bugün

hiçbir yerden hatırlanmayan, aslında pek de akrabadan sayılmayacak kişilerdir.

genelde anne veya baba sorar evde o kişiyi ilk defa gördüğümüzde, "bu kim tanıyor musun?" diye. sonra bir de kızar 'nasıl tanımazsın halanı, teyzeni, amcanı, bilmem neni...'

e be adam yirmi iki yaşıma gelmişim, 22 yıldır ilk defa mı ziyarete geliyorsun eve?

edit: yazım hatası düzeltildi.
uzaktan akrabadırlar, bazen miras kalır bu insanlardan.
düğünden düğüne görülürler.
Büyük ikramiye vurması durumunda çevrede çokça rastlanacak tiplerdir.**
çok eskilerden arasında yaşanan problemlerin uzun süre çözülememesi sonucu uzak kalabilen akrabalardır. çocuklar uzak kalırlar birbirlerinden. bir yerlerde olmayacak şekilde tanışıp akraba çıkabilirler.
(bkz: dünya küçük)
bayramlarda insanı sorguya çekerler. hele ki üniversite okuyorsanız sıçtınız.

--spoiler--
kaça gidiyosun evladım sen şimdi?

mezun olunca ne iş yapacaksın?

zayıfın var mı?
--spoiler--
büyük amca*nın torunu. gibi.
anne: bak oğlum şukufe teyzen.
kurban kişi: ne teyzem?
anne: oğluum.. *
kurban kişi: hıı merhaba teyze.
x teyze: ne kadar değişmiş muaşşşallah aynı babası, kaça gidiyorsun oğlum?

şeklinde devam eder. durumdanda anlayacağımız gibi en son 3 yaşınızda gördüğünüz komşu, uzak akraba vs. kişileri 20 li yaşlarınızda olsanız bile hatılamanız istenmesi durumuna; hiç tanınmayan akrabalar sendromu denir.

bütün düğün, bayram ziyaretleri vb. yerlerde bu sendroma yakalanmanız mümkündür.
(bkz: dıdısının dıdısı)
tek çocuk anne ve tek çocuk babaya sahipseniz, pek de mümkün olmayan şeydir.
bu bayram tekrar ortaya çıkacak olan akrabalardır.
bayramlarda ''aa sen xx'in kızısın/oğlusun dimi? maşallah çok büyümüşsün, ben seni gördüğümde şu kadardın...'' cümleleriyle hayatımızda yer edinen insanlar.
Konuşacak bir şey bulamazsınız akrabadır ayıp olmasın diye saçmalarsınız bişeyler.
- anam sen ayşe'nin kızı mısın?
+ evet meraba.
- kız sen daha evlenmedin mi?
+ höö? ben daha yeni mezun olmuştum aslında, siz kimsiniz ya!?
garip bir şekilde tanınma korkuları vardır bunların. bir de babanızla olan samimiyetlerini size yansıtmazlar mı...

-tanıdın mı beni?

+hayır?

-ehehhehe salih amcanım ben...

+hmm. nasılsınız salih amcacım?

-iyiyim siz nasılsınız pezevenk kemal'in oğlu lannoldu beycim? hahahha nasılsınız diyo ya...

+hehehe... pezevenk kemal demek... hehe...

-piç seni!

+iç ses: noluyo ya?!
Akrabalar, akrep gibidir.