bugün

imamlara, din görevlilerine, diyanet çalışanlarına yapılan türlü haksızlıklardan biri de budur.

Bir imam sabah namazından yatsıya kadar sürekli çalışırken, üstüne bir de cuma, ramazan, kandil gibi özel zamanlarda daha çok emek harcarken, maaşı bir öğretmeninki kadar. Haftasonu tatilinin olmaması ve sürekli şehir değiştirmeleri de cabası.

öğretmenle kıyasladığımızda, bi tarafta haftada 15 ders saati 45 dakikadan ortalama 12 13 saat çalışan biri,
kaldı ki onun da yarısı yoklama, yarısı muhabbet. haftosunu, yaz ve sömester tatillerini söylemeye gerek yok. Aradaki fark çok açık.

imamların tatil günlerinin az ve çalışma saatlerinin diğer memurlara göre çok olmasına rağmen kesinlikle hak ettikleri maaşı alamıyorlar ne yazık ki.
her ne alıyor olurlarsa olsun haketmemiş olacakları için düşük değil her durumda fazladır maaşları, söz konusu ifade de yalandır.
selasını okuduğu, götüne pamuk tıkadığı her meftanın yakınından aldıkları için pek sorun olmayandır.
türkiye de "imam" olmanın rahatlığını, avantajını bilmeyen kişi önermesi.
Zira imamlar tayin oldukları caminin evinde ikamet ederler kira ödemezler, elektiriğe, suya vergiye karışmazlar. Tüm bunlar yetmez gibide türkiye şartlarında çok dolgun birde ücret, ikramiye alırlar yaptıkları tek iş beş vakit namaz olan bu din görevlileri tabiatı gereği taasup sahibi inançlı kişiler oldukları için zaten ibadet yaparlar. Tüm bunların ışığında bir sonuca varmak gerekirse bu din adamı zat-ı muhterem grup türkiye nin ballı ekmeğini afiyetle, şekerle tüketen gruptur.
cenazelerle, mevlütlerle, çıktığı ekstralarla öbür dünyasını ve bu dünyasınıda garantileyen insanlardır.
imam kişi 2100 2150 den aşağı maş almaz.

5 vakit namaz dışında bir işleri yoktur.
namazı kıldırtır işi biter.
sonrası yatıştır.
kaldı ki 2 ezan arası zamanda bir işle ilgilenmezler.

cenaze namazlarında vefat eden kişi imamın cebine para sıkıştırır.
okumalar da ve yasin lerde hoca paralı gelir duasını okur.
emekli olunca da parasını alarak geçicic hocalık yapar.

sabahtan akşama kadar çalıştıkları söylenen imamlar günde 5 vakit namazını kıldırır hepsi o.
nasıl yazılmamış hayret: (bkz: entry nick uyumu)

mal beyanı.
ne iş yaptığı konusunda cevap veremeyecek kişilerin tespitidir.

hükümetin diyanet işleri başkanlığına ayırdığı yıllık bütçeyi akıllara getirir.
lüzumsuz yere cebimizden çıkan vergilerdir.
imamlara yapılan büyük haksızlıktır. Emeklerinin karşılığı bu olmamalı.
(bkz: ölüsü de para dirisi de para)
mükafati devlette degıl Allahtan beklemelıler.
Evet düşüktür. Fakat o çalışma ancak bunu hakediyor.
Cemaatin dedikodusundan başka stresleri yoktur.
Gerçekten katıldığım hakikattir. Imamlar bize en büyük hizmeti veriyorlar. Keşke kadınlara da kadın imam olsa.
Sözleşmeliyse 1250 TL civarı alırlar, kira elektrik, su, vergi, ödemezler. Sadece imamlar için söylemiyorum bunu, tüm devlet memurları için söylüyorum, bi işçinin 1/5i kadar çalışmayıp sözleşmeliyse 1.5 , kadroluysa en az 2,5 katı maaş alan bir kesimden söz ediyoruz. Kimin maaşı çok düşük acaba?
Bizler onlara yeterince değer veremiyoruz tabii. Bütçenin tamamını imamlara ayıralım, onlar da gemicik alsınlar kendilerine. Ben imamın benim vergimden maaş almasını istemiyorum. Diyanet ve onların hocaları, camilerde açılan dükkanların kiralarından para alsın. Osmanlı'da kurulan çarşılardan gelen para ile imamın ihtiyaçları karşılanırdı. Milletin sırtına yük olmazdı. Bu ülkede tek sunniler yok, onların kurumunu sunniler kullansın, onlardan vergi alınsın. Ben hakkımı helal etmiyorum.
Daha neler. hiç de az değildir. imamları öğretmenlerle kıyaslamak ayrıca saçmadır. ölünün yıkanmasından bin küsür lira aldıkları ve hac için görev yapmayı kazanırlarsa 8-9 bin aldıkları düşünülürse hele.
(bkz: imamın maaş aldığını öğrenip şaşırmak)
imamların yapmeyrum burda imamlık haykırışı ile kürsüden cemaate atlamasına neden olan durumdur. aslında devlet boşuna masraf etmektedir. mahallelerde 1 aylık eğitim sonrasında 300-400e bayıla bayıla imamlık yapacak bir yığın emekli hacı amca bulunmaktadır. bunlar zaten 5 vakit camiden çıkmazlar. gerek yoktur öyle kadrolu sözleşmeli falan bir yığın para vermeye. allahuekber veladallin amin diil mi arkadaş , ne yapıyorlar ki tefsir falan mi yazıyor imamlar da kadrolu falan takılıyorlar ?
(bkz: imamlığın çok ballı bir meslek olması/@koministimam)
Maaşın düşüklüğünden yakınanın muhtemelen imam olmadığı lakin eleştirilerin çoğunun imamlara gittiği durum. Bu mesleği kutsallaştırıp böyle beyanlarla meydana çıkanı yermeli ilk.
göreceli olarak farklı cevap verilebilecek konudur. imam dediğin görevini hakkıyla yaptığı takdirde aldığı maaş gerçekten azdır. fakat maalesef ki hiç bir imam görevini hakkıyla yapmadığı için aldıkları maaştan şikayetçi olma hakkına sahip değillerdir. imamların görevleri arasında; namaz kıldırmak,cenaze yıkamak, dini irşad etmek, güzel ahlakı aşılamak, topluma dinen örnek teşkil edecek hareketler içerisinde bulunmak, isteyen herkese kur`an okumasını ve dini bilgileri öğretmek, sadece islam değil diğer tüm dinler hakkında bilgi sahibi olmak ve bunlar hakkında istenildiği takdirde bilgi sunmak, dini sorunları çözüme kavuşturmak veya çözüme kavuşturucu kuruluşlara sorunları iletmek, ve daha onlarca görevleri vardır. imamlar bunların sadece bazılarını yerine getirmekte diğerlerini es geçmektedir. Bazı imamların lojmanda oturdukları doğrudur. Fakat elektrik,su,doğal gaz kendilerine aittir. Herkes seve seve öder. 1.dereceye düşmüş ve emekli olmasına 2 yıl kalan bir imam yaklaşık 2100 lira maaş alır. Bu yeni ve kıdemsiz imamlar için daha düşüktür. 1600 liralara kadar geriler. Cenaze yıkamak imamların görevleri arasında olduğu için bundan para talep etmeleri yasaktır. Fakat mevlüt vb. etkinlikler imamların görevleri arasında bulunmadığından dolayı para talep edebilir. Sonuç olarak imamlarımız dürüst,nitelikli ve çalışkan olsa maaşları azdır. Fakat tembellik yaptıklarından dolayı maaşları ideal seviyededir, ağlamaya hakları şu an için yoktur. Haydi şimdi buyrun eksileyin arkadaşlar, hayırlı olsun.
Lise bitirip de kendini öğretmenle kıyaslayan imam siktirsin gitsin efendim parayla ibadet yaptırılan başka bir ülkeye. Arapça bilmessin, iki ayet çevirisi yapamazsın. Sizin kendi adamınızın hikayesi var 24 altın hikayesi. 1 altınını bilet için harcıyorsun. Yani günde bir saat namaza ayırıyorsun. Yani senin mesain normalde 1 saat. O bir saat için kendini öğretmenle mi kıyaslıyorsun. Şimdi burada kimseye martaval okumayın. Ben tüpçülük yapan öğretmen hiç görmedim ama tüpçülük yapan imam çok neden çünkü mesleğiniz avaralık üzerine kurulu. Ulan bir de arapça dahi bilmeyip bir de devletin vergilerinden ek ders alıyorsunuz hem de pedagojik formasyonsuz. Daha ne istiyorsun sus otur yerine.
Daha neler.
bir öğretmenle karşılaştırman doğru olmaz bir imamı . biri 18-19 öğrenciye öğretiyor , imam ise namazı kıldırıp gidiyor . kimseye birşey öğretmekle mükellef değil.
gunde 40-50 dk calisarak kazanilan para azsa 12 saat calisan iscinin alacagi para servettir.