bugün

Haberlerde Antakya taşınacak deniyor, Nurdağı-islahiye ha keza.
Kahramanmaraş ve Adıyaman'ın bir kısmı yine öyle.

Ancak depremde hasar alan iskenderun ile ilgili öyle bir habere en azından denk gelmedim.

iskenderun'da durum nedir acaba?
Böyle bir durum var mı?
Şu anda içerisinde yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki ... Şehir resmen yıkılmış. Hala sağlam binalar olsa da daha önce tatile gelmiş biri olarak resmen gözlerim doluyor. insan kalmamış durumda. Olanların da kafaları sağlam değil.valla şehrin içi kıyamet sonrası zamanlar gibi . Yaşayanlar hala yaşıyorum diye kendini avutuyor.
Anlık olarak sele teslim olmuş bir ilçemiz .
Çok merak ettiğim bir yerdi. Deprem olmasaydı muhtemelen sürekli gezmeye gelecektim burayı, öyle hayal etmiştim Osmaniye ye taşınırken. Ama maalesef.
hatay il merkezi kadar olmasa da yıkım çok büyük ve hala toparlanamadı.
Şehir merkezindeki Dış mahallelerinin birçoğu Arsuz ve belen gibi komşu ilçe sınırları içinde kalmış şehir merkezi.

Mesela karaağac iskenderun ile bitişik bir yer.
Karaağaç - iskenderun kaymakamlığı arası : 4 km.
Karaağaç - Arsuz arası : 30 km.

Pek çok cadde ve sokağın kuzeyindeki evler iskenderun, güneyindeki evler karaağaç olmasına rağmen karaağaç 30 km ötedeki Arsuz'a bağlı.
542. Sokağın yarısı iskenderun, yarısı karaağaç.

Karaağaç nüfusu ise yaklaşık 40-45 bin arası.
Şarkonak, konarlı, nardüzü, cumhuriyet, övündük..

Gelelim iskenderun'un belen tarafına.
Şekere mahallesi, issume mahallesi ve fatih mahallesi..
Şekere - iskenderun arası : 5 km,
Şekere - belen arası : 14 km.

Belen sınırı değilse de, Arsuz sınırında iskenderun'a gerçekten haksızlık edildiğini düşünüyorum.
Bu arada isdemir de Payas sınırlarında kalmıştır.
Ama burada haksızlık yapıldığını düşünmüyorum.

Çünkü iskenderun Demir Çelik tesisleri payas şehir merkezine bitişik (sadece 3 km) iken iskenderun'a uzaklığı 17 km'dir.