bugün

Tam baş belası olan bir durum insanları kırmak istemiyorum.Kötülük olsun istemiyorum hayır diyemiyorum.Boktan bir durum.Bir süre sonra bunalıyorum.Artım diyorum evet söyleyeceğim.Bir şeye istemiyorum diyorum bu kez de sen çok değiştin, sana bir haller oldu diyorlar. Gerçekten kelimenin tam anlamıyla boka batmak.
Karşısındaki insanı sevmesede üzmek istemeyen merhametli insan özelliğidir. Bu kişiler işini gördüğü kişiden ilk defa bir şey rica edişlerinde reddedilirler.
Taviz vermektir.
Ben diyemezdim arkadaşımın annesinin bir lafından sonra hayır demeye başladım alışkanlık oldu hep hayır diyorum.
şahsınızca hatırı geçen kişilerin sizin ile olan yakinliklarini sizin aleyhinizde kullanarak, ricalarini tacize cevirmeye basladiklarinda basa gelen hadise.

üzülmesin gönül koymasin diye sineye cekiyosunuz her baskiyi, onunla tanismis olmaktan ve onu hayatinizdan cikaramamaktan nefret ediyorsunuz. kisiliginiz hasar aliyor. kendinize sayginiz azaliyor. ta ki film bi yerde kopana kadar. film kopunca da bir canavar oluyorsunuz. canavar olmadan hayir diyebilin. (gerçi ben hala diyemedim, ama dicem, demeliyim)
çok kötü bir şeydir hayır diyememek.
insanların kırılacağını düşünürsünüz.kendi zararınıza olsada hayır diyemessiniz.ama işin içinden siz zararlı çıkarsınız.her şeye evet dememek lazım.sonuçta sana bir şeyden dolayı üzülüp-küsecek kişilere hayır demek.senin zararına olan davranışların önüne geçmektir.
Çağımızın en büyük problemlerinden birisidir. Karşı taraf kırılır, üzülür diye kendimizi kırıp üzüyoruz haberimiz yok. Hayır demeyi öğrenmeliyiz.
en büyük kaybetme başlangıcıdır hayır diyememek...
tükenmektir. Yavaş yavaş, ağır ağır erimektir. Başı aşağıya bakarak yürümektir, hayır demediğimiz kişilerden hayır cevabı alınca kırılmak ve yavaş bir şekilde hayır demeyi öğrenmektir.

Hayır güzel bir cümledir. Kendinizi tüketmeyin çünkü ben tükendim.
mutsuzluğa davetiyedir. mutlu olabilmek için en önemli şeylerden biri hayır diyebilmektir.
insan'ın kendisinden ödün vermesidir.
ilişkileri kolaylaştırıyormuş gibi görünsede aslında kötü'ye sürükler.

Bazı insanlar bu durumdan yararlanıp aptal yerine koyar, kullanır. Hayır dediğinizde ise normalde verecekleri tepkinin 2 katını verirler, çünkü hep kabullenmenize, evet demenize o kadar alışmışlardır ki; adeta kalleşlik yaptığınızı düşünürler.
Yerinde ve zamanında; "hayır" demeyi öğrenmeli insan.
biraz da karşı tarafın suçudur aslında hayır diyememek. dostunuza, sevdiğinize, sizin sevmediğiniz, onun sevdiği bir şeye hayır deme cesaretini bulup söyleyince, onun size bakış açısı; sevmediği bir şeye hayır demeyi biliyor aferin değil de, gönlü kırılıp, sizi içten içe sorgulayıp, demek öyle ha tarzında triplere girebiliyor. bu yüzdende aslında normalde, gayet hayır demeyi bilen insanlar, çekiniyor hayır demeye.
hayır. oh bee dünya varmış.
baskı sonucu kaybetme korkusuyla kendinden ödün verme.
hayır diyemeyenler genelde sevilmeme korkusu içinde olanlardır. hayır derlerse kendilerine olan ilginin yok olacağını düşünürler. sevgi bulamama veya mevcut sevgiyi kaybetme olasılığı hep tepede asılı kılıç gibidir.
insanın kendinden taviz vermesidir.
Aslında istemiyorsundur ama sırf kırmamak için kabul edersin durum ilerledikçe öz saygı da kaybedilir maalesef. Hayır demekten korkmayın...
Kaba olmamak uğruna insanın kendisini heba etmesine neden olan durumdur..

çevreniz tarafından iyi biri olarak anılabilirsiniz. lakin bu durum zamanla yorar insanı. bazen sevdiğiniz biri için iyilik yaptığınızı düşünürsünüz ve mutlu olursunuz, bazen de sevmediğiniz biri için birşey yapmak zorunda kalırsınız ve bu sorumluluk duygusu canınızı sıkar. hayır diyemediğiniz için belli de edemezsiniz. zamanla ikilem ve can sıkıntısı artar. en iyisi hayır demeyi öğrenmektir. en azından gereksiz sorumluluk duygusunu hayatınızın merkezinde yaşamaktan kurtulursunuz.
Büyüyünce geçiyor.

Neyi isteyip neyi istemediğin kafanda netleşiyor.
Kim hangi cevabı hak ediyorsa, onu alıyor.
hayır diyememenin temelinde "hayır dersem beni sevmezler" sorunu yatar.
En sevmediğim huyum.
Sigara bile kişiye daha az zararlıdır.
Evet,
Hayır diyememenin getirdiği sıkıntıları yıllarca ve hâlâ yaşayan bir kişi olarak, etrafınızdaki insanların sürekli olarak sizden faydalanmak istediklerini, ve (Nasıl olsa ben bunu kandırırım.) Gözü ile baktıklarını, hatta bazen sırf bu meziyetinizden dolayı asağılandığınızı ve sürekli olarak suistimal edildiğinizi hissederek yaşıyorsunuz...
Sık sık Özdemir Asaf gibi düşünüyorum .

(bkz: Ben biraz öleyim de öyle geleyim)
korkuyordur....eziktir...herkes beni sevsin derdinde olan bir zavallıdır... herkesle aramı iyi yapayım aman belki yarın öbür gün işime yarar diyen bir yavşaktır
biri bana ogretsin lan sunu. nasil hayir diyorsunuz aq. ya da neden evet demiyosunuz. niye bu kadar yardimseverim anlamiyom. hayir yani cennete gitme gibi bir hedefim de yok allaha da yaranmaya calismiyorum ama millete yine de yardimci olmaya calisip evet diyorum. cok mu salagim :((.
zoraki işlere yol açar. demeyi öğrendikten sonra mis gibi bir hayatın olur.