bugün

"türkler bir milyon ermeni otuzbin kürt öldürdü" diyecek kadar bilgili(!) olan orhan pamukyan pardon orhan pamuk'un bir kitabındaki akıl ve bilgi dolu(!) cümlesi dolaysıyla tarihci ilber ortaylı dan yediği ayardır.

Orhan Pamuk un bir kitabında "imam ikindi namazı saatinde caminin balkonuna çıkarak ikindi ezanını okudu" şeklinde bir cümle geçmesi üzerine ilber Hoca dan aldığı ayardır.ilber Hoca şöyle ayar vermiştir;
1. namazın saati olmaz vakti olur. saat ve vakit ayrı kavramlardır.
2. Minarenin balkonu olmaz şerefesi olur. üstelik ezan şerefeye çıkarak değil içeriden okunur.
3. Ezanı imam değil müezzin okur.

el-edit: niye eksiliyosunuz canlar?haksız mı sayın ilber hoca?bu adam edebiyatından dolayı nobel aldı diyosunuz,böyle bir edebiyatla mı?pamuk prenses ve yedi cüceler tipi bi masal yazsan böyle cümle kurulmaz ulan.
sanırım orhan pambık pardon pamuk un içinde bulunduğu durumu şu başlık gayet güzel anlatmaktadır.

(bkz: yer yarılsa da içine girsem denilen anlar)
"kimse götten yemiş profesör edasıyla etrafta dolanmasın" lafının kibar, dolaylı ve fena şekilde ayar halidir.
Orhan Pamuk un pek iplemeyeceği cümlelerdir.Zira ilber Ortaylı türkiye cumhuriyeti nin resmi tarihini öğreten bir adamdır.Yani devlet in adamıdır.Bağımsız bir adam orhan pamuk u daha çok korkutabilirdi.
(bkz: #1119080)

(bkz: #902876)

(bkz: aramaya inanmak)

bir de istatistik yapmış. ne tuhaf.
abartılmaması gereken saçma sapan bi olay.iki-üç tane saçma ayrıntıyla verilen gereksiz bir cevap ve girilen aptalca polemik.
ilber ortaylının bir din alimi olma yolunda gittiğini gösteren cümlelerdir.
genel kültür yoksunu orhan pamuk'a iyi gelmesi dilenen ayardır.

ikindi namazı, müezzin falan... bunları bilmek için dindar, günümüz türk insanının fikrine göre "yobaz" olmanıza gerek yok. bu ülkede bunları herkes bilir, genel kültürdür bu. bilmemek için 24 saat evden çıkmamanız, kendinizi her şeye kapatmanız falan lazım.

nobel ödüllü yazarın "cami balkonu"na çıkarak ezan okuyan "imam"ı da dandiktir, evet. nobel ödüllü adam böyle bir şey yazmaz. bu bilgiden, birikimden yoksun adam istediğini yazsın, ne olur mna koyim? pambık şekerleri "bırakın yea saçmasapan" demeye devam etsinler.
türkiye tarihindeki arızalarla yüzleşmemiz gerekir. bu tarihi kutsamadan ya da yerin dibine batırmadan...
kimsenin kimseye ayar vermesini ummadan...
ama o. pamuk, evet, bazen fazla hızlı, yersiz güvenli yazıyor. kendisini gözlemlese iyi olur.
(bkz: kelime oyunu)
bırak da onu edebiyatseverler sorgulasın, tarihçiler değil.

Ayar diyorsunuz da, şerefe zaten minare balkonudur. Vakit-saat aynı kelimelerdir. Bayılıyorsunuz kalıplaşmış kelimeleri kullanmaya.
Belki de Orhan'ı sevememe sebebiniz bu; onu anlayamamanız. Hadi siz biraz daha sunay akın, elif şafak hatta daha çok idrak edebilmeniz açısından pucca falan okuyun. Orhan sizi aşar.
Çekemiyor oluşunuzda Nobel ödülü almasının payı da olabilir mi?
Sadece yazarın eserindeki bir cümlelik kısıma yapılan haklı bir eleştiri olarak algılanması gereken eleştiridir.

Ancak bütünüyle yazarlığına bir eleştiri de bulunmak için akademi de "içerik analizi ya da çözümlemesi" denilen bir yöntemle en azından son yazdığı üç kitap üzerinden yapılmalı ve sonuçları ortaya konulmalı.

Evet ilber Ortaylı bu cümledeki eleştirilerinde haklı. Söyledikleri son derece doğru ama tek bir örnekle Türkçe'yi bilmiyor demekte akademik üsluba uymaz, nesnel değil öznelliğe yaklaşır.
Ayar mı? Ben daha çok çekememezlik ve kıskançlık görüyorum. Böyle biri nasıl Nobel alırmışmış, çamur at izi kalsın tabii.

ilber hadi dedecim hadi, iyisi mi sen Osmanlı saraylarındaki entrikaları anlat. Bazen de tarihçi halinle bilime soyun. Sonra jeolog kankin celal şengör de tarihi felan anlatsın bize. Çarpık ilgi alanlarınızla orhan'ı kötülemek neyin nesiyse.

Edit: üzgünüm ama sizin Hayattaki tek başarınız sözlükte istatistik kasmak olacak. Uyduruk edebiyat dergilerinde bile yazamayacaksınız. Köşede ağlayın. *
Sizin karın ağrınız sadece orhan'ın politik düşüncelerinden ötürü. Yanlış bir şey yapsa da üstüne çullansak diye fırsat kolluyorsunuz. Acınası bi gülünçlüğünüz var.
La sen ne anlarsın böyle tartışmadan git kürt güzellemesi falan yap boşver bu işleri.
ben burada yazdığım götü boklu iki satır yazıda bile aman imla hatası olmasın, aman yanlış kelime yazmayayım, aman kaynaksız bilgi paylaşmayayım diye yırtınırken, "ormonoloro oldordok" dedi diye yemlenen, kendi kültürüne bu kadar yabancıyken bile ekmeğini yiyen pambık efendiye verilmiş efsane ayardır.

edit: üzgünüm ama benim istatistik kasmak gibi bir derdim hiç olmadı. eksi karma kasarak da yetki almadım. ben hayatım boyunca neyi doğru gördüysem onu söyledim. yanlış bildiğimi de düzelttim. öğrenmeye çalıştığım tek şey de kendi kültürüm. batı götü yalayarak aydın etiketi basılanları da allah bildiği gibi yapsın.
Orhan pamuk Türkleri soykırımcı ilan ettiği için verdiği ayardır.

Orhan pamuk edebiyatçı ve Ermeni meselesinin edebi bir yanı hiç yok.

ilber Ortaylı ise tarihçi. O dönem yaşananlar doğal ilgi alanı.

Orhan pamuk a Muhtemelen bu yüzden Nobel ödülü verildi.
orhan yamukyan denen vatan haini dümbüğün yediği ayardır.
Aklıma geldikçe gülerim; ilber'in ayar verdiğini sanıp kıskançlığını alenen vurgulanmasına.
o böyle yazdı ya, Nobel komitesi şu an yeniden toplandı...

Ya ilber Git celal şengör kankanla televizyon programlarında lak lak et, zaten bi edebiyata el atmadığın kalmıştı. En son bilim adamlığına soyunmuştun da.