ibadetini bundan sonra kapali (ihramla) yapacağız' demiştir.

yani hem müslümanlar, hem de müslüman olmayanlar hac ibadetini beraber yapmışlar zamanında.
Ya Türksündür ya Müslüman. Müslüman milletinin anayasası Kurandır. Milletin ferdine mümin ve mümine denir. Müslümanlıkta Türklük diye birşey olamaz. Sentez olamaz. Müslümanın kardeşi Müslümandır. Mensubu olduğun Muslumanlik, muslumanları ayirmana izin vermez. Ben Türküm buarada.
Arabistan coğrafyasında sadece bir kabile kız çocuklarını gömüyordu. ulan akıl var mantık var madem kız çocuklarını gömüyor hepsi nasıl ürüyor birbirlerini mi düdüklüyorlardı bu adamlar.
Araplarda boyle bir teoriyi yaratacak kadar beyin olsaydi, suanda amerikanin kucaginda degil, amerika onlarin kucaginda olurdu.
islamın her türlü geleneği o bölgedeki toplumların yaptığının aynıdır, içindeki fantastik öyküler hep o bölgeyle ilgilidir. şii-sünni savaşı bir kabilenin iç anlaşmazlığından öte bir şey değildir, bunun üzerinden insanlardan nefret etmek hastalıktır, aptallıktır. hala bu saçmalıkların bugünü bile etkilediğini sanmak yalnızca insanlara zarar vermektir. dinin bütün anlamları insanlar tarafından uydurulmaktadır.
din öyle gökten düşmez. belli bir kültürün iç dinamiklerinden çıkar ve milli bir karakter bu yüzden taşır. zaten islam esasları itibariyle arap töresinden etkilenmiştir. yoksa bi anda çıkıp hiç alakası olmayan toplumda tutulacak. böyle bir şey toplum tarihinde yok. kültür öyle hemen asimile edilmez yani. sadece ne olur?
mesela kabe eski müşriklerin ibadet yeridir ama önemli bir ticaret ve din merkezidir. muhammed bunun kaybolmasını istemez. ne yapar peki?
orayı kurduğu dine uyarlar. orası artık gene din merkezidir ama bu sefer müşriklerin değil dönüştürülmüş müslüman halkın merkezidir. bu somut örneği kültürün değiştirilmesi üzerine verdim.
böyle böyle var olan yeni din diğer kökleşmiş eski yapıyı dönüştürerek kendi karakterini alır ama yoktan var olmuş, yok toplumu bir anda değiştirmiş falan filan bunları geçin. toplum öyle hemen hemen şekillenmez.
ayrıca emperyalist araplar için islam arap reformudur ve evrensellik adı altında bu diğer uluslara empoze edilmiş, gerek kanla, gerek propagandayla o kimlikler asimile edilmiştir. bugün kendi kültürünü cehennemlik gören kamiller varsa bunun nedeni aha da budur.
değil canım benim...

islam dindir...

hatta ve hatta tek hak dindir...

اِنَّ الدّٖينَ عِنْدَ الله الْاِسْلَامُ

Mânâsı: “Allâh’ın nezdinde tek (hak) din islâm’dır.“

(Âl-i imran Sûresi 19)