bugün

ders ortasında çöpün yanında kalem açmak.
teneffüste çiğnenip örtmen sınıfa gelince deftere yapıştırılan sakız. yıl boyunca o sakızın deftere verdiği eşsiz koku. ah ulan be sözlük, o sakızlardan parfüm olsa ne iyi olurdu...
patetes kızartması kokan beslenme çantaları.
abakus , fasulye , oyun hamuru , patates baski , matara , beslenme cantasi ,atac ,kursun kalem , kirmizi kalem , silgi , kucuk boy defter , hayat bilgisi kitabi... daha gider bu diyebilecegimiz cok sevgili esyalarimiz *
(bkz: ari maya silgisi)
artık kalktı piyasadan ama çoğu kişinin vazgeçilmezi idi.
sinüzitli arkadaş. ilkokul bitince sinüziti geçiyor sanırım... hep vardı her kış sinüzit olan, hep burnuna bakardım. cılk cılk...
(bkz: eşim çıkmaz)
beden eğitimi dersinde matematik işlemek..
önemli haftalarda sınıf pano'su için yazı yazmak ve sizin yazınız seçildiğinde gidip gururla tenefüslerde o yazıyı okumak.
mavi, siyah, bordo önlükler; minicik etekler, ip atlama, aliler aliler çingene aliler...
tenefüslerde kovalamaç oynamak.

beslenme saati geldiğinde beslenme çantasına saldırmak.

boyundan askısı olan renkli suluklardan doyasıya su içmek.

bir simidi arkadaşınla paylaşmak..bu en güzeli belki de.
para olmadığı halde kantin sırasında kızların arkasına geçip sıra beklemek.
türkçe kitabında bulunan "okuduğumuzu anladık mı?" soruları.
ispiyonculuktur kanımca öğretmenim x bana küfür etti.
eğer kafa biraz olsun matematiğe çalışıyorsa işgüzar öğretmen tarafından kantinde gorevlendirilmek, kantinde çalışarak harcanan onca tenefüsün karşılığı olan bir kutu kolaya sevinip büyük işler başardığını sanmak.
Fiskobirliğin yınlın sadece bir günü dağıttığı küçük ambalajlardaki enfes fındıklar...
(bkz: ilkokul aşkı)

ben vazgeçmedim.
ilkokul öğretmeninin beden eğitimi dersinde sıkıcı dersler işlemesi, tenefüse ilk çıkma yarışması, masa tenisi için masa kapma olimpiyatları.
elde örülmüş dantel yakalar.tabii şimdi nerdee.
pastel boya. kokusu burnumda tütüyo.
sınıftan tebeşir aşırmak. *
(bkz: önümüze gelene yüz tekme)
üstünde arı mayanın resmi olan kukulu silgiler. özellikle yeşil olanı benim favorimdi.*
(bkz: kırmızı rugan ayakkabılar)
tenefüste kantine kosup sıra beklenerek alınan elvan gazoz ve simit. *