bugün

klasik bir "zordur ama imkansız değil" durumu. herkesle iyi olmak, herkesle iyi anlaşmak bir hayli zordur. ama isteyen kişi bunu yapabilir. herkese aynı uzaklıkta ve yine herkese aynı yakınlıktadır. kimilerini bunu "sen yalakasın" şeklinde dışa vursa da, o kişinin hayattaki tek amacı herkesi ayrımcılık yapmadan kabul etmektir. kimsenin arkasından konuşmaz, kimseyi rencide etmez. ona göre her insan değerlidir. büyük bir başarıdır, zamanı gelince değeri anlaşılacaktır, ama umarım geç anlaşılmazdır.
gruplaşmaların arasında kalan her zaman ezilen ezilmesine rağmen hala her iki tarafla iyi geçinmeye çalışan insanlardır.
(bkz: ben)
iki çeşit insan türü böyle bir davranış sergilemektedir

1- gerçekten kimsenin kalbini kırmak istemeyen hatta bundan çok ürken.herkes şurda kardeş kardeş yazarlığını yapsın neden bu kavga deyip üzülen zihniyettir ki varsa elleri öpülesidir.

2- fazlaca olaylara dalıp arada kaynamaktan korkan kişidir.bana dokunmayan yılan bin yaşasın zihniyetinde öylece durmaktadır.
terazıyı dengede tutmaya çalışan insan modeli...
Belki de birçok kişiyi böyle tanımlamak mümkündür ancak karşınızdaki insan size uyuzluk yapmaya çalışıyorsa,sizi sürekli aşağı çekmek için uğraşıp bir de saygısızlık yapıyorsa herkesle iyi olmak zordur.
Hele bir de karşınıza bir grubu aldıysanız işiniz baya bir zordur.
Şunu hemen belirtmeliyim ki herkesle iyi olucam diye birçok açıdan kendini kısıtlamak yalnızca sahtekarlıktır.Kendisi gibi olmalı insan tutup da sırf iyi geçinmek uğruna sevmediklerini severmiş gibi yapmak ya da sevdiklerini de sevmemiş gibi yapmak başta kendini kandırmak olur.Sonucunda birçok açıdan çelişkiye düşer ve hata yapar.insan kendisi gibi olmalı.

Sonuçta iyi geçineceğin insanlar olacağı gibi kötü geçineceğin insanlar da olacaktır.Hiç geçinemeyeceği insanlar uğruna kendi gerçeklerinden vazgeçmek insanın kendisine yapacağı en büyük haksızlıktır.
çok faydalı bir uğraş içinde olan insandır.
en büyük faydasıda kendisinedir. gerginlik içinde olmadığından bütün fonksiyonları sağlıklıdır.
sağlam bir ruh hali gerektiren durumdur. insanlarla uğraşmaktan beyni nasıl dönmez şaşırtır.
herkesle iyi olmaya calışan insan, kişiliğinden ödün veren insandır. zira herkesle iyi olmak, mümkün olamayacak bir durumdur. ancak insanları anlamak ya da anlamaya çalışma çabaları takdir edilebilir. aksi halde, karşınızdakinin yanlış gördüğünüz davranışlarını da kabul etmek durumunda kalırsınız ki bu da psikolojik bir vakadır. kişi o an yanlış yapıyordur belki ve kendisi bunun farkında değildir. bu durumda ona yanlışını söylemek ve ona biraz zaman vermek mi doğrudur, ya evet sen de haklısın demek mi? eskiler ne güzel söylemiş "dost acı söyler".
(bkz: pollyanna)
nabıza göre şerbet veren,sorun istemeyen,insanlar tarfından iyi hatırlanılmak isteyen kişidir.
amacına ulaşması için biraz çaba göstermesi gereken insandır.
şöyle ki;
-tek kulağını sağırlaştırması
-tek gözünü kör etmesi
-beyninin tek lopunu da yemesi..

çünkü herşeyi gören, herşeyi duyan insanın bunu yapması çok zor..
gerçekte insanlarla uğraşmaktan bıkmış olabilecek insan modelidir.
farkında olmadan kendini sevmeyen, zamanla insanlardan daha da soğuyacak insandır.
gereksiz çaba içerisindeki insandır. sevilmemek onu çok korkutur. o yüzden sevilmek uğruna pek çok ödün vermeye hazırdır.
(bkz: aglamak istiyorum)
dikkat edeceğiniz gibi başlık herkesle iyi olmaya çalışan insan.
iyi olmaya çalışan insan...
buranın altını fosforlu kalemle çizer birkaç kelime bir şeyler söylemek isterim.herkesle iyi olan insan aslında yoktur,herkesle iyiyim dese külli yalandır.ona ''he de geç'' buna ''sen de haklısın'' de geç insanlarıdır bu tip insanlar.ilk başta kendi çıkarları doğrusunda kendilerinden ödün vererek pohpohperiliği görevini üstlenseler de zaman için napıyorum ben?ben benlikten çıkmışım abi deyişlerini muhtemelen bir iç haykırış olarak duyacaklardır.

sonuç itibariyle herkesle iyi olan insan yoktur,iyi olmaya çalışıp kendine azap çektiren insan vardır.

(bkz: pohpohlamak)
(bkz: he de geç)
başarılı olması için ölü insan olması gerekir.
(bkz: nabza göre şerbet vermek)
kimsenin kendisiyle kötü olmasını istemeyen insandır.
aynı ortamda bulunulduğu takdirde pencereden aşağı atılası insan modelidir. siz sevgilinizle ayrılırsınız sizin adınıza çok üzülür onun adına ayrı üzülür. siz başkasıyla çıkarsınız sizin adınıza mutlu olur tebrikler sunar. adamı çıldırtır.
'yavv bırak herkes kendi için üzülsün sevinsin sen niye harap ediyorsun kendini mal mısın' dersiniz ağlamaklı olur.
tam sopalıktır bunlar. genelde kızdır cinsiyetleri de. pollyannacılık oynarlar hayatla. uzak durmak lazımdır. sizden laf alıp başkasına götürür ara yapmaya çalışıp aksine bozarlar filan. şiddetle kaçınılması gereken insan modelidir. aman aman...
hayatında birçok hata yapıp, en büyüğünden en darbelisinden sonra aklını başına almış insanların olmaya çalıştığı modeldir. aynı zamanda 'ailenizden biri' olabilmiş yapmacık insanları da bu gruba sokabilmek mümkündür. bu tip insanlarda önce içtenlik aranmalı, bulunamazsa derhal yanlarından uzaklaşılmalıdır. çok bulaşık cinsleri de vardır. genelde sorunlu insan tipleri de bu modelde toplanabilir. eziklik psikolojisiyle hareket edip kafasından 'kimse beni sevmiyor' düşüncesini atamayan şahıslar da bu grupta sayılabilir.
kendinden fazlaca ödün veren insandır. ayrıca bu insan gereksiz bir çaba içerisindedir. herkesle iyi geçinmeye çalışırken belki farkında olarak belkide farkında olmadan çevresindeki birçok kişiyi de kırar aslında.
Belirli bir mesafe koymayı başararak herkesle iyi geçiniyorsa bir sorunu olmayan insan. Herkesle muhabbet edebilmek tamamen ayrı bir kavram olup bu insanın yapmak istediğini anlatmaz.
Eğer ikiyüzlü ya da karaktersiz değilse yapmak istediği şudur:herkesin derdini ya da hayatını o kişilerin kendi çerçevesine göre değerlendirerek* yardımcı olmaya çalışmak,kendini güzin abla gibi görmek*,her olayla ve kişiyle başa çıkabileceğini kanıtlamak. Fakat en önemli etkeni "iyilik" ve "iyi olduğunu kanıtlama" arzusu olabilir. Dikkat edilecek nokta da bunun ta kendisidir. Gerçekten iyi niyetli mi,yoksa bir şeyler mi ispatlamaya çalışıyor.
kronik empati krizlerinden mustarip hasta ruhlu kişilerdir. manik durumdan depresif hale geçişleri imkansızdır -neredeyse-. sinirlenmezler pek, ne versen yerler, etliye sütlüye karışmazlar. değişmez nitelikte pozitif nazar sahibidirler. süper anaokulu öğretmeni olur bunlardan.

- berk yapma evladım! bak şimdi kırılacak...
+ kırılsın anuna goyim! babam dediki eşek yüküyle para veriyoruz kır dök amk dedi.
- anlaşıldı babanla konuşucaz...seni seniii...
+ bi de şey dedi, anneme derken duydum; kreşin aylık ödemesini arabanın bagajına zor sığdırıyorum ne pahalı lan bu sittimin kreşi dedi.