bugün

insanın domuz gibi olduğu gerçeğini gösteren kitaptır.
George Orwell, kendisi bir sosyalisttir. Kendisi bu kitabında stalinizm eleştirisini yapmıştır. Herkes sosyalizm eleştirisi olarak bilmektedir lakin bu doğru değildir. Stalinizm'i eleştirmesinin sebebi ise, Stalin dönemindeki sosyalist rejimin gerçek sosyalizmi yansıtmadığıdır.

Kitaptan bahsedecek olursak, puan bakımından 9/10 olarak değerlendirebilirim.
Akıcı üslubu ve anlatmak istediğini berrakça anlatan Orwell, bu kitabıyla da harikalar yaratmış.
Kitap bir fabl'dır. içinde yer alan sistemler sırasıyla, kapitalizm, sosyalizm, stalinizm.
insanlar kapitalizmi temsil etmektedir. Ayrıca karakterlerden Napolyon = Yoldaş Stalin'i, Snowball = Troçki'yi temsil ettiği söylenmektedir.
Marksistlerin nefret ettiği bir george orwell şaheseridir kendileri.

Okuyun. Marksizmin zırvalığını çok güzel anlatır.

George Orwell, 1984 adlı başyapıtı sayesinde daha çok tanınıyorsa da, Hayvanlar Çiftliği de bir taşlama ve kara mizah klasiği olarak adını hafızalara kazımış durumda. Orwell, Hayvanlar Çiftliği’nde, çağdaş Sovyetler Birliği’ni ve Stalin yönetimini ustaca hicveder ve böylece sosyalist teoriyle pratikteki uygulamalar arasındaki büyük farka dikkat çekmeye çalışır. Daha iyi ve eşit bir sistem için yola çıkılsa da, sonuç gene eşitsizlik ve ayrım olmuştur.
konusu okuyana çok tanıdık gelen kitaplardan.
Okumayanı dövüyorlarmış.

Öyle duydum.
Iki sene önce okuduğum ve çok etkilendiğim bir kitap. Herkese tavsiye ederim farklı bir üslubu var ve derin anlamlar çıkarılabilecek kitap.
bütün kitaplar güzeldir ama bazı kitaplar öbürlerinden daha güzeldir.
yeni Türkiye'yi anlatan bir kitaptır. evet.
ismini ilk duyduğumda yeni bir kitap sanmıştım, ki son iki üç yıldır böyle bir kitabın varlığından haberdar oldum.
kitap hakkında girilen entrylerin tarihi de bunu destekliyor.

işte bunlar hep popüler kültür.
George orwell ın devrim-sosyalizm anlayışına ve staline sağlam geçirdiği kitap.
Şaheser.

Edit:komünler çıldırıyor kübaya bakıp patates yemeye devam etsinler ne diyim.

Edit2: http://haber.sol.org.tr/y...ia-ajanlarina-bakin-34065
Komünler bir bakın isterseniz okuyun kendi görüşünüzden bir abinizi linke tıklayın ardından orwell ile ilgili olan metni okuyun hadi bi zahmet.
Bir george orwell eseri.

Bir grup saygısız, çomar çiftlik hayvanının sahiplerine baş kaldırışını anlatır.

Sağlam bir sosyalizm,komünizm karması eleştiridir. Orwell babamız bir roman kurgusuyla dahi sakallıyı ve müritlerini güzelce hırpalamıştır. Anlayanına..
Kitabı okumak istemeyenler ama merak eden üşengeçler için Radyo Tiyatrosu veya Sesli kitap şecenekleri mevcuttur.
okuma listeme eklediğim kitap. merakla bekliyorum.
Neşet Ertaş türküsü. "hayvandan doğanlar hayvan olurlar."
sonu insanı şok ederek biten kitap. müthiş beğenmiştim. spoiler vermeyeceğim. okuduğumdan beridir kendimi benjamin yerine koyuyorum.
Stalin'e bile laf söyletmeyen bazı solcu çomarları hoplatan distopik bir George Orwell başyapıtı.
Resmen komünizm. Bir açıp bakayım dedim domuzcuk ortalığı elli altıya vardı. Allah'tan hayvanlarda akıl yok. Şimdi sahibini öldürmeye girecekler haydi bakalım.
bütün hayvanlar eşittir ama bazıları daha eşittir . cümlesiyle ara ara aklıma gelen kitap.
george orwell'ın stalin dönemi sscb'ne eleştiri niteliği taşıyan yapıtı. zamanında trt'de çizgi filmi de oynamıştı.
harika bir George orwell kitabı. kısa olmasına rağmen çok mesaj verilir. yazarın çok eskiden kitabı yazmasına rağmen günümüzdeki insanların tablosunu ortaya koyarak nasıl bir ileri görüşlülük yaptığının göstergesi.

son satırlarda pencereden bakan başka bir hayvanın hayvanlarla insanları poker oynarken görünce hangisi hayvan hangisi insan ayırt edemediği durumu çok anlamlıdır.
bu kitap bana çok tanıdık geldi nedense!

spoiler!!!

mesela, daha fazla çalışmalıyım, napolyon her zaman haklıdır deyip duran boxer, hayvanlar sorgulamasın diye bin bir dolap çevirip yalan üstüne yalan söyleyen squealer, her işler karışacağında iki ayak kötü dört ayak iyidir diye meeleyip ortalığı yatıştıran koyunlar..... bunlar sanki bizim yanı başımızda olan insanlar.

kitabın sonunda snowball ın akıbeti hakkında bilgi vardır dedim ama maalesef yoktu. ne yaptı acaba.

spoiler!!!
TBMM'yi hatırlatıyor bana.
üniversitede ing.edebiyati dersinin vizesinden sorumlu olduğum kitapti.okuması güctür.çok fazla metafor vardı.not tutarak okumuştum. Geçenlerde kitaplarin arasinda buldum.bir daha ingilizce okumayi gözüm kesmedi.belki Türkçesini okurum.Velhasıl basyapitlardandir.tekerleme gibi bir cümlesi vardı.hatirlayamadiklarimi tabiki googledan yardım alarak yaziyorum.
"The creatures outside looked from pig to man,and from man to pig,and from pig to man again,but already it was impossible to say which was which."
Ben okudum süper bir kitap. O değilde domuzlara acayip ayar oldum sonunda. Bu çiftlik ahalisi size güvendi oğlum size güvendi bilader size güvendi laynn!!!
George orwell' in en önemli eleştiri yapıtlarından biridir. Bu kitap o kadar semboliktir ki her karakter incelendiğinde aslında bir şeyleri temsil ettiği görülür. O karakterler ve temsil ettikleri figürler de şöyledir :

Napoleon

Çiftliğin büyük lideri ve hayvanlar içinde en kudretlisidir. diktalığa karşı çıkıp sonradan en büyük dikta kendisi olmuştur.Hayvan Çiftliği’nin sembolizmi içerisinde 'Yoldaş Stalin'i temsil eder.

Snowball

O da bir domuzdur, ancak hayvanlar için kahramanca mücadele eder ama köpekler tarafından çiftlikten sürülür. Daha iyi bir imaj çizmesinden ötürü Troçki’yi simgeler.

Squealer

Kuralların değişmesinde ve algı operasyonlarının yapılmasında çok etkin bir domuzdur kendisi. Orwell' a göre Sovyetlerdeki parti yanlısı Pravda gazetesini simgeler.

Boxer

Çok çalışan hayatnını çiftliğe ve gelişimine adayan attır.
'Tıpkı Clover gibi, Boxer da Sovyetler’deki vasıf işçileri ya da Proleterya’ya karşılık gelir.

Clover

Dişi bir at. Clover asla yakınmaz. Boksör için endişelenir ve onun hastalanacak kadar çok çalışmasını önlemeye çalışır.

Yaşlı Benjamin

enjamin, yaşlı kuşağı, her yeniliğin karşısında olanları temsil eder. Her türlü yeniliğin geçici olduğu düşüncesindedir. Bu bağlamda Boşunalık tezi'nin somutlaşmış halidir de denebilir.

Moses

Hayvanlara, öldüklerinde gidecekleri ve hayal ürünü bir yer olan Şeker Kaplı Dağlar’dan bahsedip duran bir ajandır. Moses, kiliseyi ya da daha geniş anlamda dini temsil eder.

Mollie

yeni çiftlik düzenine muhalif olan bir koyundur. Muhalifliği politik olmasından ileri gelmez bu elamanın. Daha çok karnını doyurma peşindedir. Orta-sınıf ideolojisine sahip beyaz yakalı işçileri temsil eder.

Muriel

Clover için kuralları okuyan, bilgili bir keçi. Kendi adlarına karar alabilecek kadar eğitilmiş olan ve bu yüzden yöneticilere eleştiri yöneltebilecek düzeyde olan işçi kesimlerini simgeler. Ne yazık ki onlara karşı koyacak cesaretleri olmayan da bir kesimin karşılığıdır.

Jones

Çok fazla içki ve sigara içtiğinden ötürü çiftlikteki yetkinliğini kaybeden çiftliğin eski sahibidir. Bay Jones Çarlık dönemini, hatta Çar II. Nikola’yı temsil ettiği söylenir

Fredericks

Hitler figürünün romandaki ve filmdeki karşılığı

Domuzlar

Lüks ve bolluk içinde yaşarlar bu hayvanlar. kısacası
parti örgütünü ve bürokrat sınıfı temsil eder. yani stalin'in yakın çevresini temsil eder.

Köpekler

KGB'yi (Sovyet Gizli Servisi) ve Satlin’in korumalarını simgelerler.

Sıçanlar ve Tavşanlar

Vahşi hayvanlar olarak da anılan bu hayvanlar, Menşevik hareketi simgelerler. Daha hemen kitabın başında, diğer hayvanlar, sıçan ve tavşanların 'yoldaş' olup olamayacaklarını oylarlar.

Güvercinler

Güvercinler de propagandayı temsil eder: ama Rusya’daki değil, diğer ülkelere yapılan propagandayı.

Bay Jones’un Çiftliği

Kısaca Kremlin’i simgelediği söylenir.

Değirmen

Rus Endüstrisini temsil ettiği iddia ediliyor.

Foxwood Çiftliği

ingiltere’yi simgeler

Pichfield Ciftliği

Almanya’nın romandaki karşılığıdır

Değirmenin yıkılışları

Beşer yıllık kalkınma Planları'nın başarısızlığa uğramasını temsil eder.
güncel Önemli Başlıklar