incil deki güzel sözler

değiştirilmiş olduğunu ya da masal olduğunu düşünseniz dahi kitabın bütünüyle yanlış olduğunu iddia etmeniz büyük bir yanılgı olacaktır. her şeyin güzelliklerinden istifade etmek gerekir.

12. siz ne dersiniz? bir adamın yüz koyunu varsa, bunlardan birisi kaybolursa, onu aramak için öbür doksan dokuzunu dağ başında bırakmıyor mu?
13. eğer onu bulursa, size gerçeği söyleyeyim, kaybolmayan öbür doksan dokuzdan daha fazla sevindirir adamı.
14. aynı şekilde cennetteki tanrınızın istemi de kullarından hiçbirinin yitmemesidir.

21. bunun üzerine petrus ona yaklaştı ve efendimiz kardeşim bana karşı günah işlerse onu kaç kez bağışlayacağım? yediye kadar mı? dedi.
22. isa ona : sana yedi kez demiyorum yetmiş yedi kez diyorum, dedi.
23. onun içindir ki tanrının cenneti hizmetkarlarına hesap verdirmek isteyen bir hükümdara benzer.
24. hesapların görülmesine başlanınca, ona on bin akçe borçlu olan bir adam getirdiler.
25. adamın ödeyecek meteliği olmadığından, efendisi borcunu ödemesi için, karısını, çocuklarını ve her şeyini satmalarını buyurdu.
26. hizmetkar kendini yere atarak ayaklarına kapandı ve efendimiz, bana karşı sabırlı ol, hepsini ödeyeceğim, diye yalvardı.
27. o hizmetkarına acıyan efendisi onu salıverir ve borcunu bağışlar.
28. o hizmetkar oradan çıkar çıkmaz, kendisine yüz metelik borcu olan bir arkadaşına rastlar, bana olan borcunu öde diyerek adamın gırtlağına yapışır.
29. arkadaşı kendini yere atar, ayaklarına kapanır: bana karşı sabırlı ol, sana hepsini ödeyeceğim diye yalvarır.
30. ama beriki kabul etmez ve kendine olan borcunu ödeyinceye kadar onu hapse atar.
31. olup bitenleri gören arkadaşları öbür hizmetkarlar son derece üzülürler ve gidip olayı efendilerine anlatırlar.
32. bunun üzerine efendi o hizmetkarı çağırtır ve ona: kötü hizmetkar, bana yalvardığın için borcunu bütünüyle bağışlamıştım, der.
33. benim sana acıdığım gibi sen de arkadaşına acımalı değil miydin?