bugün

benimdir. dünyanın en saçma sapan eylemiydi ama sırayla mutlaka evine götürür yıkatırdı herkes.
Bu görevi hiç üstlenmemiştim, hep başkalarına fırlatıyordum heyt be.
Perde, sıra örtüsü, öğretmen masası örtüsü olarak sıralanır. Şahsen kime kaldıysa pazartesi günü gururla getirirdi.
Sıra örtüsü ne ya bizde öyle bir şey yoktu. öğretmen masasının dandik bir örtüsü vardı sadece onu yıkatırdık perdelerle birlikte.
Dayanışma. Geçenlerde bir huzurevine gittim. Çarşaf, masa örtüsü gibi şeyleri yıkayıp, ütüleyip getiririm dedim. Onlar bana parasını ver dedi. Zihniyet değişmiş, sanki.
içinde bulunduğum nesil. ne güzeldi bir de kenarlarını tuttururduk kaymasın diye. öğretmeninkini de kim alacak diye sıraya girerdik.
Hala devam eden nesildir. 2020 de sıra örtüsü yok mu sanıyordunuz...
Hani , Hatta , Bazıları utanır kendine yedirenwz örtüyü götürmek istemezdi ya o ilk yıllar.
35 40 yıl öncesinin eylemidir,
tevellüt yoklaması şahane örtü bahane .
Mavi beyaz kareli masa örtüsüydü...

Ülke de mi yokluk vardı, başka Bi amaç mı vardı bilemeyeceğim...

Ama herkes okula bardak götürürdü sabahları ve okulda herkese süt dağıtılırdı...

ilginç gerçekten de...
matara ve beslenme çantası da götüren nesildir ayrıca, bizizdir.
büyüdü onlar.

artık mecliste devletin malı deniz yemeyen keriz oynuyorlar.
merdaneli makinede yıkatır getirirdin, büyük ataçlarla masaya tuttururdun.
çocukluğunda da olsa o dönemi yaşadığı için, günümüz koşullarına adapte olmakta sıkıntı çeken nesildir aynı zamanda.

(bkz: biz büyüdük ve kirlendi dünya)
Sabah sabah hüzünlendik.
Sanırım bir sezon bizim sınıfta da bunu yaptırmışlardı.

A.q biz de buna ek olarak perdeleri de veriyorlardı.

Annem hep isyan ediyordu evde.

Pis pis şeyler diye.

Sonra vazgeçtiler bu saçmalıktan.

Neden sıraya örtü a.q neden?

Ne anlamsız şeydi.
Sadece masa örtüsünü sırayla yıkatmazdık, kışın soba için sırayla odun getirirdik evlerimizden.