bugün

sagopa kajmer - kolera ikilisinden ruhlara armağan edilen albüm. sen çok yaşa! ben her gün ölüp ölüp dirilirim. albümden enfes bir şarkı ile devam edelim;

(bkz: süper ikili);

https://www.youtube.com/watch?v=c1PBXvDg_as
ölümü başucunda ağılayıp onu geri yollayanlardanız biz. tek başarabildiğimiz şu; hayat acılarımızı saklamak kendimize. göstermemek yenilerine. bütün gece ağlamak, yeniden unutmaya söz vermek. bir sigara takip eder bunu, bir içki. kadehte durduğu gibi durmaz bizim içimizde de. coşarız bir süre güleriz, sonra… sorma sonrasını. neye elimizi atsak ‘piç’ ederiz. bir tek sevmeyi, âşık olmayı başarabiliriz ama aşk bu kucağını açınca gelmiyor sana. omuzlarımızda taşıdığımız anılar var, sırtladığımız acılar. bakıp da göremediğimiz mutluluklar. ne yapıyoruz biz? kimiz, ne için varız. neden ‘biz’iz. olmuyor, yazamıyorum bu akşam, her şey karmakarışık.
düşünüyorum da neyi düşünüyorum bilmiyorum. senden bahsetmek istiyorum uzun uzun. sayfalar doldurmak istiyorum. çünkü ‘aynı’msın sen benim. seni anlatırken kendimi anlatıyorum aslında. bahsederken gözyaşlarından kendi gözyaşlarımı düşünüyorum. senin acın benim acım oluyor, benimkiyle birleşiyor kocaman bir yumrum gibi kalıyor içimde. ‘biz’im acımız oluyor adını ‘biz’ koyuyorum. sen ben oluyorsun, ben sen. zaman kavramı yok oluyor zihnimde. yer zaten yoktu. şehirler ikimize de dar geliyor, hatırlıyoruz hatırlamak istemediklerimizi. soruyorum kendime ‘ nasıl çıkarsın süslenip?’ en son süslendiğinde tek edilmeye gitmiştin. seni düşünüyorum nasıl düşünürsün istanbul’u seni yutacağını bile bile. şehirlerden bile acı çekmeyi beceriyoruz biz kaldı ki acılarımızdan yana kanamayalım. dinledikçe seni, ben oluyor bütün hikâyeler. hayatlar aynı oluyor birbirinin. başroller de aynı senaryolar da. değişen ne peki şimdi? çok şey var kaybettiğimiz. benliğimiz var onlarla giden, aşkımız var parça parça olan, gözyaşlarımız var her gün döktüğümüz, mesajlarımız var silmek isteyip silemediğimiz ve izlerimiz var bedenimizde onlara ait olan. her yerden çıkabilecek acılarımız var. ellerimizde sıcaklıkları var. ama yine de; yeni umudumuz var, benim için ‘var’sın senin için ‘var’ım. hevesimiz var. boş sayfalarımız var doldurulacak ve en önemlisi kalbimiz var sökük içinde olsa da yamanabilecek.
11.07.07
00,12 *
üsküdar iskelesi buluşmaları, kız kulesi, deniz kenarı,
bize tanık kırmızı araba,
istiklal caddesi öpüşmeleri,
vedasız vedalar,
serserim benim deli dolu sevgilim; ikimizi mi anlatır?
"biz" olabilmek.
sadece susarak özlemek.
sagopa kajmer ve kolera ikilisinin ilk düet albümüdür. ikincisi ise 07.06.2010 taihinde çıkacak olan bendeki sen albümüdür.
(bkz: bendeki sen)
her şarkısı ayrı güzel olan sagopa kajmer klasiğidir, kolera da hediyesidir.

özellikle:
(bkz: gam tozu ve dünyanın ninnisi)
(bkz: yarım gönülle bir öpüş)
(bkz: ezginin günlüğü)
(bkz: gemi)
ben bu yazıyı sana yazdım başlığıdır. tanrım bana bir işaret gönder.**
(bkz: ikimizi anlatan bir şey)
bir birinden güzel sagopa kajmer şarkılarının olduğu albüm. bu albümden sonra daha bir kasvetli daha bir arabesk olmuştur sagopa. (bkz: ya vurucam ya asıcam kendimi)
sagopa kajmer'in divan edebiyatı nazım biçimlerini kullandığı muhteşem albümü. nazım biçimleri olarak kaside, gazel ve mustezat kullanmıştır. farsça tamlamalarla birlikte enfes bir albüm çıkarmış bulunmaktadır. hayranlarının bekletilerini fazlaca gidermiştir. eyvallah sago&kolo!
taaa sene başında piyasaya çıkmasına rağmen daha yeni aldığım 21 şarkılık albüm. hoş olmuş, güzel olmuş, kolera kendini aşmış.
sadece müziklerin bulunduğu 2. cdyle beraber albümün 22 ytl olması pahalı olduğundan olsa gerek bayiilerde 2.cd olmadan 12.5 liraya satılan albüm.
intro adlı parça ile başlayıp outro adlı parça ile biten,

21 şarkıdan oluşan orijinal piyasa fiyatı 22 ytl olan albüm..

(bkz: ne bilirsin)
(bkz: satranç)
koleranın müthiş perfonmansıyla sagonun herzamanki harikalığı ile defalarca dinlettiren albüm.

diğer albümlerine göre biraz sönük kalan değişik tatda bir çalışma. süregelen sago pesimistliğine pek rastlanmıyor, vurucu sözler ise romantizma albümüne göre daha az gibi ama sago dur dinlenir orası ayrıdır. ayrıca ilerde bu entrye edit düşüceğimde kesindir çünkü sago şarkıları dinledikçe değer kazanır.
20 saattir aralıksız dinlediğim albüm, yaw harbiden "sago yine yapmış"
sago yine yapmış dedirten albüm. dinliyorum, içmeden sahoş oluyorum öyle birşey yani.
(bkz: gam tozu ve dünyanın ninnisi)
(bkz: kendim için)

bakılıp dinlenesi şarkılardandır...
mükemmel nakaratlara sahip albüm.türkçe rapin gelmiş geçmiş en iyi albümlerinden biri olmuş.kolera sagonun seviyesine yaklaşmış ve hatta ne bilirsin gibi parçalarda sagodan daha üstün olduğu görünmekte.hemen hemen her şarkıda ayrı bir tat ve ayrı bilr güzellik var.her şarkı sabah akşam dinlenecek kalitede.sagopa kajmer romantizma albümüyle beraber kapasitesinin altında işler yapmaya başlamıştı,kafile hayal kırıklığıydı ama en güzel parçalarını bu albüme saklamış,hiç beklemediğim kadar kaliteli bi albüm sadece rap dünyasını değil müzik dünyasını sallayacağından eminim.featlere gelince çok az sayıda feat var,böyle olunca kaliteli mclerle featler beklerdim,düetlerdeki isimler sagonun ve kolonun gölgesinde kalmış olmamış.beatler mükemmel ve albümün güzelliğinde de bu altyapıların payı çok büyük.albüm çok kalite olmuş darısı diğer rapcilere...
bugun itibari ile elime gecmis album. tabi ki bir romantizma & bir pesimistin gozyaslari kadar olmasa da iyi gibi duruyor. ozellikle ne bilirsin isimli sarkida kolera'nin sesi cok tatli geliyor.
mükemmel kelimesiyle eşdeğer albümdür.
şuan elime geçen müthiş albüm.....sabaha kadar dineyebilirim... ****
güncel Önemli Başlıklar