bugün

Var olmamayı istememektir.

Yaşamın kendi beklentilerini karşılamadığını düşünen ve artık yaşamanın dayanılmaz ağırlığını omuzlarında taşıyamayan yorgun bir insanın isteğidir. Yaşamın anlamı yoktur ve anlamsız bir hayat ise mutsuzluk, huzursuzluk yaratır bu da hiç doğmamış olmayı istememize neden olabilir.
yaşamaktan nefret etmek.
bir mektubu hak ettiğinizi gösterir.

(bkz: doğmamış çocuğa mektup)
tanrıya dendiğinde onu zorda bırakan cümledir.
hayatın o ağır yumruklarını yemiş dünyadaki birbirinden kötü insanları ve kötülükleri görmüş haksızlıklara uğramış haksızlığa uğrayanları görmüş.buna rağmen üzerinde sorumluluklar olan insanın istediği şeydir istediğim şeydir, keşke doğmamış olsaydım.
Hayatı boyunca dünyadan hiçbir keyif ve mutluluk görememiş tabiri caizse yaşamamış insan söylemi. Ölmeyi çok düşünür fakat ölmek çözüm değildir.
dünyada mahsur kalan insan beyânı. çıkış yolu var gibi, ama nerede?

(bkz: beyaz tavşanı takip et)
boşa koysan dolmayacak doluya koysan almayacak sonu olmayan bir karamsarlıktır. Elindekinin kıymetini, onunla mutlu olmayı bilmemektir.
Yanlış yerde yanlış zamanda yanlış kişi olarak doğmanın sonucu söylenen masumane isyan sözcüğü.
(bkz: tek dezavantajım varolmak)
intihar etmek ile arasında pek fark yoktur.
beyhude istektir, yine de bir keske be denir.
keşke hiç doğmasaydım.
ölümü düşününce yani 100 yıl ve üstü dahi yaşasak vakti gelince o soğuk, karanlık mezara girecek olma gerçeğini düşününce insan sürekli "keşke hiç doğmamış" olsam diyor. düşünün siz öldükten sonra yeni şarkılar çıkacak, teknoloji gelişecek, yeni kitaplar yazılacak ama siz göremeyeceksiniz. eş, dost, akraba herkes bir hiç olacak. çok sıkıyor insanı bunlar.
Cok anlamli gelen istek.
Her insanın aklında olan bir istek.
Ah keşke hiç doğmasaydım ne vardı bu dünyaya gelecek?
Davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş.