bugün

diğer imkanlar dahilinde değerlendirdiğimiz, imkanı olduğu halde kurban kesmeyen insan ve imkanı olduğu halde namaz kılmayan insana nazaran biraz daha farklı kaçan bir durumla karşı karşıyayız. yani, bu oruç parayla pulla tutulan bir şey değil ki, fakirsen hatta daha rahat olur senin için. napalım, girdik bir yola değerlendiricez artık.

allah(c.c)ın son dini islam'a göre şart olan oruç tutmaktan imkanı olduğu halde geri kalan insandır.

şöyle diyebilirim, hastalığın yok, maşallahın varsa bu orucu neden tutmuyorsun? öğlen vakti 1.5 yağlı iskender yemekten 30 gün geri kalsan nolur?

ya olmuyor böyle, siz değerli yazar arkadaşlarımızın yardımlarına ihtiyacım var.
seçimi kimseyi ilgilendirmeyen insandır. "tutar tutmaz sana ne kardeşim" şeklinde azarlamak sureti ile merak edenin ateşi söndürülebilir.
(bkz: iman ediyorsan edebinle et)

(ps: hoşunuza gitmiyor değil mi birilerinin düşünerek hareket etmesi. hoşunuza gitmiyor değil mi aklıyla kalbiyle ibadet etmesi. bildiğiniz kıl namazı, tut orucu sonra yap yapabildiğin kadar çakallığı. böyle ibadete can feda. eksile ey benim kandırılmış kardeşim. inancım bu, allahın kelamını aklımla yorumlarım senin gibi kandırılmam. yanacaksam da kendi gazabımla yanarım.)
en azından dürüst insandır. tutuyor gibi yapmamaktadır. birilerine yaranmak için oruç tutmamaktadır. tutmadığını açıkca söylemiştir ki biz bu ortamda onun hakkında konuşabiliyoruz. kısaca kimseye zararı olmayan insandır, bu da yeterlidir.
imkanım yokken oruç tutuyordum şimdi imkanım var tutmuyorum.
açlıktan zevk almayan insandır, mazoşist değildir.

elbette.
hic bir sey olmayacak insandir. binlerce din var nasil bizimki dogru .
mümin ise bunu sorgulamayacak kadar bilince sahiptir ve bu sahip olduğu bilinç ile kimseyi kafir diye yaftalayamaz, çünkü bilinçli inancı buna müsade etmez..
müslüman değildir.
içinden gelmeyerek yaptığın ibadeti Allah kabul eder mi?
ibadette görüneyim diye yaptığını?

imkanı neyle ölçüyorsun misal? Şahsen imkanım YÖK çünkü en büyük imkansızlık içten gelmemesi.
En azından allahı kandırabileceğim yanılgısında değilim.
yoh ben oruçluyum deyip etrafı rahatsız etmiyordur.

sana nedir ? kime nedir ?

çalıyee ama namaz kıliyee.
Açlıktan ağzı kokmayan insandır.