kardeşinin gözündeki çöpü görürken kendi gözündeki merteği hissetmiyorsun.
Kardeşinin gözündeki çöpü görürken kendi gözündeki merteği hissetmiyorsun.
(incil: Mat. F. VII. 3)
haha, ne incil ne kuran ikisi de palavra ve sözleri ancak aptalları etkileyecek güçte.
Çok gülen insanlar genelde bir yerlerde yalnız ağlarlar asdsgssgfa

Değiştirilmişinden bahsediyorum.
''tanrının egemenliğini ve adaletini arayınız, geri kalanı size fazladan verilecektir.''
Cool story.
Ayrıca hepsi de birbirinden güzel, kuranda incil ile ilgili onüç ayet vardır,

--spoiler--

Kuranda incil ile alakali tahmini 13 ayet geçiyor
3:3 - O, sana kendisinden öncekileri tasdik edip doğrulayan bu kitabı hak ile indirdi. Daha önce insanlara hidayet olarak Tevrat'ı ve incil'i de yine O indirmişti.. Evet bu Furkan'ı da O indirdi. Gerçek şu ki, Allah'ın âyetlerini inkâr edenler için çetin bir azap vardır. Allah çok güçlüdür, intikamını alır.

3:48 - Allah ona kitab (okuma ve yazmay)ı, hikmeti ve Tevrat ile incil'i öğretir.

3:65 - Ey Kitap ehli! ibrahim hakkında niçin tartışıyorsunuz? Oysa Tevrat da, incil de ondan sonra indirilmiştir. Siz hiç düşünmüyor musunuz?

4:47 - Ey kendilerine kitap verilenler! Gelin yanınızda bulunan (Tevrat)ı tasdik etmek üzere indirdiğimiz bu kitaba iman edin. Biz birtakım yüzleri silip de enselerine çevirmeden yahut cumartesi halkını (yahudileri) lanetlediğimiz gibi onları lanetlemeden önce iman edin. Yoksa Allah'ın emri mutlaka yerine gelecektir.

5:46 - O peygamberlerin ardından, yanlarındaki Tevrat'ı doğrulayıcı olarak Meryemoğlu isa'yı gönderdik ve ona içinde hidayet ve nur olan, kendinden önceki Tevrat'ı tasdik eden ve Allah'dan korkanlar için bir hidayet rehberi ve bir öğüt olan incil'i verdik.

5:47 - incil ehli de Allah'ın ona indirdikleriyle hükmetsinler. Kim, Allah'ın indirdiği ile hükmetmezse, işte onlar fâsıkların ta kendileridir.

5:66 - Eğer onlar, Tevrat'ı, incil'i ve kendilerine indirileni gereğince uygulasalardı, hem üstlerindeki, hem de ayaklarının altındaki (nimetlerden bol bol) yerlerdi. Onların arasında ılımlı bir grup da vardı. Böyle olmakla beraber onların çoğunun yaptıkları ne kadar kötüdür!

5:68 - De ki: "Ey kitap ehli! Tevrat'ı, incil'i ve Rabbinizden size indirileni uygulamadıkça bir esas üzerinde değilsiniz. Şüphesiz ki, Rabbinden sana indirilenler, onların çoğunun azgınlığını ve inkârını artıracaktır. Şu halde kâfir olan bir toplum için üzülme!

5:110 - Allah şöyle diyecektir: "Ey Meryemoğlu isa! Sana ve annene olan nimetimi hatırla! Hani seni Rûhu'l-Kudüs (Cebrâil) ile desteklemiştim. Beşikteyken ve kemâle ermişken insanlarla konuşuyordun. Sana yazıyı, hikmeti, Tevrat'ı ve incil'i öğretmiştim. iznimle çamurdan kuş şeklinde bir şey yapmış ve ona üflemiştin, o da iznimle kuş olmuştu. Anadan doğma kör olanı ve alaca hastalığına yakalanmış kimseyi iznimle iyileştirmiştin. Ölüleri iznimle (hayata) çıkarmıştın. israiloğulları'na âyetlerle geldiğin ve onlardan inkâr edenlerin: "Bu ancak apaçık bir sihirdir" dedikleri zaman seni, onlardan korumuştum.

7:157 - Onlar ki, o ümmî peygambere uyarlar, yanlarındaki Tevrat ve incil'de yazılmış bulacakları o peygambere uyup, onun izinden giderler ki, o, onlara iyiyi emreder ve onları kötülüklerden alıkoyar, temiz ve hoş şeyleri kendilerine helâl kılar, murdar ve kötü şeyleri de üzerlerine haram kılar, sırtlarından ağır yükleri indirir, üzerlerindeki bağları ve zincirleri kırar atar, işte o vakit ona iman eden, ona kuvvetle saygı gösteren, ona yardımcı olan ve onun peygamberliği ile birlikte indirilen nuru izleyen kimseler var ya, işte asıl murada eren kurtulmuşlar onlardır.

9:111 - Allah, müminlerden, canlarını ve mallarını, kendilerine cennet vermek üzere satın almıştır: Allah yolunda çarpışacaklar da öldürecekler ve öldürülecekler. Bu, Tevrat'ta da, incil'de de Kur'ân'da da Allah'ın kendi üzerine yüklendiği bir ahittir. Allah'dan ziyade ahdine riayet edecek kim vardır? O halde yaptığınız alış-veriş ahdinden dolayı size müjdeler olsun! Ve işte o büyük kurtuluş budur.

48:29 - Muhammed Allah'ın elçisidir. Onun yanında bulunanlar da kâfirlere karşı çetin, kendi aralarında merhametlidirler. Onları rükûa varırken secde ederken görürsün. Allah'tan lütuf ve rıza isterler. Yüzlerinde secdelerin izinden nişanları vardır. Bu, onların Tevrat'taki vasıflarıdır. incil'deki vasıfları da şöyledir: Onlar filizini yarıp çıkarmış, gittikçe onu kuvvetlendirerek kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş bir ekine benzerler ki bu, ziraatçıların da hoşuna gider. Allah böylece onları çoğaltıp kuvvetlendirmekle kâfirleri öfkelendirir. Allah inanıp iyi işler yapanlara mağfiret ve büyük bir mükâfat vaad etmiştir.

57:27 - Sonra bunların izinden ard arda peygamberlerimizi gönderdik. Meryem oğlu isa'yı da arkalarından gönderdik, ona incil'i verdik ve ona uyanların yüreklerine bir şefkat ve merhamet koyduk. Uydurdukları ruhbanlığa gelince onu, biz yazmadık. Fakat kendileri Allah rızasını kazanmak için yaptılar. Ama buna da gereği gibi uymadılar. Biz de onlardan iman edenlere mükafatlarını verdik. içlerinden çoğu da yoldan çıkmışlardır.

--spoiler--
biraz anlaşılmaz sözlerdir. bunun üst sürümü var kuranı kerim isminde. istersen bir de ordan aktarmayı dene.
Tahrif edilmiş incil de bile öyle çarpıcı sözler vardır ki yazmadan geçemeyeceğim. ibretlik,

--spoiler--

“ 27 ‘Zina etmeyeceksin’ dendiğini duydunuz. 28 Ama ben size diyorum ki, bir kadına şehvetle bakan her adam, yüreğinde o kadınla zina etmiş olur. 29 Eğer sağ gözün günah işlemene neden olursa, onu çıkar at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme atılmasından iyidir. 30 Eğer sağ elin günah işlemene neden olursa, onu kes at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme gitmesinden iyidir. " matta 5.

--spoiler--
incil'de zamanın tek kutsal kitabı olduğu için tabi ki içerisindeki tüm sözler yine allah'a aittir. dolayısıyla güzel, faydalı, yararlı olmaması söz konusu değil.

tabi bu söylediklerim kitap tahrif edilmeden öncesi içindi. he her kelime, her cümle mi bozulmuştur. hayır. insanlar işine geldiklerini bozmuş, değiştirmiş, yenilemiş, üzerine koymuş, içinden çıkarmışlardır. bozulmayanlar yine faydalı, yararlı, güzel sözlerdir. ama peygamber efendimize indirilen hayat kitabımız kur'an'dan sonra allah tarafından geçersiz kılınmıştır, sayılmıştır.
"Her günün derdi kendine yeter..."
(bkz: matta incili)
''geleceğim diye gittin,
gelmedin yar ben de bittim''
değiştirilmiş olduğunu ya da masal olduğunu düşünseniz dahi kitabın bütünüyle yanlış olduğunu iddia etmeniz büyük bir yanılgı olacaktır. her şeyin güzelliklerinden istifade etmek gerekir.

12. siz ne dersiniz? bir adamın yüz koyunu varsa, bunlardan birisi kaybolursa, onu aramak için öbür doksan dokuzunu dağ başında bırakmıyor mu?
13. eğer onu bulursa, size gerçeği söyleyeyim, kaybolmayan öbür doksan dokuzdan daha fazla sevindirir adamı.
14. aynı şekilde cennetteki tanrınızın istemi de kullarından hiçbirinin yitmemesidir.

21. bunun üzerine petrus ona yaklaştı ve efendimiz kardeşim bana karşı günah işlerse onu kaç kez bağışlayacağım? yediye kadar mı? dedi.
22. isa ona : sana yedi kez demiyorum yetmiş yedi kez diyorum, dedi.
23. onun içindir ki tanrının cenneti hizmetkarlarına hesap verdirmek isteyen bir hükümdara benzer.
24. hesapların görülmesine başlanınca, ona on bin akçe borçlu olan bir adam getirdiler.
25. adamın ödeyecek meteliği olmadığından, efendisi borcunu ödemesi için, karısını, çocuklarını ve her şeyini satmalarını buyurdu.
26. hizmetkar kendini yere atarak ayaklarına kapandı ve efendimiz, bana karşı sabırlı ol, hepsini ödeyeceğim, diye yalvardı.
27. o hizmetkarına acıyan efendisi onu salıverir ve borcunu bağışlar.
28. o hizmetkar oradan çıkar çıkmaz, kendisine yüz metelik borcu olan bir arkadaşına rastlar, bana olan borcunu öde diyerek adamın gırtlağına yapışır.
29. arkadaşı kendini yere atar, ayaklarına kapanır: bana karşı sabırlı ol, sana hepsini ödeyeceğim diye yalvarır.
30. ama beriki kabul etmez ve kendine olan borcunu ödeyinceye kadar onu hapse atar.
31. olup bitenleri gören arkadaşları öbür hizmetkarlar son derece üzülürler ve gidip olayı efendilerine anlatırlar.
32. bunun üzerine efendi o hizmetkarı çağırtır ve ona: kötü hizmetkar, bana yalvardığın için borcunu bütünüyle bağışlamıştım, der.
33. benim sana acıdığım gibi sen de arkadaşına acımalı değil miydin?