bugün

çaresizce seyirci kalmak, olayı içinden çıkılmaz hale sokmaktır. iyi niyet bir tek bu konuda sökmez.
denizde ingilizce bilmek değil yüzme bilmek can kurtarır. akıp giden günlük hayatta da ilkyardımı bilmek aslında her bireyin can simididir. çünkü her an bir sevdiğimizin ilkyardıma ihtiyacı olabilir. saniyelerin önemli olduğu bir yaşam savaşında en büyük mükellefiyet ilkyardım bilgisine haiz olmak olmalıdır.
her ne kadar zor olsa da müdahele etmemeyi gerektirir. çünkü ilk müdahale hayat kurtarır derler ama aynı zamanda hayat da karartabilir.. lütfen kimse doğru olduğundan emin olmadığı bir şey yapıp bir başkasının hayatını karartmasın.
bazen ambulans çağırıp sakince beklemek en iyisi olabilir.
sağlık alanında çalışıyor olmama rağmen ilk yardım yapmakta mutlaka temkinli davranırım, ki iş bir insanı sağlığı için yardım etmek ise öncelik insana zarar vermemektir. ilk yardım gerektiren vakalar oldukça basit olabildiği gibi çok komplike vakalarda olabilir, hesaba katmanız gereken birden çok ayrıntı barındırabilir, bu nedenle emin olmadan hareket etmemek gereklidir. ama ne yapacağınızı bilmiyor olmanız birşeyler yapmanıza engel değildir. hiçbirşey bilmiyorsanız, yapmanız gereken hakkında kendi açımdan en akıllıca olanını söylemeye çalışacağım.

112 yi arayın, 112 de telefon başında çalışan kişiler santral memuru olmayıp nöbetleşe çalışan sağlık ekipleridir, bugün telefona bakan yarın vakaya bakar, 112 istasyonları tek hat değildir ve telefon başında en az 2-3 kişi çalışmaktadır. bu nedenle bir olay bildireceğinizde hastanın durumunu anlatıp yapabileceğiniz herhangi birşey olup olmadığını mutlaka sorun ve hastanın durumunu bütün ayrıntılarıyla anlatmaya çalışın, verilecek her türlü bilgi hasta için bir artı oluşturur. diğer bir önemli ayrıntı, ihbarı verdikten sonra 112 yi aradığınız telefonunuzu meşgul etmeyin, bir yakınınıza veya birilerine ulaşmak istiyorsanız başka telefon kullanın, başka bir telefon yoksa ekip gelinceye kadar telefonunuzu kullanmayın çünkü, ilk yardım ekibinin adresi bulmakla ilgili sorun yaşaması durumunda tek irtibatı sizin ihbarı yaptığınız telefondur. aynı zamanda malesef ki ülkemizde yığınla sahte ihbar yapılmakta ve bir başkasının hayatı hiçe sayılmakta.
ilk yardım kursunun ilk dersinde hayat öpücüğünü bir genç kızın dudağına abazan bir şekilde yapışarak yapmaya çalışan gençin yediği dayaktan sonra, kursa tekrar gitmemesinin sebebidir.
hiç bilmiyorsa mazur görülebilir. zira çat pat bir şeyler duymuş görmüşse denizden boğulmak üzere çıkarıldığınızda suni tenefüs yaptırma heveslisi birinin öpücükleri eşliğinde canınızı teslim edebilir üstüne de yukarılardan bir yerden cesedinizin saatlerce öpüldüğüne tanık olabilirsiniz.