bugün

yıl başında hindi keserek kutlama yapan bir halkın mensubu olmaktır. bu halk öyle bir halktır ki, atasından görmediğini yabancıdan görmüş kendisine katmıştır ve yine bu halkın bir kesmi, kurban bayramında kurban keserek ibadet edenler hakkında ileri geri konuşmaktan geri kalmamıştır.

birinde hiç değilse sevaba ulaşmak amaçlanıyorken diğerinde amaç tamamen günü birlik eğlencedir.

başka da birşey demeye gerek yok sevgili sözlük.

edit: bu entry 02.01.2009 tarihlidir, altına girilen entrylerden 11 ay 28 gün önce yazılmıştır.
garip bir duygudur. öyle iki üç cümle ile tarif de edilemez. biz bu hindiyi niye kesiyoruz< diye düşünüyor insan. dünya üzerindeki herşeyde bir amaç güder zira insanoğlu. bundaki amaç ne diye soruyorum sonra niye tavuk değil de illa hindi sorusu geliyor aklıma.

ıspanak demir deposu diyerek ve popeye gibi ısmarlama bir kahraman yaratarak pazarlama dünyasını alt üst edenlerin bir oyunu olduğunu düşünüyorum sonra. birisinin elinde fazlaca hindi vardı sanırım ve satamayınca yılbaşında bunu kakaladı. başka akla yatkın bir ihtimal yok ki sözlük. şaşırdım vallahi.

portakallı ördek ve ağzına domates konulmuş bir domuz ne zaman girecek bizim adetlerimize ve kutlamalarımıza diye de soruyorum.
işin bir de dini boyutu vardır. küçük kıyamet alametlerinden biri de dinin aşındırılmasıdır, öyle bir zaman gelecek ki günah şeyler sevap olacak, yanlışlar doğru gibi görülecektir. doğruyu söyleyen de tıpkı bir atasözümüzde olduğu gibi dokuz köyden kovulacaktır. zira ben şu an dinimize uygun olmayan şeylerden bahsedeceğim ve antitezler bana yobaz yaftalamasında bulunacak eminim. bu da bahsettiğim kıyamet alametlerinden sadece birine örnektir.

her neyse hindi kesmek gayri müslim adetidir. islam kaynaklarına göre: Noel günü ve gecesinde, kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapan küfre girer.

şimdi birileri, 21. yy'da dahi böyle şeyler mi kaldı, dinler birbirine karıştı, küreselleşme ile sınırlar kalktı gibi onlarca şey söyleyecek. hadi canım oradan yobaz işte diyecek ama islamın kuralları kesindir ve bugüne kadar kur'an hala orjinalliğini sürdürebilmişse; bu, birilerinin aradan binlerce yıl geçti artık çağın gereksinimleri farklı, ne işimiz var islamın emirleriyle demediği içindir.

miladi takvime göre 1 ocak 630 peygamber efendimizin(s.a.v.) mekke fethinin yıldönümüdür, dualarla yad etmek dileklerimle...
kurban bayramında kurban kesmek adeti de türklere yabancı bir ırktan geçmiştir. Üstelik bu ırkın dini, dili(ibadette)kutsallaştırılıp devam ettirilmektedir. Bu salaklığın ayırımında olamayan halkın, başka bir yabancının adetini kendi adeti sanmasından daha doğal ne olabilir diye sordurtan başlık. Ayrıca iki hayvandan yatırılıp kesilen koyun, inek, deve, dana iken, kesilmiş olanı marketten alınan ise hindidir. Hindi öyle cümbür cemaat karnaval havasında kesilmez. Bir de kendi arap hayranlığının farkında olmadan, batı hayranlarına sataşmak kişiyi pek saftirik bir durumda bırakır.
hindi kesenleri eleştirip, löp löp etleri götüren halkın mensubu olmak daha beterdir.**
o yediğiniz etler ağaçta yetişiyor zaten.
bu başlıkta yanlışlık var bizden olanlar böyle bir davranış yapmazlar.yapanlar ise zaten bizden değildir.
"hristiyanliga saldiracam" derken kendi halkina saldiran bir aklin kendi kenarlarini kemiren dusuncesi.
halk bu; koyun kesiyor, horoz kesiyor, hindi kesiyor, kedi kesiyor, birbirini de kesiyor. bunun mensubu olmak icin ille kesmeye de gerek yok ki; kesmezsin, ama yine de halk'in parcasisindir.

ama ben biliyorum bu musluman kafayi neyin killandirdigini: kutlama kismi batiyor, hristiyan adetinin musluman adetleri ile ayni kefeye konmasi batiyor, bu hindi kesme hadisesinin isaret ettigi yilbasi'nda icilecek alkoller, girisilecek zina aktiviteleri, salyalarin birbirine karismasi, "butun gece icdik, bir kere bile namaz, allah demedik" muhabbeti, hepsi batiyor arkadas. beyin kendisi ile oyle bir kavga halinde ki, halki seytanin usaklari olarak gormeye basliyor, yabancilasiyor o mensubu olmakta sikinti yasadigi "halk"a.

saglikli degil, hic degil.
algda sorun var sanırım, tekrarlıyorum yılbaşlarında hindi kesilmez. Marketlerden hazır alınır bu bir, ikincisi hindiyi de abarttığın gibi kimse almaz. tavuk, dana eti, kıyma, kuzu eti daha çok tercih edilir. Normal günlerde de hindi tüketimi son derece yaygındır. eti lezzetli bir kümes hayvanıdır. Tavuk kadar sık tüketilmediğinden, yeni yıla ailemizle ve sevdiklerimizle birlikte girerken farklı bir lezzet soframızda olsun isteriz. Yukarıda da belirttiğim gibi, "hindi kesmek" takıntını mantık dahilinde açıklayabiliyoruz da, inandığın Allah'a neden kendi dilinde dua etmediğini, ezanı neden kendi dilinde dinleyemediğini açıklayamıyoruz. Özenti dediğin örneği, başka yaptığımız eylemlerle de sorgularsan ufkun genişleyebilir.
gündeme 11 ay 28 gün sonra tekrar gelmiş konudur, ilk entrynin tarihine bakmak kimsenin aklına gelmemiş olsa gerek, altına yardırmışlardır.

-ilk entry de hristiyanlığa saldırı olarak algılanan unsur nedir merak içerisindeyiz,

-bir insan yıl başında hindi kesilmesini garip buluyorsa illa ki müslüman olmak ve kurban kesmeyi bununla ilişkilendirerek anlatmak zorunda mıdır anlayabilmiş değiliz,

-ana haber bültenlerin de şen şakrak öten hindiler kesilmelik değil mi, biz mi yanlış anladık düşünmekteyiz,

-iş bu başlık polemik üretemez zira polemik kelime manası olarak bilimsel bir konu hakkında yapılan tartışmadır, belirmek isteriz.

not:böyle birinci çogul kişi olarak yazınca subjektif olmuyor, daha bir hoş oluyor hem de.
(#6909575)

arkadaşım hindi gökten bakire olarak mı iniyor soframıza. onun da canı yok mu. markette poşetin içinde mi doğuyor, birilerinin götünden mi çıkıyor pakette yoksa. o hindi kesilmiyor mu sonuçta. diğer bir açıdan bakarsak, genelde batı toplumlarında, amerekida insanların imkanı varsa ailenin anası hindiyi keser sofraya taze taze koyar. o yüzden burdaki hindi kesmek kavramını mecazen değerlendirmek, bir ritüeli hatırlatmak ve taklit edildiğini bildirmek amacı ile yazıldığı unutulmamalı.