bugün

ankete bekleriz..
insanlık Tarihinin en önemli olayı hangisidir?
https://www.strawpoll.me/17374226
internetin keşfine hala akıl sır erdiremiyorum. Acaba nasıl bulundu ve bu ağı nasıl başardılar. Süper bir dahilik değil mi sizce de.
Tabiki de ateşin bulunması.
(bkz: kızlı erkekli evlerin kapatılması)
adem'in yaratılması.
sanayi devrimi diyerek tartışmayı alevlendireyim bari.

sanayi devrimine kadar önce mö 150'ye, sonra ms 850'ye ışınlansanız aradaki farkı anlayamazdınız.

insanlık tarihi kaç bin yıllık sürede yaşamındaki değişimin %85-90'ını bu süreçten sonra yaşadı.

sadece sosyal yaşam veya ekonomi mi?
hanedanlıklar, feodal devletler bu olay ve buna bağlı gelişen neticeler sebebiyle tarihin tozlu sayfalarında yerlerini aldı.
sanayi devrimi.
Bana göre sanayi devrimidir.
Zira şu an ki modern ülkelerin kurulması vs ona dayanır.
Youtube'un televizyonun yerini alması.
bir ademle başlayan olaylar dizininin bu kadar boş insana ulaşmasını seyreden benim sonunu merak etmem.
matbaa ve internettir. eğitimde fırsat eşitliğinin artması insanlığın gelişimini hızlandıracaktır.
lise sonda bir arkadaşımla sohbet ederken buna benzer bir konuya gelmişti muhabbet. kızcağıza insanlık tarihinin en önemli olayını sorunca, benim doğumum demişti. ayağa kalkıp koşmaya başladığımı hatırlıyorum. Tuzla'da kendime gelmiştim. okulu da bıraktım sonra zaten. o günden sonra işler hiç iyiye gitmedi benim için. acaba o gün şaka yapmış olabilir mi diye düşünmeden edemiyorum.
Anketi cevapladım ve gördüm ki internet deniyor. Ben tarım devrimi dedim. Tarım ürünleri olmasa,depolanması ve saklanması olmasa insan hayatta kalamazdı. Bu depolama işini sistemli yapan Sümerliler çivi yazısını buldu.

Tarım Diyarbakır'da başladı. Ben Anadolu'nun en eski yerleşim yerleri olmasından mutluyum.

Kemerburgaz mağaraları bilinen en eski yerleşim yeri. Adam sadece Boğazlar için istanbulu istemiyor. Medeniyet burada başladı. Çok Seksi değil mi.
Siklara gore sirasiyla tarim devrimi, amerikanin kesfi, sanayi devrimi, elektrigin icadi ve internet tabiki.
2. Dünya savaşıdır.

Dünyada tüm ekonomik dengeler değişmiştir..

Özellikle savaşta önemli faktör olan ülkelerin hepsi şu an ilginçtir dünyaya yön veren ekonomik anlam da zirve yapmış ülkeler olmuştur..
ilk insan, sonra boku çıktı zaten, ne Yaratıcı takip edebildi, ne de insanlar bilinçli.
peygamber hz muhammed (sav) dünyaya gelmesi...
adem ve havva ile birlikte 7 insan ırkının yaratılmasıdır.
edit: insanlık tarihinin başlangıcı olan olay en önemli olay diye düşünmek istemiştim.
Ateşin bulunması.

Bunun dışındaki hiçbir şey bu kadar önemli değil.
aslına bakılırsa geyik olsun diye benim doğuşumdur yazan kişi doğrusunu yazmış.

varlık alemi bizim bilincimizle şekillenir bilincimiz yoksa varlık da yoktur. dolayısı ile her insanın kendi özelinde tarihin en önemli olayı tarihin kendisi için var olmasını sağlayan kendi bilincinin oluşmasıdır.
internetin keşfi ne la! Yıllardır yurt dışındayım, Türkçem sizden daha iyi.
Keşif dediğin, zaten olan birşeyin ortaya çıkartılmasıdır. internet içinse en fazla buluş falan dersin ki, oda tam doğru bir tanım değil çünkü zart diye ortaya çıkan birşey değil, ufak adımlarla bu güne gelmiş bir teknoloji.
Bana sorarsan kağıt ve ona bağlı olarak yazıdır.
dilin icadı. yani insanların konuşarak iletişime geçmeyi öğrenmesi. ne olduysa ondan sonra oldu, dil öğrendik ama anlaşmayı öğrenemedik.
Elektriğin icadı.
Henuz yașanmamistir.
felsefenin ortaya çıkışı.