hertürlü yaralanmalarda veya hastalık durumlarında h/y'* ye -doktor da olsa sivil vatandaş tarafından da olsa- enn önce başvurulması gereken müdahaledir.

ilk yardımın enn önemli aşaması tyd yani temel yaşam desteğidir. yani eğer h/y nefes almıyorsa, solunumu ve/ veya bilinci yoksa derhal temel yaşam desteği uygulanması gerekmektedir.

değerli sözlük sakinleri tyd nin ne denli mühim olduğuna adınız gibi emin olabilirsiniz, ne olursunuz en yakın zamanda ilk yardım dersi alın ; ücretli de olsa halk eğitimden de olsa..

küçük bir faydasını anlatıp bırakacam, tyd yi anlatmıcam hayır , bizzat kendiniz öğrenmelisiniz.

bana bu dersi veren polis abim anlatıyor :

--spoiler--
beyler bu dersi geçenlerde emniyetten bi birimimize de verdik. size öğrettiğim gibi yetişkinlere, çocuklara ve bebeklere (!) ne şekilde temel yaşam desteği yahut ilk yardım uygulanacağını anlattım. aradan kısa süre geçti ki biri aradı beni, açtım, adam ağlamaktan konuşamıyo.. abi ne oldu diyorum, allah senden razı olsun diyo başka bişey diyemiyo. neyse birkaç dakka sonra sakinleşti anlatmaya başladı:

" kardeşim ben falanca birimden polis memuru falan filan. dün iki aylık bebeğimiz ben eşim ve diğer oğlumuz evdeydik. bebeğimiz abisinin bilyesini yutmuş boğazında kalmış annesi farketti bebeğimizin mosmor kesildiğini. öyle bir telaşa ! kapıldık ki anlatamam. annesi alıyo kucağına ben alıyorum.. elimizle ağzından çıkarmaya çalışıyoruz falan nne çare.. şoktan zar zor kurtulup aklıma ilk yardım dersi aldığım geldi. hemen bebeklere uygulanan pozisyonu hatırladım; boğaza yabancı madde kaçması durumunda ne yapmam gerektiğini: bebeği sağ el üzerine yüzüstü alıp sağ dizim üstüne kafası aşağıya bakacak şekilde koyarak iki parmak ile ( işaret ve orta parmak) sırtına tatlı sert ileriye doğru vurmak.
kardeşim allah senden razı olsun binlerce kez... "
diyerek kapattı telefonu.
--spoiler--

arkadaşlar bir hafta kadar orta düzeyde ilkyardım eğitimi alarak hayatınızda bir kere dahi olsa birinin hayatını kurtarabilirsiniz. işte o zaman kahraman olursunuz ve en önemlisi de basit bi müdahale gerektiren konuda mal gibi kalarak ömür boyu vicdan azabı çekmezsiniz.

saygılar..

edit: temel yaşam desteği:
- yetişkinlerde önce 30 kalp masajı 2 tam nefes vermektir.
- çocuklarda 2 tane yarım nefes ve 3o kalp masajıdır.
- bebeklerde önce 2 ağız dolusu ( ciğerden değil bakın ağız içindeki hava sadece) nefes ve kalp masajıdır.
bu önceliklerin sebebiyse, yetişkinler genelde kalp sistemiyle alakalı olarak tyd kapsamına girer, çocuk ve bebekler ise solunum sistemiyle alakalı..

afiyetle yaşayın.
Hayat kurtarır.
ilk olmasıdır.
ihtiyaç duyulduğu takdirde doğru müdahale yapılmadığında "son yardım" olması durumunda önemi daha iyi anlaşılacaktır.
ülkemizde pek önemi yok. karga tulumba adamı şekilden şekile sokup öldüren insanlarımızı gördü bu gözler.

iyi günler.