bugün

abdullah öcalan'ın durumu ile kısmen benzerlik gösterir. ikisi de beslenir, büyütülür, ekmek elden su gölden yaşarlar. ancak hayvanlar doğada zararsız iken diğeri için aynı şeyi söylemek mümkün değildir hatta içerdeyken bile ısırır kendi cinslerini kışkırtır.
türkiye'de insan olmakla eşdeğer durumdur. çeşit bol burada.
kuba, cin halk cumhuriyeti, kuzey kore gibi ulkelerde insan olmakla esdeger durumdur.
dışardan yiyecek verilmesini yasaklayan yönetime baş kaldırmaktır.
kutup ayılarını hayvanat bahçesinde sergileyerek kazanç elde edenlerin hayvanlığı kadar hayvanlık etmeyecek hayvanlıktır.
ekmek elden su gölden yaşayan tiplerdir.kuraklıktı,soğuktu,av bulma sıkıntısı,av olmama sıkıntısı yoktur onlarda.****
aslında hepsi "siz gelinde beni mekanımda görün orda ağırlayayım sizi" demek ister.
gunluk tutması durumunda su sekilde seyler yazması muhtemel hayvan olmaktır :

sevgili gunluk;

bugun gene en cok bakılan hayvan ben oldum, digerleri hasetinden catlıyolar, her gun gelip yemek bırakan adam gene geldi, neden bu kadar ugrasıyo hiç anlamıyorum, biraksa beni uc bes takılsam, hatta kendisine de soyledim "euheuhe evet evet" diyip gitti, ondan sonra bugun bir cocuk geldi cok sinir bozucuydu, gecmiş karsıma bi'şeyler yiyodu "bana da ver lan" diye bagırdım ama hiç umursamadı, aksama dogru o adam gene geldi, biraz yemek bırakıp gitti, "nooldu bizim su bırakılma işi" dedim hiç tınlamadı, söhret olmak zor iş vallahi...
sucsuz yere hapse atilmaktir
zaten insanlığımızı unutmuş, kimliklerimizi bir kenara koymuşken, bazı insandan başka her boka benzeyen insanların büründükleri rol.

yere tüküreni mi dersin, camla kaplı bir yerde yaşamaya çalışan zavallı hayvanı cama tak tak diye vurup korkutmaya çalışanını mı dersin, yem atmayın yazdığı halde, pide, sucuk, dürüm atanını mı dersin, göletlere tükürenini mi dersin, hepsi birbirinden hayvan, birbirinden öküz.

bir de anıra anıra gülüyorlar bunu yaparken.
sevilebilmek için insanlaşmış zavallı bir yaratık olmak demektir.
kabuklu yemiş atılamayan, dogasından koparılıp alınmış, hiç bir hayvansal özelliği kalmamış, vitrin muamelesi yapılmış hayvan.
normaldir. ama zordur galiba. daha kötüsü hayvanat bahçesinde insan olmaktır.