bugün

referandumda ortaya çıkan sonuçlardan bir tanesi. lise ve üniversite mezunları ise hayır ağırlıklı.

görsel

ipsos araştırma şirketi
(bkz: eğitim şart)
savunduğuna sahip çıkma oranıyla ters orantılı.

düşündürücü.

nicelik nitelik karşılaştırmasının istatistiğidir.
Maalesef bir gerçek.
dünyanın en güzel mesleği muhalefet etmektir. ter akıtmadan yapılanı eleştirir durur, egonuzu tatmin edersiniz. ter akıtanı da cahillikle suçlarsınız.
bir de tüik'in, ysk'nın bile elinde olmayan istatistiki veriye nasıl ulaşıldığını merak ediyorum? bu öngörüye nasıl ulaştınız? yoksa evet diyenlerin hepsinin diplomaları yok hükmünde midir? elinizde hayır diyen ilk okul mezunlarına dair bilgi var mı? sadece içinizdeki seçkinci egonuzun ütopyasını mı paylaşıyorsunuz?

baas gibi bir rejim kurulsa ne kadar çok mutlu olacak insan var değil mi?
kıyı şeridinde oturanlar hariç kimse oy vermesin...

bu paketi CHP getirse, hayır diyenlerden kaç kişi hayır demeye devam ederdi?

çok merak kediyi öldürür;
kimse yoğurdum ekşi demez.
herkesin kabul ettiği bir gerçektir.

şimdi ben buna farklı bir açıdan bakmak istiyorum. günümüzde büyük çoğunluk en azından lise mezunu. yani ilkokul mezunu olan kişiler yaşları büyük, eski dönem insanları. daha doğrusu eski dönemleri görmüş insanlar. bu darbeleri, koalisyon hükümetlerini vs. bu kişilerin okuma seviyesi düşük olduğu için olaya belki daha duygusal bakıyorlar ve olayları geçmişle karşılaştırarak değerlendiriyorlar. tayyip erdoğan da onların bu noktasını biliyor ve güzelce kullanıyor. onlara sürekli eski dönemler geri gelecek, ülke çok kötüye gidecek algısı veriyor. bu yüzden sonuç da bu şekilde oluyor.
ilkokul mezunlarının 1, lise mezunlarının 2, lisans mezunlarının 3, yüksek lisans mezunlarının 4 oyu olsa... hayat bayram olsaaa, insanlar el ele tutuşsaaa, birlik olsaaa, uzansak sonsuzaaa
üstte bir arkadaşın da dediği gibi kimin ne oy verdiğini nerden biliyorlar? ama burası türkiye belki de biliyorlardır, sonuçta ne olsa şaşırmam bu ülkede.
Kimin ne oy verdiği bilinmediğine göre, işleri çok kez algı yönetmek olan sözümona araştırma şirketlerinin verilerine inanmıyorum. Ayrıca, lise veya üniversite mezunu olsanız da demokrasinin öneminden sürekli dem vursanız da eğer istediğiniz şekilde sonuçlanmayan bir seçimin ardından hazımsızlık yaşıyorsanız problem sizdedir. çünkü, sürekli övüp durduğunuz demokrasiye güvenmiyor, saygı duymuyorsunuz demektir. Bu ülke 'dağdaki çobanın oyu ile benimki bir mi' diyenleri de gördü. yazık.
birine cahil diyerek, aşağılayarak eğitebileceğini sanan insan beyanı.

şansına dünyaya geldiği ailede, annesi babası koleje yollamış, özel öğretmenler dersler tutmuş, az buçuk para var imkan var okumuş bir şekilde, geçmiş starbuckslardan entry kasan tipler bunlar.

bu tiplere sorsan bırak yüzde 70 i yüzde 90 ı doğuda veya küçük yerlerde askerlik yapmadan, çalışmadan hayatını geçirmiş tiplerdir. doğacaktı bunun gibiler 10 çocuklu köyde bir ailede. izleyecektin bunu yazan tipleri hayatı boyunca. 15 yaşında bunu vereceklerdi kocaya, 20 yaşında hakkarinin dağına er olarak salacaklardı bunları izleyecektin sonra bu küçük einsteinleri.

einstein demişken sorsan okudun yazdın da , ne kattın dünyaya, ülkeye bir türk olarak? ne üretiyorsun?. yüzde doksanı sanırım en fazla özel şirkette yöneticiyim, babamın şirketi devraldım, bilmem nerde bankacıyım, öğrenciyim zart zurt derler en fazla. aynen sen ben gibi karı kız peşinde koşarlar, ellerinde bira 3-5 kişi kikirdeyerek muhabbet ederler, akşama fb gs maçı izlerler, recep ivedik yerine shutter island falan seyrederler en fazla.

diyarbakır' da polis ne yapar, hakkari'de asker ne yer ne içer, şırnak' ta öğretmen şu an ne halt eder? umrunda değildir bu paşazadelerin.

hatta az önce biten barcelona juve maçına bakmıştır veya whatsapptan erkek arkadaşıyla kız arkadaşıyla önce sen kapat muhabbetindedir bunlar. okumuş yazmışları da böyle yurdumun. nereden mi biliyorum? her gün muhatabız sizlerle lan. kimi kandırıyorsunuz?

'yüzde 70 eğitimsiz bunların yeaaa' diyene kadar git de eğit maçan yiyorsa o yüzde 70' i. gel iktidara adam gibi milli eğitimi düzenle. yoksa sen starbuckslarda ciks mekanlarda kakara kikiri yaparsan, feto gibiler, bilmem ne cemaatleri gibiler, cüppeli gibi tipler okul da açar, yurt da açar f16 yla kafana bomba da yağdırır, o cahil vatandaşı oyuncak gibi oynatır hamur gibi yoğurur sen de ağlarsın böyle. bas git şimdi.
birader kısmen haklısın da okumamış aç adam 10 çocuk yapıyor. o adam da bu konuda haklı. koçun bile kaç oğlu var.. - muhtemelen 2 ya da 3tür bilmiyorum- eğitimsiz insanın benim hayatımda söz hakkı sahibi olmasını istemem.

eğitimden kastım üniversite okuması değil. ama hayatı boyu köyünden dışarı çıkmamış birkaç kilometrekarede 60 senesini geçirmiş adam da benim yerime karar vermesin bi zahmet.

kolej eğitimi almış şanslı çocuklardan da değilim. Starbaksa da ömrü hayatımda gitmedim. Bir kahve kaç paradır bilmem. izmir'de üni okuyorum. ikinci öğretim okuyup sabah 9da iş başı yapıp it gibi çalışıyorum. işçi babanın iki evladından biriyim.
eğitim her şekilde olur. hiç okula gitmesen de aklın varsa, çevrenden duyduklarını filtreleyerek birçok şeyöğrenebilirsin. hele bugün, sadece youtube´daki belgesel videolarını izleyerek, hiçbi diploman olmasa da, herhangi bir konuda uzmanlaşarak o konuda ders verebilecek hale gelebilirsin.

günümüzde eğitimsiz olmak, hiçbi zaman olmadığı kadar affedilemez bir konudur. ben youtube´dan bakarak çikolata yaptım, bana bu harikaymış bunu nerden aldın, dediler.

ilgi olcak ilgi.

yoksa artık internette dil öğreten sayfalar var, 6 aylığı 20 euro almanya´da. heves et, 3 yılda 7 dil öğrenirsin.

bugün eğitimsiz olmak affedilemezdir. ve smartphone, manitana zikinin resmini göndermekten çok başka işlere de yarar.