bugün

bazı yerlerde tüf tüf diye bilinen olay. şudur ki: uçlu kalemin içi çıkarılır, dış muhafazası pipet görevi gördüğü için ağza küçük bi parça kağıt alınıp ıslatılır, ve dış muhafaza yardımıyla tüf tüf diye atılır.
seyyar şalgamcılardan şalgam içmek.
evcilik oynamak.
ilkokul birinci sınıf için fişler.
birde fiş dosyamız vardı bizim ben düzgünce uğraşır didinir tek tek dizerdim, sonra dağılırlardı sinir olurdum.
(bkz: ah eski günler)
çöp kovası önünde oluşan kalem açma sırası.
zil sesini duyunca sanki yeni bir alışveriş merkezi açılmış onun ucuzluğuna koşuyormuş gibi koşmalar hiç unutulmaz. pee.!
bez mendil üzerinde, genellikle pazartesi günleri yapılan tırnak kontrolleridir.
beslenme-suluk.
(bkz: kırmızı kalem)
teneke kutuları ezip, futbol oynamak halen unutamadığım bir şeydir
birinci sınıfların zırlamaması için ilk bir ay boyunca bahçede bekleyen zavallı anneler.**
kokulu kalemleri açarak kurşunları atıp kokulu kısımları defterlerin arasında saklamak. defterleri mis kokutmak.
(bkz: andımız)
(bkz: beslenme çantası)
(bkz: kantin)
(bkz: simit ve gazoz)
her gün 2.derste hep beraber yapılan kahvaltı.öğretmenimiz çantalarımıza servis tabağı,çatal-bıçak koymamızı isterdi,neymiş poğaçalarınızı keserek yiyecekmişiz.şimdi hepimiz birer nezaket abideleriyiz.*
(bkz: ilkokulu hatırlayamamak)
öğretmenlerin belirli aralıklarla yaptıkları bit kontrolü.
böyle acayip güzel kokan sindy marka sıvı sabunlar kullanırdık. yeşil, pembe, turucu renk renk. şimdi duyayım o kokuyu yine hemen o yıllara dönüveririm. bir de oralet.
ilkokul yıllarında yazar kişisinin vazgeçemediği nesne, olay ya da kişilerdir.
misal; kalem açmak maksadıyla çöp başında toplanıp gelişigüzel konular hakkında konuşmak.

tabii şimdi kalem açma bahanesi tarih oldu sanırım.
(bkz: 0 5 ucu olan var mı)
yumurta kokan arkadaşlıklar.
uclu kalemin icini cikarip tukuruklu kagitlari silah olarak firlatmak.
yenilen muzun kabuklarini duvara yapistirmak.
kaybolmasın diye delinip boyna takılan silgi.
sınıflar arası tükürük savaşları, boş meyve suyu kutularıyla çift kale maç yapmak.
kıran kırana geçen sınıf başkanlığı seçimi.
konuşunca tahtaya yazılmak, konuşmaya devam edince ismin yanına çarpı eklenmesi ve susunca çarpıların silinmesi.
(bkz: apış pandik)
tuvalette su savaşı.