bugün

Hoşlandığım kız ve sınıf başkanı olmam evet.
folyoya sarılmış, bol soğanlı köfte ekmek.
ilkokulun vazgeçilmezleri beslenme çantası, tenefüste futbol oynamak ve haftasonu gelen mutluluk.
Feyza ve nihan. Bir de kantinden ayda yılda bir alınan salçalı tost.
hala kaldi mi bilmiyorum ama karatahta, tebesir ve sunger uclusu.
cümle fişleri.
Fırfırlı masa örtüsü.

Öğretmen dolabı arkasındaki iki raflık kütüphane.

iki kişinin arasına konan renkli okul çantaları. (Sınavlarda da işe yarar.)

Okuma yarışları.

Kızaran elma panosu.(hep mi yeşil kalır yahu.)

Dantelli yakalık.

Tül ve masa örtüsü yıkama listesi.

Daha çok var...
içip bitirilen meyve suyu kutusunu şişirip ayakkabımızla sertçe vurarak kızları korkutup gülmek. amacımız neydi bilmiyorum ama şu yaşımda dönebilseydim geçmişe eskiki beni döverdim.
çöp kovası başında kalem açmalı sohbetler.
her gün güzel kokan ilkokul öğretmeni ve hatırlanan parfüm kokusu.
Sınıfın masa örtülerini evde yıkatmak için cuma günü öğretmene yalvarıp yakarmak. Sonra bir haltmış gibi pazartesi poşette örtüleri havalı havalı getirmek.
sınıfın çalışkanlarının sınav okuması bir bizde değilmiş demek ki.
Kalem açmak bahanesiyle oturmaktan yorulan bacakları dinlendirmek ve çöp kutusunun orda arkadaşla bir süre sohbet etmek.
Koridorda koşmak, tebeşir savaşı yapmak ve sıra varken çantalarımızı yere koymak.

Bunlar en çok aklımda kalanlar.
tırnak muayenesi.
sevdiğin kızın ceketinin üstüne ceketini asmak.
sanki böyle bir şey vardı, ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa?
ilkokulun vazgeçilmezi tabi ki ilk aşkımızdır...
beslenme çantası.
mavi önlügüm.
resim hocasını sikmek istemek.

hâlâ ne zaman ilkokulun önünden geçsem o resim hocası aklıma gelir. sikmek isterim usul usul. gerçi kadın yaşlılıktan kulak memeleri boynuna kadar gelmiştir şimdi. neyse bunlar önemli değil. mallar.
Her zaman büyük bir hevesle aldığımız, ancak hiçbir zaman bitiremediğimiz; hatta yarısına bile gelemeden kaybolan silgiler, silgilerimiz.
sümüklü çocuk.
yaka düğmesi kopuk çocuk.
Öğretmen tostu yiyenler.
çöpün yanında kalem açanlar. Genelde bunların kalemleri küçücük olur ellerine bile sığmaz. bu duruma o yaşta acaip hayret edersin.
sünnetli ve hızlı koşanın oğlanın; uzun boylu ve konuşkan kızın popüler olması. ilginçtir bu özellikler değişebiliyor sınıftan sınıfa ama şu sünnetli fenomeni aşırı derece tutarlı bir şekilde yerini koruyor.
beslenme çantasını araba direksiyonu olarak kullanarak, okuldan eve, evden okula bu şekilde ınnnn ınnnn diye ses çıkararak gitmek.
arımayalı silgi.