bugün

(bkz: zeitgeist the movie) * *
isa'nın yaşadığını kanıtlayan incil dışında başka bir delil varmıdır?
isa'nın yaşadığı iddia edilen zaman aralığında ya da daha sonraları akdeniz çevresinde sayısız tarihçi yaşadı. bunların kaç tanesi bu insanı kaleme aldı?

isa'nın varlığını savunanlar birbirleriyle çelişkili değildir. isa'nın varlığına kanıt olarak 4 tarihçi referans kabul edilir. genç pliny, suetonius ve tacitus bunların 3üdür. herbirinin bu konu hakkında yazdıkları en fazla birkaç cümleden ibarettir. ve yazılar "christus" ya da "christ" hakkında yazılmıştır, ki bunlar aslında isim değil ünvandır. "vaftiz edilmiş kişi" anlamına gelirler. 4. referans ise, sahte oldukları yüzyıllardır bilinen josephus'un metinleridir. ne yazık ki hala doğru kabul edilirler.

öldükten sonra tekrar dirilen, herkesin gözü önünde cennete yükselen ve ona bağışlanan mucizeleri gerçekleştiren bir adamın tarihi kayıtlara geçmesi gerektiğini düşünebilirsiniz. ama geçmedi, çünkü kayıtları incelediğimizde isa figürünün gerçekte var olmadığı açıkça ortaya çıkmaktadır.

ek not: belgeseli hazırlayan kişiler, hristiyanlığın, politik olarak empoze edilmiş bir latin hikayesi olduğunu düşünmektedir.

ek2: m.s.325 yılında roma hükümdarı constantine, nicea konseyini topladı. bu görüşmeler sırasında, politik olarak şekillendirilen hristiyanlık öğretileri kabul edildi ve bu tarihten sonra hristiyanlık adına kan dökülmeye başlandı.
isa'nin yasadigini kabul eden sadece incil degil ayni zamanda kur'an-i kerim'dir... dolayisiyla "isa yasamadi" dediginde islam'in da "logout" butonuna basmis olur kisi.
(bkz: THE god who wasn t there)
Kesinlikle yaşamıştır..aynen muhammed gibi. Eğer yaşamamış olsalar bu kişiler ve yandaşları nasıl bu kitapları yazıp 'tanrı' gönderdi diye insanları kandırsınlardı? Gerçekten çağlarına göre akıllıydılar sonuçta uzun çağlar boyunca bu yazdıkları kitapları takip eden kişiler olmuştur. Bugün bile hala yok olmadı o yazdıkları kitaplar ve düşünceler. Tebrik edilir hepsi.

(bkz: Bir sürü ancak bu kadar güzel yönetilebilirdi)
The root of all evil filminde richard dawkins'in bir papazı sıkıştırarak sorduğu sorudan ve aldığı cevaptan alıntı:

- Sizce isa gerçekten çarmıha gerilerek ilk insanın ve ondan sonrakilerin mevcut ve olası günahlarının cezasını mı çekti?
- Aslında hayır. Adem ve Havva incil'de sadece bir metafor ya da bir imge.
- O zaman isa, olmayan birilerinin olmayan günahları için bunu yaptı. *
- Sizce isa ölmedi ve gökyüzüne mi yükseldi?
- Kesinlikle evet.
- O zaman isa bir tanrı olarak hem kendisini cezalandırdı hem de bu cezadan ölmeden kurtardı. *
Bu şekilde isa'nın yaşamış biri dahi olsa iyi bir insan olmadığı açıktır. ilk örnekten sahtekar, ikinci örnekten de sado-mazoşist olduğu görülebilir.
embesillikte sınır tanımamak diye buna denir!
bir zeitgeist saçmalığı daha.
judas bile gülüp geçebilir.
ihtimal değildir, yaşamadığı zaten kanıtlanmıştır. (bkz: o hiç ölmedi ki)
5 yıl önce rüyamda görmüştüm. olum neyin kafasındasınız siz? adam dünyanın en büyük dininin kurucusu.
bir ateist arkadaşımla her zaman olduğu gibi kısır tartışmalarımızdan biri ama bu sefer o haklı çıktı şöyle ki:

ateist (a)- idealist filozof (i)

i: ya kardeşim ben de artık sana katılıyorum (haşa) bu allah yok.

a: hadi canım inanmıyorum v.s... (mavraları) peki doğru yolu nereden buldun?

i: isa yaşamamış baksana bence bilimsel kanıtı da yok.

a: ulan idealist filozof, bende adam gibi şeyle karşıma geleceksin zannettim; bunca yıl darwanist ateistim lakin senin gibi kusura bakma malını görmedim buna ben bile inanmadım isa'da yaşadı; atatürk gibi, sultan mehmed gibi, firavun gibi bu dünyadan bir isa bir yusuf geçti sende bokunu çıkardın işin hani...

i: ulan nasılda oltaya geldin, allah'a da inanıyorum peygamberimin tebliğ ettiği hak dine de...

sonrası malum küfürleşmeler severim bu ateist arkadaşı..

kısaca bu iddiaya ateistler bile güler geçer takmamak lazım...bu yahudi iddiasıdır, yahudidir bunlar normal.
“Hayat denirse tabi” gibi bir şey mi bu.
siyonistlerin inandırmaya çalıştığıdır.
Hz isa yasamasaydi su an 2 milyardan fazla kisi hristiyan olmazdi. Allah bu kadar cok kisiyi hristiyan yaptigina gore Hz. isa yasamis olmali.
eğer böyle bir şey varsa yahudiliğe bir şey olmaz ama hristiyanlık ve ona bağlı olarak islam otomatikman çöker.
Adam ben peygamberim bile dememiş.
Bana kitap iniyor, dediklerime tabii olun dememiş.
isa'nın kitabı yokki, Hristiyanlık iki yüzyıl sonradan Paul tarafından uydurulmuş.
Roma kaynaklarında ismi geçmediği için, ihtimal olmaktan çıkmış, gerçeğe dönüşmüştür. Hz. isa büyük ihtimal, bir mitolojik kahramanın o zamanki çağa uyarlamasıydı.. Mesela, hz. Muhammed'in atla gökyüzüne uçması da bir sümer mitiyle benzerlik gösteriyor. Dinler, mitoloji temellidir. Dinlerin mitolojilerden bağımsız olduğunu söylemek, safdillik olur.
Zeitgeist diye bir belgeselde izlemiştim.misirlilarin ,hintlilerin tanrılarıda bakireden doğmuş ,olmuş dirilmiş.