bugün

2. klibi susma'ya çekilmiş nev albümü.

ilk klibi: (ki başarılı bir klip ışık ve gölge oyunları güzel)

http://www.youtube.com/watch?v=fx_TG9wGsHY
iLK BiRKAÇ DiNLEYiŞTE hemen sarmayan ama zamanla teker teker müptelası olunabilecek şarkılara sahip nev albümü.
bu albümü sevmek için sanırım biraz da nev i sevmek lazım.
nev i sahsina munhasir bir kisinin 3. albümü.*
o mükemmel doğu batı sentezi tadındaki gitar solosuna yakısmayan bi nakarat.. olucakken direkten dönen bi şarkı.
şarkısında dediği gibi sükut-u hayal niteliğinde bir albüm olmuş maalesef.

bir öncekilere nazaran çok hafif kalıyor.
Kör kuyular bu albümde fazlaca adından söz ettirecek ve beğenilecek şarkıdır. Aşk meydanı aunı şekilde. Susma, kelebek,sekut-u hayal de ön plandadır. Gölge Nev'in felsefesiyle anlam kazanmış bir şarkıdır. Bilen onu da beğenecektir. gül bahçesi işini hakkııyla yapan bir müzisyenin seslenişidir ve gül bahçesi olarak moda semtinden bahseder. cevriye cabbar da eğlencelidir. sevmek için burdayım dinlendikçe sindirilir ve nev'in iki kişilik iletişimde aslında 4 kişi vardır. 1-sendeki ben, 2- sendeki sen, 3- bendeki ben, 4-bendeki sen şeklindeki yorumuyla başlar 'duy artık bu iç çekişleri'diye devam eder. Albüm iddialıdır.
yaptığı bir önceki albümlerden sonra bu albüm sanki hayal kırıklığı yaratmıştır ki. albümde dinlene bilecek 3 tane şarki anca bulunabiliyor ki, ne tesadüf bunlar albümün ilk 3 şarkısı.

(bkz: susma)
(bkz: sukutu hayal)
(bkz: kelebek)

edit: sanki eski albümleri arayacağız gibi.
nev anlatımı:

"Işığın ve cismin olduğu yerde gölge vardır. Gölge; karanlık değil, ışığın eksikliğidir. O yüzden eksik yanlarımızla yüzleşmeli ve bizi ışığa götürmesine izin vermeliyiz. Yeter ki gölgemiz kendi gölgemiz olsun!. Son dönemde fotoğrafçılığa merak saldım ve gölgeyle tanıştım. Daha önce Ayna ve Suretin şarkısını yapmak istiyordum ama daha sonra gölgeyle tanışınca gölgeyi araştırma fırsatım oldu. Gölge; ışığın olduğu her yerde var. Gölge demek karanlık demek değil, eksiklik demek. Işığın eksikliği demek! Gölgemizin bizden daha büyük olmaması gerekiyor, ışığımızın bizden daha yukarıda olması gerekiyor. Bu albümü kendi gölgesine sahip çıkan bir albüm olarak tanımlayabilirim.'
nev'in son derece başarılı bir albümüdür. özellikle sukut-u hayal, mavi ve kelebek şarkıları çok iyidir.
geçtiğimiz günlerde katıldığı mahya ışıkları* programında albümü hakkında şöyle demiş şarkıcı: "deniz gibi olmasını istedim bu albümün. hem derin hem de sığ. yoz değil ancak eğlenceli."

ayrıca aynı programdan öğrendiğimize göre sunay akın'da kendince katkıda bulunmuş bu albüme. ve de o da sıkı bir nev dinleyicisiymiş. kendisinin görüşüne göre nev'in en iyi albümüymüş.
nev'e göre gölgesine sahip çıkan 3. albümüdür. bu albüm hatasıyla, sevabıyla kendini farkındadır. nev 10 üzerinden 10 vermiştir bu albüme ve 1 ile 3. albümündeki müzikal kaliteyi 2. albümde konuşturamaması yüzünden pişmanlık duyduğunu söylemektedir.
" ışığın ve cismin olduğu yerde gölge vardır ve bu doğaldır. gölge karanlık değil, ışığın eksikliğidir. o yüzden eksik yanlarımızla yüzleşmeli ve bizi ışığa götürmesine izin vermeliyiz. unutulmamalı ki ikisinin de varacağı yer aslında öte değildir. yeter ki gölgemiz kendi gölgemiz olsun " sözleri ile nev' in mükemmel biçimde özetlediği albümü.
dinledikçe sindirilen albümdür. altyapı mükemmeldir. elektro sololar dikkatle dinlenmelidir. bu albümde nev tek kişilik dev orkestra olmuştur. elektrik gitar, bas gitar, akustik gitar, mandolin çalmıştır. back vokal yine kendisidir. tamamen emek işi olan bir albümdür. d&r da kategorisinde en çok satan 2. albüm olmuştur zamanla ilk sıraya yerleşmesi umut ediliyor.
http://www.youtube.com/watch?v=UkF_s9TW-3Q

hayranları tarafından tanıtımına bu linkteki videoyla katkı sağlanmış albümdür.

Nev'in müzik kariyerini anlatan ve 'ışığım ve gölgem' in de yer aldığı bir videoya da yer verilmiştir:

http://www.youtube.com/watch?v=tiIc-Tc-URI
ilk kez tam olarak az önce dinlediğim nev albümü. biraz seksenler, biraz doksanlar, biraz bugünler, biraz 2010lar karmakarışık bir müzik yapısı. ama tutarlı öte yandan da. baya sağlam yani.
sonunda çıkmış albümdür. sukût u hayal en damar parçalarından biridir, iç burkar.
Sükût-u Hayal le efkarlandırmış, kelebek le neşelendirmiştir. nev-i şahsına münhasır bu abimiz yine tarzını şahane şekilde muhafaza etmiş ve ortaya leziz mi leziz bir albüm çıkarmıştır.
nev in sonunda çıkan albümüdür. tadından yenmez bir kalitededir. bu albüm patlamazsa patlayacak albüm yoktur.
Işığım ve Gölgem(nev in 3. albümü)
Türk Rock müziğinde kendine özgü vokal tekniği, farklı ve yenilikçi tavrı ile yer edinen Nev, 3. stüdyo albümü Işığım ve Gölgemi Pasaj Müzik etiketi ile yayınlamaya hazırlanıyor.

Işığım ve Gölgem, Nev ve Naim Korudağ prodüktörlüğünde 1,5 yılda hazırlandı. 12 şarkının yer aldığı albümde, Kör Kuyular ve Kelebek şarkılarının 2 farklı versiyonu yer almakta. Albümdeki tüm şarkıların söz ve besteleri Neve ait.

Işığım ve Gölgem in ilk klip şarkısı Sükût-u Hayal, elektrik gitarla yapılan nağmeli solo melodisi ile dikkat çekiyor. Nev, Sükût-u Hayalde yaşanan aşkı ve yalnızlığı bir başkasıyla dertleşirmişçesine anlatıyor. Aşk Meydanı adlı şarkısında ilk defa rap vokal yapan sanatçı, Cevriye Cabbarla muzipçe gülümsüyor. Nev yeni albümünü anlatırken istedim ki deniz gibi olsun. Hem sığ hem derin olsun. Sanmayın başkadır niyetim, sadece kucaklamak istedim. diyor.

80lerin naif ve lirik anlayışını 2000lerin sounduyla birleştiren Nev, her zamanki samimi tavrıyla kendi hikayelerini ve aynası olduğu hikayeleri anlatmaya devam ediyor. Alaturka tınıları Pop-Rock merkezinde uyarlayan sanatçı, Işığım ve Gölgemi kendisi ile yüzleşmek, gölgesine sahip çıkmak, bazen bir kelebeği özgürce dokunmadan sevebilmek, ayrılık, acı, mizah gibi temalara değinen bir albüm olarak nitelendiriyor.
28 ağustosta piyasaya çıkacaktır. kaçırılmaması gerekir.
güzel olması beklenen albüm.
http://www.youtube.com/watch?v=H5H_f3Y5zKw

nev'in yeni albüm felsefesi
nev'in ağustos ayında çıkacak olan 3ncü albümü.