1. 1.
  ingiltere - rusya 2008 yapımı drama filmidir. konusu 2. dünya savaşı bitmiştir ve alman esirler rusya ya kamplara yollanmıştır sorun şudur ki bu esirler kadınlar için olan bir kampa yollanmışdır. doğal olarak kampdaki çalışanlarda kadındır işte olan şimdi oluyor. her ne kadar imdb gibi yerlerde düşük puan almissa da kesinlikle bu puanı hak etmiyordur. daha yüksek 7 civarı puanı rahatlıkla alır.

  şöyleki bu filmin fena halde abartı olduğu söyleniyor kesinlikle öyle birşey yoktur. zaten gerçek hayatdan alınmıştır konusu bu yüzden hem doğru olmakla birlikte o zamanın şartlarında çok normaldir. şimdi öncelikle sovyet rusya en ağır bedeli ödeyen ülke olduğu için genç nufusunun yani evlilik çağındaki gençlerini kaybetmiştir. 23 kuşağı diyelim bunlara 1923 yılında doğan şansız gençler.

  --spoiler--
  şimdi sovyetlerde erkek sıkıntısı var 10 milyon genç öldüğü gibi 4 milyondan çok daha fazlası sakat kalmışdır. 4 milyondan fazla diyorum çünkü sadece sovyetlerin abd'ye verdiği sarişi protez sayısı bu kadar vermediklerini düşünün?

  kadınlar kocasız ve erkeksiz kaldı yani (bkz: swh) bunun yanında sovyet rusya tamemen materyalist bir yapıdaydı. bu konularda en serbet ve rahat ülkelerdendi.

  bunun yanında materyalist olduklarından ahlak anlayışından pek haberdar sayılmazlardı. yani grup olsun, eş değiştirme olsun gayet normaldi zamanın rusyasında. ek olarak şunu da berlitmek gerekirki tamamen duygusallıktan çok zevk için yapıldığından cinsellik olsun bu tür şeyler o zamana göre normaldi.

  alman esirler kampa geliyorlar gayette yakışıklılar rus gardiyanlarımızda gayet güzel. ilk zamanlar tabiki ön yargı var ve nefret tabiki eksik değildir. ama zamanla birbirlerine alışıyorlar, tanımaya başlıyorlar.

  bu bir şavaştı ve her iki tarafta bedel ödedi iki taraftanda insanlar hiç uğruna öldüler. bunu düşünmeye başlıyorlar ve duygusal olarak yakınlaşmaya başlıyorlar çünkü birbirlerini tanımaya başlıyorlar. o esirlerde insandır canavar değillerdir bunu anlıyorlar.

  zaman geçtikçe esirler bir baloda tanıştıkları kadınların evinde kalmaya başlıyorlar. bazılarının çocukları oluyor evlilik hayatı yaşıyorlar. zaten zaman nefreti alıp götürüyor insanlar neleri unutmaz ki ?

  bu bilgilerle ve zamanı iyice kavradığınızda hiç bir hata bulamazsınız filmde. bir şeylerden haberiniz yoksa saçma gelir tabi ama kesinlikle saçma değil. herşeyin kendi içinde bir mantığı vardır. kötü film izlemem ve bu film kaliteli filmler listemde.

  ve gelelim bu film duygusal açıdan çok yoğun nefreti dibine kadar hissedersiniz. nefret ve sadakat işde klaus denen adamda her ikisi vardı. asla umudunu yitirmedi en zor anda bile birgün kazabileceğini düşündü ve son anlarında selamını gururla verdi.

  natalia denen kadın beni bile inandırdı, çünkü albay buna max adındaki askerle yat ve esirlerinlerin arasında savaş suçu işlemiş olanlar var onları öğren demişti. ama şu varki doktor hanım yani natalia zaten hoşlanıyordu o askerden ben şahsen hoşlandığı için yattığını düşünmüştüm ama doktor hanım hem aşk ve hem işi bir arada yapmış.

  sonuç olarak filmin sonunda kampta çlışan akıl hastası kocasına sadık kaldı ve max'i seçmedi. bu arada bir dram vardır doktor natalia nın kocası savaşta kafasına darbe almış gelgit kafalıdır. ama ilaçlarla düzelebilirken bu ilaçları almıyor. doktor hanım ilaçlarını veriyor ama bu gelgit akıllı ilaçları yutmuyor gizliden atıyor. işte burda gizli dram vardır be!

  --spoiler--

  sonuç olarak kesinlikle izlenecek bir filmidr zaman kaybı değilidir. savaş filmi diye geçer ama alakası yok bildiğin dram ve romantizm dir. öyle aksiyonlu sahne beklemeyin çünkü yok bir iki tane varda onlar aksiyon sayılmaz.
  1 ... chirac