bugün

en insancıl duyguların yoğunlaşması sonucu ortaya çıkan eylem.

şimdi düşünüyoruz, sakal-ı şerif i ziyarete giden müslüman kardeşlerimiz bu "kutsal"ları gözleri ile aşk eder iken içlerinde patlayan duygu seline yenik düşerek camekanın arkasındaki kutsallara doğru ağlamaya başlıyorlar. bu kadar enteresan durum fazla çıkmaz insanın karşısına. yani hz muhammed için ağlamak onun insan olmasından kaynaklı ortaya çıkan eylemdir. sadece "insan". peygambere daha fazla kutsallık yükleyen müslümanlar yaptıkları eylemin ne kadar günah olduğunun farkında değildir. o bir peygamber. kendisi için ağlanması farklı durumlar oluşturuyor.

farklı bir pencereden bakacak olursak ben hiç allah için ağlayan insan görmedim. yani,

"ah allah'ım" diyerek gözyaşı döken bir insan yoktur. doğrusu da budur çünkü "allah" farklı bir kavramdır ve uğruna ağlanmayacak kadar mühimdir fakat hz muhammed'de aynı çizgide gösterilirken bizlere kendisinin kutsal hırkasına, sakalına, tüyüne bakıp ağlamak onu o gösterilen ve entegre edilen "kutsal"lıktan sıyırır.

ayıptır. peygamber için ağlanmaz. o kadar görüyorum çevremde hacca, umreye, kutsalları ziyarete giden insan var. hepsinin ağlarken fotoları, videoları var. çok ayıplıyorum.

p.s. hele hele facebook accountuma düşen, "kamerayı görünce ağlayan hacı" videosuna ise tek kelime bile etmek istemiyorum.
(bkz: hacı oldunmu sen hajım)
inancı olmayanların anlayamayacakları eylemdir. peygamberimizi düşünürken akıldan geçenleri ancak kendisi bilebilir. sana saçma gelen başkası için hayatın anlamıdır.
her müslümanın o şerefe nail olamayacağı kadar büyük ve güzel 1 eylem.
ayıptır.
(bkz: ağlamıyorum gözüme bir şey kaçtı)
hoş kaçmayacak eylemdir. zira peygamber efendimiz de ne fazla gülerdi ne de ağlardı. duygularını gayet yerinde ve ziyade gösteren aşırıya kaçmayan bir insandı. elbet ki sevilecektir ama insandan öte bir sevgi gösterisinde bulunulmasını emininim kendisi de tasvip etmezdi.
(bkz: fethullah gülen)
islamdaki şekilciliğin kanıtıdır.

(bkz: islamda şekilcilik)
insan hz muhammed i sever; dünya üzerinde yaşamış en iyi, en güzel insan olduğu için, bu güzel dinle insanları tanıştırdığı için...
ancak önce allah sevgisi gelir. allah a duyduğu şükran ve sevgi ile ağlayabilir insan; tabi ki gizli olmak şartıyla.
hz muhammet ancak onun kulu ve elçisidir. bu açıdan baklılınca hz muhammet i düşünüp ağlamak sadece gösteriş gibi görünebilir. bu sevgiyi gösteriş malzemesi yapmak, bütün gösterişlerin en aşağılığı olacaktır...
iş ve ekmek derdi peşinde olmayan karnı tok sırtı pek müminin bileceği iştir. Bana henüz öyle bir vahiy inmedi.*
Rabb(cc)'imin bana da nasip etmesini dilediğim olay..
Böyle bir günahkara böyle bir güzellik nasip olur mu ayrı konu ama, olursa da öyle de güzel bir şey olamaz ya..
hak teala(cc)'mın bana da nasip etmesini dilediğim olay.

ağlayamıyorum çok uzun zamandır. göz pınarlarım mı kurudu merak ediyorum. yazık bana.
helal olsundur o akan göz yasları içilesidir. dünya işlerine zahire kafa yorup , gözyaşlarını telef etmektense o gözyaslarını hayırlı yolda kullanmak demektir.
1,4 milyar müslümanın dünyanın en geri kalmıs ülkelerinde yaşadığı gerçeğine gözyaşları ile tepki vermek.
ahmakliktir.zira gunumuzde yasayan ve aci ceken o kadar masum insan dururken sonsuz huzura kavusmus birisi icin aglamak cok gereksizdir.zaten kendisine sorsaniz o da kendisinden cok baskalarini dusunmeleri gerektigini soylerdi.cunku kendisi dunyaya gelmis en sansli insanlardan biridir.
uğruna canlar feda...gülyüzünü bir kere görebilseydik.günümüze baktığımızda keşke burda olsaydında insanlığı bu gafletten boşluktan kurtarsaydın..'beni görmediği hala bana iman eden kardeşlerimi görmeyi çok isterdim' buyurmuştur...o'nu düşünürken ağlamamak mümkün mü? ona ağlamak sekilcilik degildir.o'na inanan direk olarak Allah'ada inanıyordur..böyle adlandırılmaması gerekir.
dam üstünde saksağan vur beline kazmayı tadında bir iddia.
de hadi git olum işine,denilesi irkinç düşün.