bugün

(bkz: yobazlık)
insanların kıyafet tercihi kendi bilecekleri şeydir.kendi hür iradeleridir.ancak türbanda ısrar eden bi zihniyet afganistan arabistan ya da iran da daha mutlu olur kanaatindeyim.
türkiye cumhuriyeti nde sistem tarafından yapılır. yapılmıyor diyen, yalan söyler.
moda dünyasını ilgilendiren bir sorundur. türban bir politik görüşün ifadesi olduğu için bu moda tartışmalarının dışındadır.
kafası çalışmayınca insan nereye saldıracağını şaşırıyor, hangi denyo sokakta türban takan insana laf edebilir bu memlekette. kim kimi türban takıyor diye aşağılayabilir? kıyafetinden bana ne, kime ne. insanların yargılandığı furum özel hayatında giydiği kıyafet değil. saptırdıkça uzuyor, her gün aynı sallapati mevzular gündeme geliyor. kamusal alana sokamazsın o türbanı o kadar. kamuda herkes eşittir, farklılığını orada yaşayamazsın nokta. orada açacaksın başını, herkes gibi giyineceksin işini yapacaksın. işin bitecek, ne yaparsan yapacaksın.
türkiye'nin politik fikrin dış görünüşe fazlaca yansıdığı bir yer olmasından kaynaklanır.
(bkz: solcuların posbıyık bırakıp yeşil parka giymesi)
(bkz: sağcıların kaşlarının bıyıklarıyla ccc oluşturması)
(bkz: türbanın siyasi simge olması)
türban, çarşaf, burka, haşema, cübbe, sarık gibi giysiler giymeyi insanların özgür kıyafet tercihi ve demokratik hak diye yutturmaya çalışanların, her ortamda kan ağlayarak mazlumu oynayarak kitleleri etkileme amacıyla ürettiği hileli cümle. insanlar tabi ki özgür giyinme hakkına sahiptir. ancak bu tarz kıyafetler senin veya temsil ettiğin birliğin geri kalmışlığını bu topraklara taşıyorsa, git özendiğin insanların memleketinde giy onları.
sadece türbanı, kapalı olmayı hak görüp bunun savunmasını yapan, bunun özgürlüğünden bahsedip başı açık olmayı tercih etmiş kadınların tercihlerini modernlik kıstası altında eleştiren, hakarete vardıran yazılar yazan ve üstü kapalı bir şekilde namustan bahseden zavallıların pek fazla önemsediği konu.
konyada bir miting sırasında sadece başı açık diye gazeteci bir bayana ayakkabı fırlatıldığında şimdi ortada dolaşan, kıyafete saygı diyen kendine demokrat insanlar neredeydi.
türbanı hatta bildiğimiz kara çarşafı savunup mini etekli ya da askılı bluzlu gördüğü her kadına afedersiniz orospu gözüyle bakan insanlar işlerine gelince kıyafet özgürlüğü saygı türban vs diye kafa ütülerler. ama o mini etek giyen insanın da bunu kendisinin tercih ettiğini ve ona da saygı gösterilmesi gerektiğini algılayamazlar. nerede kaldı kıyafet özgürlüğü? sadece size mi özgürlük kardeşim!
türkiye de var bu. ama tahmin ettiğiniz yön yanlış. yanlış olan saygı kelimesinin anlamını bilmemeniz. saygı tek taraflı değil karşılıklı hoşgörüdür. türbanı övüp dekolte giyen kızlara aç köpekler gibi salya akıtıp, hakaretler edersen türbana saygıyı da bir ömür boyu bekler ama bulamazsın.

kaldı ki hali hazırda ülkede türbanlı olup ta saygısızlığa hakerete uğrayan hiiç görmedim, ama bu akşamda sözlükte örneklerine sıklıkla karşılaştığımız gibi türban takmayan askılı giyinen kızlara açıkça hakaret etmek serbest bu saygı anlayışında.

sizin gibilere halk arasında kendine müslüman derlerdi. şimdi level atladınız kendine domokrat oldunuz. sizin demokrasiniz, saygı anlayışınız türbana kadar. ama yemezler. ne zaman görücez ki mini etekli kızlara saygı var o zaman biz de türbanlıya hürmet edicez.
dini simgeler dışındaki giysiler söz konusu olduğunda yanlıştır. ama türban cübbe gibi dini giysiler sıradan kıyafetler değil, çoğunluğa hakim olan dini ideolojinin propaganda araçlarıdır.
kendisine yapılmasını istemediği bir davranışı başkalarına uygulamakta bir beis görmeyenelerin, yine kendisi gibi giyinmeyenleri ötekileştirerek, onlara yapılan saygısızlığı normalleştirmeye çalışarak, ufkumuzu genişletmesine sebep vermiştir.
ya kimse kimsenin görüş ve düşüncesine göre giyinmez, kardeşim, önce bunu öğrenmeleri lazım bu şahısların. ben senin için giyinmem, sen benim için giyinmezsin.

herkes kendisi için giyinir. eğer şahıs şu veya bu kadının giyinişini fahişe gibi buluyorsa, bu onun görüşüdür, görüşünü belirtmiştir, bitmiştir. o görüş bildiriminden sonra insanlar gene nasıl giyiniyorlarsa, öyle giyinmeye devam ederler.

şahsın hoşuna gitmiyorsa, fahişe gibi giyindiklerini düşündükleri kadınlara bakmaz, olur biter.o gider, siyah çarşaf giyen kadınların arasında gezinir.

di mi, ben de bana , sen kırmızı gömlek giyme, kırmızı sana yakışmıyo, dediler diye,bütün kırmızı gömleklerimi yakmam. eğer çok üstelerse, ziktir çekerim, olur biter.
kara çarşaf giyen birinin nesine saygı göstereceğim ? kendine saygısı yok ki zaten kara çarşaf giyen bir insanın.
insanların kıyafet tercihine bakıp cennet cehennem biçen orospu çocuklarının halen laga luga yapmasıdır.

herkes istediğini giyer dersin sonra birileri öyle giyinmezsen günahkarsın diye millete munker nekirlik tasladığında susup oturursun değil mi amcık ağzı?
göstermiyorum kardeşim. gözüme yazık bi durumda giyinip sokağa inerse göstermem. moda anlayışı kıt insanlardan bıktım artık.
önyargı gerçekten kötü bir şeydir.

Ama giyimine göre kadın ve erkek yargılanır. net.
yani....sonuçta, saygı göstermeyene saygı gösterilmez. saygı gösterceksin ki, saygı göresin.