1. 1.
  ks. hyper text transfer protocol
  3 ... tamam guzel oldu
 2. 2.
  internet adreslerinin başına yazılan gereksiz bi kısaltma.yazmadan da sayfalar çıkıyo zaten...
  1 -1 ... kevin
 3. 3.
  internet sayfalarının başına yazılmadan da çıkmasının sebebi tarayıcıların o şekilde ayarlanmış olmasıdır.aynı biz yazmasak da arkalarda bi yerlerde 80 nolu portu yazdığı gibi

  http://208.109.20.72:80
  http://www.uludagsozluk.com:80

  uludagsozluk.com alan adına sahip (208.109.20.72:80 ip sine sahip) adrese http protokolünden, 80. porttan eriş.
  1 ... sofor
 4. 4.
  1990 yılından beri Dünya Çapında Ağ (WWW) üzerinde küresel bilgi girişimi için kullanılmaktadır.

  HTTP/0.9 olarak anılan ilk sürüm HTTP internet üzerinden ham verinin taşınması amaçlı, basit bir iletişim kuralıydı. RFC 1945 dahilinde tanımlanan HTTP/1.0, taşınan verinin meta-bilgilerini ve istek/cevap semantiği düzenleyicilerini içeren ve MIME ilgileri taşıyan mesajların taşınabilmesi gibi yenilikler ile bir önceki sürümü genişletmiştir. Yine de HTTP/1.0 hierarşik vekil sunucuların (proxy), önbelleğin, kalıcı bağlantı ihtiyaçlarının ve sanal sunucuların etkilerini göz önünde bulundurmada yetersiz kalmaktaydı. Ek olarak, HTTP/1.0 olarak anılan uygulamaların, tam olarak kesinleştirilememiş yöntemleri, birbirleriyle iletişim içinde bulunan iki uygulamanın kapasitelerinin tam olarak anlaşılması için yetersiz kalmakta ve bu sürümün bir yeniliğe gidilme ihtiyacını zorunlu kılmaktaydı.

  HTTP/1.1 olarak bilinen bu yeni sürüm, iletişim kuralının güvenilir bir biçimde uygulanmasında ihtiyaç duyulan dizisel gereksinimleri içermekte ve 1.0 sürümüne sahip iletişim kuralından daha güvenli olarak görülmektedir.

  Uygulamalı bilgi sistemleri, basit bir şekilde bilgi almaktan çok daha fazla uygulamaya ihtiyaç duyar. Bu uygulamalar arama, son kullanıcı arayüzünün güncellenmesi ve etkileşimli olarak bilgi girişi gibi işlevleri de gerektirmektedir. HTTP, bir isteğin amacının ne olduğunu anlatan bir takım açık uçlu yöntemler ve üstbilgi kullanımına izin vermektedir. Bir tekbiçimli kaynak tanımlayıcısı, yer belirleyici ya da kaynak ismi tarafından sağlanan kaynağa, bir yöntemin uygulanışını bildiren bir dizi kural üzerine kurulmuştur. Gönderiler, Çok Amaçlı internet Posta Uzantıları tarafından tanımlandığı ve internet postasında kullanılana benzer bir biçimde aktarılmaktadır.

  HTTP aynı zamanda, SMTP, NNTP, FTP, Gopher ve WAIS iletişim kurallarını destekleyen internet sistemleri ile kullanıcı istemcileri, vekil sunucular ve Geçitler arasında iletişim için özelleştirilmiş bir iletişim kuralı olarak da kullanılır. Bu haliyle HTTP, muhtelif uygulamalar tarafından sağlanan kaynaklara, basit hiperortam erişimine izin vermektedir. Günümüzde hayatın önemli bir parçası haline gelen internet, HTTP sayesinde her türlü bilgiye sorunsuz erişimi kolay kılmaktadır.
  2 ... hengame
 5. 5.
  - internet üzerinde html işaret dili kulanılarak oluşturulan web sayfalarının aktarılabilmesi için gerekli protokoldür. (metin aktarım protokolü)
  ... ditty
 6. 6.
  http, 80 numaralı portu kullanan protokoldür.
  ... serguzest
 7. 7.
  açılımı, hareketli metin aktarım protokolüdür. *
  1 ... sapanlavurbeni
 8. 8.
  http, standart olarak 80 nolu tcp portunu kullanır yoksa bunu kullanacak illa diye bir dayatma yok, boş bir tcp porttan da serv edebilir hizmetini.

  (bkz: https)
  ... rootz
 9. 9.
  (bkz: http://185.100.87.84)
  ... flashtvdekiyolcu